[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

۶ دقیقه ورزش برای مقابله با ‌این بیماری، روزنامه شیراز نوین

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ۶ دقیقه ورزش با شدت بالا ممکن است طول عمر یک مغز سالم را افزایش دهد و شاید شروع بیماری آلزایمر و پارکینسون را به تأخیر بیندازد.
به گزارش مشرق، محققان دریافتند که دوچرخه سواری کوتاه اما شدید تولید پروتئینی به نام فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) را افزایش می‌دهد که برای شکل گیری مغز، یادگیری و حافظه ضروری است. تصور می‌شود که BDNF ممکن است از مغز در برابر زوال ذهنی مرتبط با افزایش سن محافظت کند.
«تراویس گیبونز»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه اوتاگو در نیوزلند، می‌گوید: «تأثیر BDNF در مدل‌های حیوانی امیدوارکننده است، اما مداخلات دارویی تاکنون نتوانسته است به طور ‌ایمن از قدرت محافظتی BDNF در انسان استفاده کند.»
گیبونز گفت: «ما نیاز به کشف رویکردهای غیردارویی را دیدیم که می‌توانند ظرفیت مغز را حفظ کنند و انسان‌ها می‌توانند از آن برای افزایش طبیعی BDNF برای کمک به پیری سالم استفاده کنند.»
BDNF توانایی مغز را برای ‌ایجاد ارتباطات و مسیرهای جدید ارتقا می‌دهد و همچنین به بقای نورون‌ها کمک می‌کند. مطالعات حیوانی نشان داده است که افزایش BDNF عملکرد شناختی مانند تفکر، استدلال یا به خاطر سپردن را افزایش می‌دهد.
برای ‌این مطالعه، محققان تأثیر ورزش را بر تولید BDNF در انسان بررسی کردند.
محققان دوچرخه سواری با شدت کم به مدت ۹۰ دقیقه و شش دقیقه دوچرخه سواری با شدت بالا را بررسی کردند.
به گفته محققان، ورزش کوتاه اما شدید کارآمدترین راه برای افزایش BDNF در مقایسه با ورزش طولانی و با شدت کم بود.
BDNF در حالت ورزش کوتاه و با شدت بالاچهار تا پنج برابر بیشتر از فعالیت طولانی مدت افزایش یافت.
محققان ‌این فرضیه را مطرح می‌کنند که مغز منبع سوخت مورد علاقه خود را به منبع دیگری تغییر می‌دهد تا انرژی مورد نیاز بدن را برآورده کند. ‌این روند می‌تواند به معنی متابولیسم لاکتات به جای گلوکز در طول ورزش باشد که به طور بالقوه می‌تواند مسیرهایی را آغاز کند که منجر به افزایش BDNF در خون می‌شود.
افزایش BDNF می‌تواند به دلیل افزایش تعداد پلاکت‌های خون باشد که مقادیر زیادی BDNF را ذخیره می‌کنند. آن‌ها توضیح دادند که ‌این روند به شدت تحت تأثیر ورزش است.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در ‌این زمینه تأکید دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی