[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۶
  • دوره جدید

از آتش تا تصادف ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی‌سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز چند روزگذشته یکی از روزهای پرحادثه برای آتش‌نشانان شیراز بود، سقوط خودروی سواری از روی پل، حریق انبار ذغال، آتش‌سوزی خطر‌ناک و گسترده مغازه تزیینات خودرو، جست و جو برای یافتن کوهنورد گرفتار در ارتفاعات کوه سرخ و تصادف هولناک خودروی پراید با ستون برق از جمله عملیات های امدادی و اطفایی قابل ذکر بود که توسط آتش‌نشانان و امدادگران 125 شیراز امدادرسانی شدند. محمد‌هادی قانع رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز در خصوص اولین حادثه عنوان کرد: در ساعت 00:14 بامداد روز جمعه سقوط  خودروی سمند از پل سلطان‌آباد زنگ ایستگاه 18 را به صدا درآورد در این حادثه یک دستگاه خودرو سواری سمند با یک نفر سرنشین حین حرکت در مسیر، ناگهان از مسیر اصلی خارج شده و به پایین پل سلطان‌آباد سقوط کرده بود. قانع خاطرنشان کرد: آتش‌نشانان پس از ایمن‌سازی کامل محل حادثه، سرنشین مصدوم را از خودرو خارج کرده  و به منظور انجام معاینات پزشکی تحویل کادر پزشکی اورژانس دادند و با انتقال خودرو به محل امن به عملیات خود پایان دادند. رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز ادامه داد: حریق حساس انبار ذغال در پارکینگ منزل مسکونی در ساعت 10:18  دقیقه صبح ر آتش ‌شانان از ایستگاه 13 را به بلوار ولایت روانه کرد. این حادثه سوختگی و مصدومیت مالک را به همراه داشت که تیم اطفایی به محض حضور در محل مصدوم را ساختمان خارج و به عوامل اورژانس تحویل دادند و پس از مهار آتش‌سوزی بوسیله چندین رشته آبدهی، عملیات تخلیه دود  نیز صورت گرفت. مهندس قانع ادامه داد: سومین عملیات حریق که یک ساعت بعد در یک مغازه تزیینات خودرو در بلوار چمران به وقوع پیوست، آتش‌نشانان ایستگاه 2 را راهی محل حادثه کرد با حضور آتش‌نشانان در محل مشاهده شد که مالک قبل از رسیدن نیروها سعی در اطفاء حریق داشته و به دلیل عدم موفقیت با سامانه 125 تماس حاصل می‌شود، نیروهای ایستگاه دو به محل اعزام  و با توجه به گستردگی حریق و دود ناشی از آن تیم اطفایی با  سرعت عمل شعله های سرکش را مهار کرده و در نهایت اجناس سوخته را از محل تخلیه کردند. وی گفت: متأسفانه این حادثه خسارت مالی زیادی بر جای گذاشت. قانع افزود: گیر افتادن کوهنوردان در ارتفاعات کوه سرخ نیز آتش‌نشانان تیم کوهستان این سازمان را جهت جست و جو به محل مورد نظر روانه کرد. خوشبختانه در این عملیات آتش‌نشانان با جست و جو و تلاش مستمر کوهنوردان را به سلامت به سطح زمین انتقال دادند و سرانجام حادثه تصادف هولناک خودری پراید در بلوار چمران: برخورد شدید یک دستگاه خودروی سواری با تیر چراغ برق در بلوار چمران باعث شکستن تیر برق و حریق خوردو شد.
رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز در خصوص این حادثه گفت: پس از وقوع این حادثه، حاضرین در محل برای درخواست کمک با سامانه ۱۲۵ تماس گرفتند و ستاد فرماندهی آتش‌نشانی شیراز ساعت 14:16 آتش‌نشانان ایستگاه 20 و 4 را به محل حادثه روانه کرد. در این حادثه خودروی پراید  به علت نامعلومی‌به یکباره از مسیراصلی منحرف شد و به شدت با تیرچراغ برق خیابان برخورد کرد.
قانع افزود: شدت تصادف به قدری بود که ستون بتونی چراغ برق شکست و بر روی خودرو سقوط کرد و بر اثر این برخورد خودروی سواری دچار حریق شد.خوشبختانه راننده این خودرو قبل از شعله وری وسیله نقلیه توسط رانندگان خودروهای عبوری از داخل خودرو خارج شده بود. قانع همچنین تصریح کرد: آتش‌نشانان بلافاصله پس از ایمن‌سازی صحنه حادثه و نصب علائم هشدار دهنده ترافیکی حریق خودرو را اطفا وپس از انتقال خودرو آسیب‌دیده به مکان امن، محل حادثه را جهت ترمیم تیرچراغ برق دراختیار عوامل اداره برق قرار دادند. مهندس قانع رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز در آخر عنوان کرد: رعایت اصول ایمنی انسان را از خطراتی که سلامتی و زندگی‌اش را تهدید می‌کند، حفظ می‌نماید. حفظ سلامتی برای انسان ضروری‌ترین اصل در زندگی‌اش به شمار می‌آید. انسان با استرس‌های موجود در جامعه از نقطه نظرروانی همیشه در معرض خطر می‌باشد و می‌دانیم ایمنی اصلی است استوار بر محبت و نوع دوستی، پس سعی کنیم اصول ایمنی را بیاموزیم و به دیگران یاد دهیم. با توجه به این موضوع که هیچ حادثه‌ای‌ بدون علت نمی‌باشد، بنابراین باید با علل حوادث آشنا شد تا با رعایت مقررات ایمنی و استفاده از تدابیرفنی، آموزش، تمرین و احتیاط بتوان از وقوع حوادث جلوگیری کرد. بی احتیاطی و بی‌دقتی به کوچکترین مسائل علت بسیاری از حوادث بزرگ و جبران‌ناپذیر است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی