[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۵
  • دوره جدید

شناسایی ۶۲۸۷ زوج ناقل تالاسمی ‌در فارس، روزنامه شیراز نوین

ایسنا-  معاون بهداشت علوم پزشکی شیراز با اشاره به پیشتازی فارس در اجرای برنامۀ پیشگیری از بیماری تالاسمی، گفت: با اجرای برنامه غربالگری، ۶۲۸۷ زوج ناقل بیماری تالاسمی‌در فارس شناسایی شده و تحت‌پوشش و مراقبت قرار گرفته‌اند.
دکتر عبدالرسول همتی جمعه ۱۹ اردیبهشت به خبرنگاران، هدف از اجرای برنامه غربالگری تالاسمی‌را پیشگیری از بروز تالاسمی‌ماژور اعلام و اضافه کرد: برای رسیدن به این هدف سه استراتژی در نظر گرفته شده که شامل بررسی متقاضیان ازدواج برای شناسایی زوج ناقل قطعی و پرخطر، بررسی والدین بیماران برای شناسایی افراد واجدشرایط بارداری و مراقبت ژنتیکی و بررسی زوج‌هایی که قبل ازدواج آزمایش خون انجام نداده‌اند، است.
وی با یادآوری اینکه ۱۸ اردیبهشت روز جهانی مقابله با تالاسمی‌نامیده شده است، گفت: اکنون در فارس ۳۳ مرکز ارائه دهنده خدمات قبل ازدواج فعال است و تمام زوج‌های ناقل شناسایی شده را تحت مراقبت دارد.
همتی خاطرنشان کرد: بعد از انجام مراحل تشخیصی زوج‌های ناقل، این افراد تحت پوشش مراقبت ژنتیک و آزمایش‌های تشخیص قبل از تولد قرار می‌گیرند و در صورت تشخیص بارداری در این افراد، ضمن انجام آزمایش‌های تشخیص قبل تولد، تصمیم‌گیری برای نگهداری یا سقط جنین مد نظر قرار می‌گیرد.
به گفته این مقام مسئول، میزان شیوع تالاسمی‌ماژور در فارس ۴۱ نفر به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است و شهرستان‌های زرین‌دشت، قیروکارزین، مهر، خرامه، کازرون، داراب، مرودشت، فیروزآباد و شیراز بیشترین میزان شیوع را دارند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اضافه کرد: کمترین آمار ابتلا و شیوع در زمینه بیماری تالاسمی‌ماژور در فارس مربوط به شهرستان‌های آباده، خرم‌بید، بوانات و اقلید است.
همتی ادامه داد: برنامه پیشگیری از تالاسمی‌ماژور، از مهر ۱۳۷۰ در استان فارس و شهرستان شیراز آغاز و ظرف مدت ۲ سال، با تجهیز آزمایشگاه‌های قبل ازدواج به دستگاه سل کانتر، در تمام شهرستان‌های استان اجرایی شده است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد که پس از موفقیت برنامه شناسایی زوج‌های ناقل تالاسمی‌در استان فارس، برنامه پیشگیری از تالاسمی‌از سال ۱۳۷۶ در سراسر کشور اجرایی شد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: از سال ۱۳۸۰ و توسعه علم و دانش و فناوری ژنتیک در کشور و امکان انجام  آزمایش‌های تشخیص قبل از تولد، موقعیتی ایجاد شد تا زوج ناقل تالاسمی‌علاوه بر گزینه انصراف از ازدواج، امکان ازدواج در صورت انجام آزمایش ژنتیک تشخیصی را هم داشته‌باشند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی