[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

ازناوگان عمومی‌درمواقع ضروری استفاده شود ، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - گروه خبر: 
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز گفت: ناوگان حمل و نقل عمومی‌کلانشهر شیراز از روز شنبه دهم خرداد ماه آغاز به کار می‌کند.
دکتر مجتبی زوربخش چهارشنبه 7خردادماه در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر که ناوگان اتوبوسرانی با ظرفیت صددرصدی به مدار بازخواهد گشت، خاطر نشان کرد: با توجه به سهم عمده‌ای‌که وسایل حمل و نقل عمومی‌در انتشار ویروس کرونا ایفا می‌کنند، مجموعه شهرداری شیراز در راستای حفظ سلامت عمومی‌جامعه در برابر همه فشارها مقاومت کرده و شیراز آخرین شهری است که اقدام به راه‌اندازی مترو و اتوبوس می‌کند. وی با اعلام این خبر که ناوگان عمومی‌حمل و نقل به صورت متداوم ضدعفونی و گندزدایی می‌شوند از شهروندان درخواست کرد تا در موارد ضروری از مترو و اتوبوس استفاده کنند و در این رابطه اظهار داشت: از شهروندان فهیم شیراز تقاضا می‌کنیم تا با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی از خطوط حمل و نقل استفاده کنند؛ چرا که حضور یک فرد بیمار هم می‌تواند به انتشار ویروس در کل ناوگان بینجامد.
معاون شهردار شیراز از خدمترسانی مترو را از ساعت شش صبح تا 9 شب به صورت پیوسته خبر داد و گفت: استفاده از وسایل پیشگیری در زمینه انتقال کرونا برای حضور در مترو و اتوبوس الزامی‌است و در همه پایانه‌ها عرضه ماسک و مواد ضدعفونی برای ارتقا سلامت عمومی‌انجام می‌پذیرد. 
اما در نظر داشته‌باشیم که شهرداری وظیفه ارایه ماسک به مسافران را ندارد. این مقام مسئول به اقداماتی نظیر جداسازی رانندگان از مسافران در اتوبوس‌ها اشاره کرد و بیان داشت: مجموعه شهرداری شیراز هزینه‌های جداسازی رانندگان را با طراحی و تولید کابین‌های جداکننده پذیرفته است و امیدواریم با همکاری شهروندان و ضدعفونی پیوسته شاهد قطع زنجیره انتقال بیماری باشیم.
دکتر زوربخش در بخش دیگری از سخنان گفت: عملیات حفاری خط دوم متروی شیراز به پایان رسیده و به موازات آن  پروژه ریل‌‌گذاری آن در شیراز آغاز می‌شود. وی با اشاره به اینکه خط دوم قطار شهری شیراز از میانرود تا فلکه گاز امتداد می‌یابد، اظهار داشت: خط دوم مترو عمود بر خط اول است و یک ایستگاه تبادلی در میدان امام حسین داریم که نقش عمده‌ای‌ در سهولت سفرهای درون شهری ایفا می‌کند. معاون شهردار شیراز ابراز امیدواری کرد: با راه‌اندازی خطوط مترو شاهد کاهش بار ترافیکی باشیم و افزود: مترو در زمره وسایل حمل و نقل عمومی‌انبوه بر قرار می‌گیرد و با هزینه ارزان و صرفه‌جویی در وقت می‌تواند نقش عمده‌ای ‌در ارتقا کیفیت زندگی شهروندان داشته‌باشد. به همین دلیل بعد از اتمام ریل‌گذاری فاز اول از خط دوم قطار شهری، دو ایستگاه آن به مدار وارد خواهد شد.
دکتر زوربخش در بخش دیگری از سخنان خود به طراحی یک ایستگاه منحصر به فرد در شیراز و ایران اشاره کرد و گفت: ایستگاه «وکیل الرعایا» زیربنایی بالغ بر 15 هزار متر مربع در پنج طبقه احداث شده که 2 طبقه ان کاربری تجاری و اداری داشته و به عنوان آخرین ایستگاه از خط اول قطارشهری به زودی به بهره برداری خواهد رسید. همچنین در طراحی ایستگاه «وکیل‌الرعایا» از معماری و بافت چشم‌نواز منطقه الهام گرفته شده است. وی با اشاره به دیگر اقدامات عمرانی شهرداری شیراز در زمینه گسترش ناوگان ریلی اظهار داشت: در آینده نزدیک کلنگ‌زنی خط سوم مترو در امتداد خط اول آغاز می‌شود و این خط به طول 12کیلومتراز پل معالی‌آباد تا ابتدای شهرک گلستان امتداد یافته و ظرفیت جابه‌جایی 18 هزار مسافر در ساعت را دارا می‌باشد.
این مقام مسئول از پایان طرح‌های مطالعاتی برای اغاز عملیات این پروژه خبر داد و گفت: خط سوم مترو در 5 تا شش سال آینده به صورت زیرزمینی به بهره‌برداری خواهد رسید.
در ادامه این نشست خبری مدیر عامل سازمان حمل و نقل مسافر شهرداری شیراز گفت: به منظور رفاه شهروندان یک خط سریع‌السیر و یک خط عادی جایگزین خطوط «148»، «151» و «154» در غرب شیراز می‌شوند. مهندس مسعود حسن‌شاهی در ادامه با اشاره به اینکه سلامت شهروندان و بهبود وضعیت ترافیک و تردد در دستور کار همیشگی شهرداری شیراز قرار داد، بیان داشت: از روز شنبه دهم خردادماه ناوگان اتوبوسرانی با صددرصد قوا به مدار باز می‌گردد و هر دستگاه اتوبوس با رعایت پروتکل‌های ستاد مبارزه با کرونا 50درصد از ظرفیت را در اختیار شهروندان قرار می‌دهد. وی  با اشاره به تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته در راستای مبارزه با انتشار ویروس کرونا خاطرنشان کرد: برای تمامی‌ناوگان اتوبوسرانی کابین جداسازی راننده تعبیه شده ضدعفونی مستمر وسایل حمل و نقل عمومی‌در دستور کار است. مدیر عامل سازمان حمل و نقل مسافر شهرداری شیراز در پایان گفت: اتوبوس‌های شهر صدرا دیگر به کلانشهر شیراز وارد نخواهند شد و آنها به ترمینال «شهید طبایی» هدایت می‌شوند. همچنین اخذ کرایه نقدی از مسافران در تمامی‌مسیرها ممنوع است و شهروندان می‌توانند با تهیه کارت شهروندی از حمل و نقل ارزان و ایمن برخوردار شوند.
بر پایه این گزارش شایان ذکر است ناوگان حمل و نقل عمومی‌کلانشهر شیراز از روز شنبه دهم خرداد ماه آغاز به کار می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی