[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

۸ درصد جمعیت فعال فارس بیکارند، روزنامه شیراز نوین

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس گفت: بر اساس اعلام نتایج طرح آمارگیری نیروی کار سال 1398 توسط مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری، نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال جمعیت 15 ساله و بیشتر استان فارس در سال1398 به ترتیب 8، 42.1 و 38.8 درصد می‌باشد.
به گزارش روابط عمومی‌سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس، مهندس عبدالحمید سنگی خاطر نشان ساخت: نرخ بیکاری سال 98 استان نشان می‌دهد که 8درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده اند.
وی در عین حال تصریح کرد: همچنین نرخ مشارکت اقتصادی(نرخ فعالیت) سال 98 استان نشان می‌دهد که 42.1 درصد جمعیت 15 ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند.
بنا به گفته مهندس سنگی، نسبت اشتغال 38.8 درصدی استان حاکی از آن است که 38.8 درصد از جمعیت 15ساله و بیشتر استان در سال 98،  شاغل بوده‌اند. همچنین بر اساس اعلام نتایج مذکور، مقادیر نرخ بیکاری، نرخ مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال جمعیت 10 ساله و بیشتر استان فارس در سال 1398 به ترتیب  8، 38.2 و 35.1 درصد می‌باشد. معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس در ادامه اظهار داشت: همانگونه که ملاحظه می‌گردد نرخ بیکاری  استان فارس در سال 98 برای «جمعیت 15 ساله و بیشتر» و جمعیت 10 ساله و بیشتر» یکسان می‌باشد و مقدار متناظر شاخص مذکور در سایر استان‌های کشور برای جمعیت‌های مورد اشاره نیز تقریباً یکسان می‌باشد.
مهندس سنگی خاطر نشان ساخت: در سال1398، رتبه استان فارس در نرخ بیکاری در بین استان‌های کشور 29 (مشترک با رتبه استانهای زنجان و سمنان)می‌باشد. بنابراین بر اساس این رتبه بندی در بین 31 استان کشور، 2 استان (استان‌های خراسان جنوبی(با نرخ بیکاری6.9 درصد) و همدان(با نرخ بیکاری 7.3 درصد)) نرخ بیکاری کمتری نسبت به  استان فارس دارند.
معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس در بخش پایانی سخنانش افزود: بر اساس بررسی‌های به عمل آمده مرکز آمار ایران، به دلیل تحولات اجتماعی صورت گرفته در زمینه سن ورود به بازار کار در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف، حداقل سن 15سال برای بررسی شاخص‌های کلیدی بازار کار در نظر گرفته شده است و به دلیل تحولات مشابه در کشورمان و همچنین قانون کار کشور در زمینه سن ورود به کار افراد که 15 سال به بالا را مجاز به انجام کار می‌داند،  از فصل تابستان98 مرکز آمار ایران شاخص‌های عمده بازار کار کشور و استان‌های کشور را بر اساس جمعیت 15 ساله و بیشتر محاسبه و ارائه می‌نماید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی