[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

فرصتی برای تغییر نگرش در ورزش فارس، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین: ورزش فارس در حوزه حرفه‌ای ‌و قهرمانی هیچ‌گاه نتوانسته به اندازه پتانسیلی که دارد نتیجه بگیرد. چه در عرصه فوتبال و چه در رشته‌های دیگر، با وجود در اختیار داشتن مربیان و ورزشکاران زبده، در کسب عناوین قهرمانی و جایگاه‌های برتر کشور همواره دچار مشکل بوده‌ایم و نتوانسته‌ایم آنطور که باید و شاید پرچم شیراز و فارس را بالا ببریم.
عدم برنامه‌ریزی مناسب، گرفتار شدن در امور روزمره و نداشتن آینده‌نگری از عواملی بوده که باعث درجا زدن ورزش فارس در طول سالیان گذشته شده و به همین علت است که به نسبت پتانسیل‌های این شهر و استان، کمتر شاهد دست یابی به عناوین و افتخارات زیاد توسط ورزشکاران و تیم‌های استان بوده‌ایم.
حالا چندماه است که شیوع یک بیماری همه ابعاد زندگی از جمله ورزش را تحت‌تأثیر قرار داده و همه چیز تقریباً متوقف شده. اتفاقی که ضربه‌ای‌سنگین به جامعه ورزش محسوب می‌شود و خیلی از باشگاه‌های خصوصی را با مشکلات زیادی مواجه کرده. نگرانی مدیران و مربیان باشگاه‌ها این است که ادامه این تعطیلی‌ها ممکن است باعث از بین رفتن تمام زحمات چندساله شان شود. البته این امیدواری وجود دارد که با کاهش شیوع این بیماری، ورزشکاران دوباره به میادین بازگشته و فعالیت خود را از سربگیرند.
اما در حوزه ورزش حرفه‌ای‌ و قهرمانی، شرایط حساس‌تر و ویژه‌تر است. فوتبال افول کرده شیراز که در اواسط فصل 99-98 هم از رسیدن به لیگ برتر «تقریباً» قطع امید کرده بود، حالا در بلاتکلیفی به سر می‌برد و هنوز مشخص نیست که مسابقات به پایان برسد یا نه. مدیران هر دو تیم فجرسپاسی و قشقایی مخالفت خود با ادامه برگزاری مسابقات را اعلام کرده‌اند، هر چند ادامه یا لغو مسابقات، تغییر آنچنانی در سرنوشت فعلی این تیم‌ها ایجاد نخواهد کرد.
در حوزه ورزش قهرمانی هم چند ورزشکار فارسی توانستند سهمیه ورود به المپیک را کسب کنند و چند نفر نیز همچنان در تلاش بودند برای کسب سهمیه و برخی نیز قطع امید کرده بودند. اما مسابقات المپیک هم یک سال به تعویق افتاد تا همه چیز در‌هاله‌ای ‌از ابهام قرار بگیرد. تا سال آینده مشخص نیست چه اتفاقاتی رخ دهد. ممکن است جابجایی‌های زیادی در لیست اعزامی‌ورزشکاران صورت بگیرد. شاید کسانی که قرار بود مسافر توکیو 2020 باشند، در لیست توکیو 2021 قرار نگیرند و بالعکس!
تعطیلی چندماهه ورزش که مشخص نیست تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد، با وجود تمام ضرباتی که به بدنه ورزش وارد کرده و می‌کند، یک جنبه مثبت هم دارد و آن فرصتی است که برای «بازنگری» ایجاد شده. اگر ورزش فارس مشکلاتی دارد، رفع این مشکلات، ابتدا نیاز به بررسی‌های کارشناسانه و موشکافانه‌ای ‌دارد که با هم‌اندیشی و گفت‌وگوی کارشناسان هر رشته می‌تواند انجام پذیرد. همچنین این وقفه ایجاد شده فرصت مناسبی برای بیان ناگفته‌هایی است که ورزشی‌های فارس هر بار به بهانه «شرایط حساس» از بیان آنها سر باز زده‌اند. خیلی از اهالی فوتبال با چنین بهانه‌ای ‌از زیر بار افشای حقایق شانه خالی کرده‌اند اما حالا فرصت مناسبی است تا با خیال راحت ناگفته‌ها را به زبان آورده و در جهت رشد و شکوفایی فوتبال و بازگشت به روزهای خوب گامی ‌بردارند.
سرویس ورزشی روزنامه شیراز نوین در روزهای تعطیلی ورزش به سراغ اهالی ورزش خواهد رفت تا درباره مشکلات موجود از گذشته تا حال تحقیق کرده و راهکارهایی برای رهایی از وضعیت نابسامان سالیان اخیر در رشته‌های مختلف ورزشی ارائه کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی