[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

فضای اقتصاد، غیرحرفه‌ای ‌است ، روزنامه شیراز نوین

 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: مهم‌ترین نکته سخنان رهبر معظم انقلاب، تأکید بر فضای کسب و کار بود که این نگاه کارشناسانه الزامی‌برای توجه ویژه مدیران به این موضوع است.
به گزارش روابط عمومی‌اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در جلسه ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استان فارس بیان کرد: امروز نیاز کشور توجه همه بخش‌ها به فضای کسب و کار و رفع مشکلات این حوزه است زیرا فضای کسب و کار کشور از مشکلات اقتصادی و تولید آسیب دیده است.
وی افزود: جهش تولید و بهبود فضای کسب و کار با شعار و سخنرانی محقق نمی‌شود و کشور در شرایط فعلی نیاز به کار اجرایی و عملیاتی دارد. 
رازقی با بیان اینکه اگر مشکلات بخش تولید حل شود سایر بخش‌های دیگر اقتصاد نیز بهبود می‌یابد اظهارداشت: متأسفانه در چند سال اخیر علی‌رغم نامگذاری سال‌ها از سوی مقام معظم رهبری در موضوع تولید اما به این بخش به طور شایسته پرداخته نشده است.
رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه تأثیرگذاری تحریم‌های بی‌سابقه در کشور را انکار نمی‌کنیم، اضافه کرد: تحریم‌ها تأثیرگذار هستند اما مشکلات بخش تولید ما تحریم‌ها نیست بلکه تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های داخلی سدهای مختلف سر راه تولید ایجاد کردند.
وی ادامه داد: متأسفانه ما گرفتار عدم اهلیت حرفه‌ای‌تصمیم‌گیران اقتصادی کشور هستیم. رازقی عنوان داشت: کشور و استان ما دارای منابع مختلفی است که می‌توانند ثروت‌آفرینی کنند لذا با این منابع وضعیت اشتغال کشور در جهان شایسته ما نیست.
در ادامه این جلسه سید عبدالنبی نجیبی دبیر ستاد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دادگستری فارس نیز با اشاره به نام گذاری سال به‌نام جهش تولید گفت: امسال باید نسبت به سال‌های گذشته کار مضاعفی انجام شود و فعالیت‌ها باید به نحوی تدوین شود که  خروجی آن در زندگی مردم محسوس باشد.
وی افزود: در کارگروه حمایت قضایی این ستاد که به صورت موردی مسایل و مشکلات فعالان اقتصاد استان را بررسی می‌کند که این کارگروه در سال گذشته تعداد ۶۲۹پرونده و ۲۷۹ مصوبه داشته است و برخی شرکت‌های تولیدی در استان احیا شده‌اند. 
نجیبی با اشاره به اقدامات انجام شده در این کارگروه بیان کرد: از دیگر اقدامات ما در این ستاد بررسی حوزه‌های آسیب‌پذیر بنگاه‌های اقتصادی است که در بررسی‌های انجام شده مشخص شد عمده مشکلات بنگاه‌ها به ترتیب در حوزه‌های کارگری، حوزه بانک یا مؤسسات مالی، حوزه دستگاه‌های ارائه کننده خدمات، حوزه نهادهای عمومی‌ و حوزه اداره ثبت شرکت‌هاست.
وی اظهارداشت: همچنین در این بررسی تعداد واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه‌تعطیل در شهرستان‌ها نیز بررسی و شناسایی شدند که در این زمینه تعداد واحدهای غیرفعال و نیمه‌فعال دارای پروانه از مدیریت صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی ۲۲۷ واحد و تعداد واحدهای غیر فعال و نیمه فعال در شهرک‌های صنعتی استان حدود ۷۰۰ واحد است.
نجیبی اضافه کرد: با هدف کاهش مشکلات اقتصادی در شهرستان‌ها، پیشنهاد مشخص ما راه‌اندازی کارگروه حمایت قضایی در سطح شهرستان‌ها است. 
ظفر افشون معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس هم در ادامه گفت: بیشترین مشکلات ما در بخش تولید در استان در حوزه مشکلات بانکی است و این در حالی است که ما ۱۴ بانک دولتی و ۲۲ بانک غیر دولتی در فارس فعال است که بیش از ۵۰ درصد سپرده‌های استان در اختیار بانک‌های غیردولتی است که هیچ پاسخگویی نیز ندارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی