[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۲
  • دوره جدید

تمدید قرارداد برقی با عراقی‌ها، روزنامه شیراز نوین

طبق آخرین مذاکرات صورت گرفته بین مقامات ایرانی و عراقی مقرر شد تا همکاری‌های این دو کشور در حوزه برق افزایش یابد و طبق اعلام وزیر نیرو قرارداد ۲‌ساله صادرات برق به عراق، میان دو کشور به امضا رسیده است. به‌گزارش ایسنا، وزیر نیرو با چند تن از مقامات عراقی ملاقات کرد و در خصوص توسعه همکاری‌های تهران- بغداد در حوزه برق، سنکرون (هم فاز) کردن شبکه برق ایران و عراق و همکاری در زمینه آموزش و توسعه شبکه برق دو کشور به گفت‌وگو پرداخت. نتیجه این سفر و گفت وگوهای وزیر نیروی ایران با رئیس‌جمهور، نخست وزیر، وزیر دارایی و رئیس کل بانک مرکزی عراق، وصول نیمی‌از مطالبات برقی ایران از عراق و تمدید دو ساله قرارداد صادرات برق ایران به این کشور بود. وزیر نیرو در این خصوص گفت: خوشبختانه حدود نیمی‌از مطالبات برقی ایران از عراق وصول شد و نیم دیگر هم در فرآیند تدارک و پرداخت است؛ همچنین قرارداد صادرات برق از ایران به جمهوری عراق، این‌بار برخلاف دفعات قبل که قراردادها یکساله بود، قرارداد دو ساله‌ای‌ برای سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی به امضا رسید.
دفتر ریاست جمهوری عراق با انتشار بیانیه‌ای‌ روز چهارشنبه اعلام کرد که برهم صالح در دیدار با «رضا اردکانیان» وزیر نیروی جمهوری اسلامی ‌ایران بر ضرورت هماهنگی مشترک و توسعه افق همکاری‌های دو جانبه به ویژه در بخش برق و آب در راستای پیشرفت و رفاه دو ملت همسایه تأکید کرد. رئیس‌جمهوری عراق همچنین به منظور تحقق امنیت و ثبات برای ملت‌های منطقه، خواهان تلاش مشترک برای مقابله با شرایط پیچیده‌ای‌که منطقه شاهد آن است، شد.
بیانیه ریاست‌جمهوری عراق افزوه است که اردکانیان وزیر نیروی جمهوری اسلامی‌ایران بر آمادگی کشورش برای ادامه همکاری‌ها و حمایت‌ها از عراق در همه بخش‌ها تأکید کرد. به نوشته بیانیه، اردکانیان از تمایل جدی جمهوری اسلامی‌ایران برای سرمایه گذاری در بخش‌های انرژی و توسعه شبکه‌های برق و تبادلات تجربیات با عراق خبر داد. همچنین بیانیه ریاست‌جمهوری عراق حاکیست که دو طرف در این دیدار راهکار ارتقا مناسبات در همه بخش‌ها در راستای منافع دو جانبه را بحث و بررسی کردند. طبق اعلام وزارت نیرو، همچنین ماجد حنتوش - وزیر برق عراق - واردات برق از ایران را بسیار مهم و حیاتی توصیف کرد و گفت: از کمک‌های ایران در صادرات ۱۲۰۰ مگاوات برق به عراق قدردانی می‌کنیم. وی با بیان اینکه پرداخت مطالبات برق عراق به ایران در دستور کار قرار گرفته و موضوع در وزارت دارایی در حال انجام است، اظهار کرد: امیدواریم که میزان صادرات برق ایران در فصل تابستان کاهش پیدا نکند.
حنتوش یادآور شد: میزان واردات برق عراق از ایران ۱۲۰۰ مگاوات است که این حجم از واردات در فصل تابستان بسیار با اهمیت است.همکاری‌های دو کشور در حوزه برق سال گذشته بدون قطعی در بالاترین سطح انجام شد و ما از جمهوری اسلامی‌ایران در زمینه صادرات برق قدردانی می‌کنیم.
وی از ابراز تمایل بغداد برای حل تمامی‌مشکلات موجود خبر داد و گفت: عراق خواستار ارائه آموزش و انتقال تجارب جمهوری اسلامی‌ایران در حوزه برق و انرژی است. رضا اردکانیان وزیر نیروی جمهوری اسلامی‌ایران نیز گفت: حدود یک سال و نیم پیش در سفر به عراق توافق نامه‌ای با مسئولان این کشور به امضا رسید و ما وعده دادیم که در برنامه‌ای‌سه ساله صنعت برق عراق به وضعیت مطلوبی برسد.
وی افزود:‌ در این زمینه با نگاه به مصالح عراق آنچه ما به برادران عراقی پیشنهاد دادیم هیچ کشوری به کشوری دیگر پیشنهاد نمی‌دهد، ظرفیت‌سازی نیروی انسانی، بازسازی تأسیسات، کاهش تلفات و ارائه خدمات مهندسی از جمله این پیشنهادها بود. وزیر نیرو گفت: ما سال گذشته با وجود مشکلات از جمله تأمین گاز نیروگاه‌ها تلاش بسیاری برای تأمین نیاز عراق به برق انجام دادیم و سعی کردیم وظیفه خود را در خدمت به ملت عراق به بهترین شکل انجام دهیم. 
اردکانیان افزود: امسال شرایط ما بسیار متفاوت است و گرمای زودرس و شرایط کرونا موجب افزایش مصرف برق در ایران شده است. مصرف برق در مقایسه با سال گذشته رشد کم سابقه‌ای داشته و امسال وضعیت سختی پیش روی ما است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی