[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

۴۰ هزار نفر در فارس بیش از یک دفترچه بیمه دارند، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل بیمه سلامت گفت: در حال حاضر ۴۰ هزار نفر در استان بیش از یک دفترچه بیمه دارند و درصد قابل توجهی کاملاً آگاهانه صاحب چند دفترچه بیمه هستند و بر حسب نوع خدمت، هر بار از یکی استفاده می‌کنند.
فرهاد لطفی گفت: داشتن بیش از یک دفترچه بیمه علاوه بر هدر رفت بودجه‌ها و تضییع حق دیگران، آمار وارقام‌ها برای برنامه‌ریزی در حوزه درمانی و بیمه‌ای را نیز دچار مشکلاتی کرده است.
به گزارش روابط عمومی‌بیمه سلامت، لطفی ادامه داد: به دلیل محدود بودن بودجه‌های بیمه سلامت استان از بیمارستان‌های خصوصی می‌خواهیم که عمل‌ها و خدمات غیر ضروری را در لیست انتظار قرار داده و موارد ضروری‌تر را سریع‌تر انجام دهند تا بودجه ماهانه‌ای که بیمه سلامت به هر بیمارستان اختصاص می‌دهد، جوابگو باشد اما متأسفانه برخی مراکز درمانی زیر بار این مسئله نمی‌روند.
او اظهار کرد: بسیاری ازخدمات درخواستی غیر ضروری است و در این باره می‌توان به استفاده بی‌رویه از سیتی اسکن و ام آر آی که کاملاً ملموس است، اشاره کرد. بیش از ۸۰ درصد نتایج ام آر آی‌ها در فارس نرمال است و مهم‌ترین دلیل انجام این تصویربرداری‌های غیرضروری اصرار مردم است و همین فشار بسیار بیمار باعث می‌شود پزشک کلافه و تجویز غیر ضروری بنویسد.
مدیرکل بیمه سلامت فارس با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در این استان دارای بیمه سلامت هستند، گفت: دفترچه‌هایی که اعتبار نداشته به دلیل شیوع کرونا بدون تمدید تا پایان خردادماه قابل استفاده است و پس از آن هم بطور کلی با تمهیدات انجام شده، نیاز به تمدید اعتبار دفترچه بیمه سلامت نیست و هنگام مراجعه به داروخانه و یا دیگر مراکز، خدمات دهندگان باید کد ملی بیمار را وارد سامانه می‌کنند تا از اعتبار دفترچه اطمینان پیدا کنند.
او در خصوص اختیاری شدن طرح پزشک خانواده نیز گفت: هنوز معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بازخورد و یا گزارشی درباره خروج پزشکی از خانواده به بیمه سلامت نداده و به نظر هم نمی‌رسد بیمار و یا پزشکان بسیاری قصد این کار راداشته باشند.
مدیر کل بیمه سلامت ادامه داد: ماهانه بیش از ۶ میلیارد تومان به پزشکان خانواده استان پرداخت می‌کنیم واگر این مبالغ از سوی بیمه در قالب برنامه پزشک خانواده پرداخت نمی‌شد، باید از جیب مردم می‌رفت وبرخی داروها هم رایگان ارائه می‌شد، پس چه دلیلی دارد بیمار از این برنامه خارج شود؟ 
لطفی همچنین درباره وضعیت پرداخت‌ها به پزشکان، داروخانه‌ها، دیگر مراکز ارائه خدمات و مردم، گفت: تمام پرداخت‌های مربوط به سال قبل از سوی بیمه سلامت فارس به داروخانه‌های استان انجام شده؛ بدهی بیمارستان‌های دولتی ودانشگاهی استان نیز تا آبان‌ماه تسویه شده است.
او در خصوص پرداخت‌ها به مردم با توجه به لغو قرارداد با بیمارستان‌های خصوصی شیراز هم یادآور شد: طبق اسنادی که مردم آورده‌اند سهم بیمه سلامت از این خدمات که از بیمارستان‌های خصوصی دریافت کرده‌اند تا پایان آذرماه به مردم پرداخت شده است. مدیر کل بیمه سلامت فارس در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد که بیمه‌شدگان مراقب سوء‌استفاده‌کنندگان از نام بیمه سلامت باشند. لطفی افزود: بیمه‌شدگان مواظب باشند افرادی در قالب شرکت‌هایی از عنوان بیمه سلامت سوء استفاده می‌کنند و ادعای ارائه خدمات به شهروندان را دارند، درحالی‌که این شرکت‌ها تنها به دنبال سودجویی هستند و هیچ گونه خدماتی ارائه نخواهند داد.
او از شهروندان خواست که به منظور گرفتن خدمات از طریق بیمه سلامت فقط به دفترچه‌هایی که از دفاتر پیشخوان ما می‌گیرند، اعتماد کنند.
لطفی گفت: ۷۲ دفتر پیشخوان در فارس به منظور دریافت دفترچه‌های بیمه سلامت پیش‌بینی شده که ۲۰ مورد در شیراز وبقیه در شهرستان‌های استان مستقر است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی