[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۲
  • دوره جدید

شیراز هویت عمیق علمی‌ و تاریخی دارد، روزنامه شیراز نوین

جلسه مشترک حوزه‌های علمیه استان فارس و اداره کل میراث فرهنگی وگردشگری، صنایع دستی استان فارس  برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی‌اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، جلسه مشترک مدیریت حوزه‌های علمیه استان فارس و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به منظور بررسی راهکارهای همکاری، درسالن جلسات اداره کل میراث فرهنگی فارس برگزار شد. در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین استوار میمندی ریاست مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان فارس ضمن اشاره به ظرفیت‌های مناسب حوزه علمیه و مراکز مذهبی در موضوع گردشگری زیارتی، مذهبی، میراث معنوی خواستار تعامل و همکاری بیشتر بین حوزه علمیه و روحانیون استان فارس با میراث فرهنگی وگردشگری استان فارس شد. حجت الاسلام والمسلمین استوار میمندی افزود: حوزه علمیه فارس هم از نظر علمی‌و معنوی، هم از جهات سبک معماری سنتی از قبیل مدارس علمیه، بناها و بقاع متبرکه یک میراث ماندگار است و از جهت میراث فرهنگی و گردشگری زیارتی، مذهبی و تاریخی یک فرصت مؤثر می‌باشد.
وی با بیان اینکه بقاع متبرکه و حوزه‌های علمیه بخشی از ظرفیت‌های میراث معنوی و تاریخی فارس و شیراز هستند و از این نظر رسالت مشترک بین میراث فرهنگی و حوزه علمیه شیراز می‌باشد، افزود: بستری مناسب برای تشکیل دبیرخانه هنرهای اسلامی‌ و طلاب حوزه‌های علمیه منجر شود.
رئیس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان فارس ابراز داشت: شیراز یک هویت عمیق علمی‌ و تاریخی دارد و با توجه به وجود حرم مطهر شاهچراغ (علیه‌السلام) و دیگر امامزادگان، اماکن تاریخی و میراث فرهنگی شاخص و معروف، جاذبه‌های گردشگری زیارتی استان فارس و شهر شیراز شاهد حضور پرشمار گردشگران داخلی و خارجی است و این فرصتی برای ارائه و تبلیغ فرهنگ اسلامی‌ایرانی را برای ما فراهم کرده است. وی گفت: برای تحقق این اهداف و معرفی هرچه بیشتر و بهتر استان فارس، آموزش افراد مستعد و طلاب علاقه‌مند حوزه علمیه به موضوعات گردشگری، میراث فرهنگی و معنوی، صنایع دستی و نیز هنرهای جدید باید مد‌نظر قرار گیرد. در ادامه این جلسه مدیر کل  میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ضمن خوش آمدگویی و تبریک ماه مبارک رمضان و ابراز خرسندی ازاین دیدار، مطالبی پیرامون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس  و شهر شیراز، قدمت و اهمیت تاریخی و فرهنگی اماکن تاریخی ، مذهبی و گردشگری استان بیان نمود. امیری با بیان اینکه دراستان فارس بیش  از ۱۴۰۰ بقعه متبرکه وجود دارد، افزود: برخی از این بقاع از قبیل مسجد جامع نی‌ریز، مسجد جامع عتیق شیراز سابقه دیرینه‌ای دارند و مجموعه‌های تاریخی و فرهنگی همانند آرامگاه سعدی، حافظیه،تخت‌جمشید، پاسارگاد و.... جزء میراث‌های ملموس جهانی بوده و  همچنین در فهرست میراث ناملموس نیز از ثبت 6 تعزیه در استان فارس به عنوان میراث معنوی می‌توان نام برد. در پایان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس بر آمادگی این اداره جهت همکاری و تعامل بیش از پیش در زمینه‌های علمی‌، آموزشی و فرهنگی و در جهت رونق گردشگری و حفظ و معرفی میراث فرهنگی، معنوی و صنایع دستی خبر داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی