[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

شهرصدرا سایت دفن زباله ندارد ، روزنامه شیراز نوین

بهزاد پرنیان گفت: با توجه به اینکه شهر صدرا و اطراف آن نقاط جمعیتی و زیستی است متأسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم مکانی که مورد تأیید محیط‌زیست و سایر دستگاه‌های مربوطه و مجموعه بهداشت محیط است را برای راه‌اندازی سایت دفن زباله مشخص کنیم.
به گزارش شیراز نوین به نقل از پایگاه خبری شیرازه، طی سال‌های اخیر و با گسترش روزافزون زندگی شهری شاهد افزایش پسماندها در حوزه‌های مختلف هستیم، پسماندهایی که اگر مدیریت صحیحی بر آن‌ها وجود نداشته‌باشد، می‌تواند محیط‌زیست و به دنبال آن سلامت انسان‌ها را به مخاطره بیاندازد. 
امروزه مدیریت پسماند یکی از ضروری‌ترین محورهای  توسعه پایدار بوده و این موضوع مسئله‌ای است که به دنبال پیشرفت زندگی اجتماعی انسان‌ها و افزایش تعاملات با محیط‌زیست شکل گرفت و روز به روز نیز بر اهمیت آن افزوده می‌شود و از آنجا که قسمت عمده مدیریت این پسماندها مربوط به جمع‌آوری  زباله‌های جامد شهری است، پس مهم‌ترین مسائل شهرهای مدرن کنونی به ‌ویژه شهرهای بزرگ، دفع و بازیافت پسماندها است، چون چهره‌ای نازیبا و نامناسب به شهرها می‌دهند و می‌توانند به بروز بیماری‌های گوناگون منجر شود. به علاوه، زباله‌ها با آلوده‌ کردن آب، خاک و هوا و نیز اثرات گلخانه‌ای خود، خسارت‌های زیادی را به سکونت‌گاه‌های شهری وارد می‌آورند. اما متأسفانه در برخی شهرها و روستاها شاهد تخلیه زباله‌های خانگی و عفونی در اطراف محل سکونتگاه‌های شهری هستیم که نیاز به بررسی علل و عوامل آن دارد.  از همین رو و در پی انتشار کلیپ‌هایی در فضای مجازی مبنی بر تخلیه زباله در برخی نقاط شهر صدرا برای پیگیری علت ماجرا به سراغ شهردار صدرا رفتیم. .
بهزادپرنیان در این خصوص، عنوان کرد: ماجرای پخش این کلیپ‌ها برمی‌گردد به اخراج یکی از کارمندان شهرداری صدرا و پلمپ مغازه یکی از متخلفان در این شهر که کارمند مذکور که در پرونده اخیر شورا و شهردار سابق صدرا متهم شده بود از کار برکنارشد و پس از این اتفاق اقدام به پخش کلیپی نمود که  در آن مقداری زباله در اطراف شهر تخلیه شده بود. پرنیان در ادامه با بیان اینکه سایت دفن زباله شهر صدرا در برم‌شور است،گفت: با شهرداری شیراز قراردادی داریم که ماهیانه با پرداخت مبلغی هزینه زباله‌های خود را در این سایت دفن کنیم که این مبلغ را به پیمانکار تحویل می‌دهیم که انتقال و دفن زباله در آن مکان انجام شود و روزانه قبض باسکول صادر می‌گردد و همین قبض‌ها نشان می‌دهد که ما زباله‌های خود را تحویل سایت برمشور می‌دهیم.
وی ادامه داد: اما با این وجود مطلع هستید که متأسفانه در شهر صدرا باغ شهری‌های غیرمجاز زیادی وجود دارد و برخی از آنها که باغ مجالس هستند در حریم شهر صدرا واقع شده‌اند که به صورت غیرمجاز مشغول به فعالیت می‌باشند، پس شهرداری نمی‌تواند به آنها خدمات ارائه دهد. پرنیان با بیان اینکه مشاهده می‌کنیم گاهی برخی از این باغ شهری‌ها و باغ مجالس زباله‌های خود را مجاور شهر تخلیه می‌کنند که این کار مخفیانه و شبانه صورت می‌گیرد، ابراز داشت: اما شهرداری هر زمان متوجه شود که زباله در محلی تخلیه شده هرچند هم که در حریم باشد اقدام به جمع‌آوری آنها می‌کند.
 وی درخصوص کلیپ دیگری که نشان می‌دهد انتهای بلوار فردوسی و پشت مسکن عمران مارون شهر صدرا زباله‌های عفونی تخلیه شده نیز گفت: زباله‌هایی که تخلیه شده بود خارج از محدوده شهر و در حریم بوده است اما وقتی به ما اطلاع دادند که مقداری زباله عفونی در این مکان ریخته شده بلافاصله زباله‌ها جمع‌آوری شد.
شهردار صدرا همچنین در پاسخ به این سوال که آیا  این امکان برای این شهر وجود دارد که یک سایت دفن زباله راه‌اندازی گردد، اظهار کرد: با توجه به اینکه شهر صدرا و اطراف آن نقاط جمعیتی و زیستی است متأسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم مکانی که مورد تأیید محیط‌زیست و سایر دستگاه‌های مربوطه و مجموعه بهداشت محیط است را مشخص کنیم.
پرنیان با اشاره به باغ شهری‌ها و باغ مجالسی که اکثراً به صورت غیرقانونی و بدون مجوز در حریم این شهر ساخته شده‌اند، گفت: باغشهری‌های که در حریم  شهر صدرا قرار گرفتند چون با کاربری غیرمجاز بوده و از اراضی کشاورزی تبدیل به باغ شهری و مجالس شده‌اند فاقد مجوز هستند و به همین خاطر ما نمی‌توانیم به آنها ارائه خدمات دهیم به همین منظور مکاتباتی هم تاکنون با دستگاه قضایی، استانداری و فرمانداری انجام داده‌ایم که تعیین تکلیف شود اما هنوز نتیجه‌ای‌ نگرفته‌ایم.
 شهردار صدرا در خصوص آمار تعداد باغ شهری‌های غیرمجاز نیز ابراز کرد: متأسفانه در سنوات گذشته به خاطر عدم نظارت دستگاه‌های متولی خصوصاً گشت امور اراضی جهاد کشاورزی که می‌بایست نظارت می‌کرد و همچنین بخشی از آن هم که بر عهده شهرداری صدرا است کوتاهی کرده و باعث شده که ساخت غیرمجاز در حریم شهر صدرا افزایش پیدا کند. 
پرنیان در ادامه با اشاره به تأمین آب برق گاز و امکانات مورد نیاز این باغ شهری و باغ مجالس‌ها، عنوان کرد: این افراد همه امکانات از جمله آب و برق را در سنوات گذشته از دستگاه‌های خدمت‌رسان گرفته‌اند. شهردار صدرا در پایان تصریح کرد: هرچند این یک ضعف محسوب می‌شود اما تا قبل از سال ۹۶ این یک کار غیرقانونی بود اما بعد از آن طرحی در مجلس تصویب شد که این مکان‌ها می‌توانند انشعابی به صورت موقت و تنها تا سه سال دریافت کنند تا در طول این مدت اقدام برای گرفتن مجوز و یا تعیین تکلیف کنند و بسیاری از انشعاباتی که صادر شده مربوط به همان مصوبه است، که باید دستگاه‌های خدمت‌رسان نظارت و پیگیری بیشتری در این راستا داشته‌باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی