[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۸
  • دوره جدید

اگر مدام خسته‌اید دچار کمبود ‌این ماده معدنی هستید، روزنامه شیراز نوین

کلسیم یکی از مهم‌ترین مواد معدنی مورد نیاز بدن است که کمبود آن نشانه‌هایی در پی دارد.
به گزارش صدآنلاین، اصرار همه ما برای مصرف کلسیم در سن رشد کودکانمان برای تقویت و سلامت استخوان‌ها و دندان‌هایشان امری بدیهی است، اما در واقع همه ما هر روز نیاز به مصرف مقدار کافی کلسیم برای قوی نگه داشتن بدنمان تا حد ممکن داریم. آیا تا به حال به علائم سفید روی ناخن‌های خود توجه کرده‌اید؟ در واقع ‌این لکه‌های سفید نیاز بدن‌تان برای مصرف کلسیم بیشتر است.
مطمئناً می‌دانید مصرف کلسیم برای سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها ضروری است. اما آیا می‌دانید الزام مصرف آن در بزرگ‌سالان همانند کودکان ضروری است؟ خوردن کلسیم برای انرژی بدن، عملکرد بهتر عضلات و توده طبیعی خون، حیاتی است.
اصرار همه ما برای مصرف کلسیم در سن رشد کودکان‌مان برای تقویت وسلامت استخوان‌ها و دندان‌هایشان امری بدیهی است، اما در واقع همه ما هر روز نیاز به مصرف مقدار کافی کلسیم برای قوی نگه داشتن بدنمان تا حد ممکن داریم.
طبق نتایج به‌دست آمده در بریتانیا، ۵ درصد از مردان و ۸ درصد از زنان دچار کمبود کلسیم هستند و هم‌زمان ۱۴ درصد از نوجوانان هم به میزان کافی از ‌این ماده مهم معدنی استفاده نمی‌کنند و‌ این موضوعی بسیار نگران کننده است؛ به ‌این دلیل که اسکلت بدن ما قبل از ۱۸ سالگی شکل می‌گیرد. اگر ‌این ۴ علامت را در خودتان حس می‌کنید، احتمالاً کمبود کلسیم دارید:
اگر بیش از حد احساس خستگی می‌کنید
کلسیم به آزادسازی انرژی از غذایی که می‌خورید کمک می‌کند، بنابراین اگر به میزان کافی از ‌این ماده معدنی استفاده نمی‌کنید، احتمالاً بیش از اندازه احساس خستگی می‌کنید. کمبود کلسیم در زنان باردار یکی از عوامل خستگی مفرط است. استخوان‌ها در رحم مادر شروع به سخت شدن می‌کنند، پس اگر کودک به میزان لازم کلسیم دریافت نکند در آینده دچار مشکلات استخوانی خواهد شد. توصیه پزشکان برای مادران شیرده، مصرف کلسیم بیشتر، به میزان ۱۲۵۰ میلی‌گرم در روز است که تقریباً ۲ برابر بیشتر از مصرف عادی و ضروری برای بزرگ‌سالان است.
تلاش می‌کنید تناسب اندام داشته باشید
ممکن است برای داشتن اندامی ‌موزون، مصرف لبنیات پر چرب را از رژیم غذایی خود حذف کنید، اما خوب است بدانید که کلسیم موجود در شیر و پنیر برای سلامت و عملکرد بهتر عضلات و ضربان طبیعی قلب ضروری است. داشتن عضلات بیشتر بدین معناست که بدن در زمان استراحت، کالری بیشتری را می‌سوزاند، پس اگر به میزان کافی کلسیم مصرف نمی‌کنید، بهتر است بدانید که راه شما برای رسیدن به تناسب اندام کمی ‌دشوار است.
اگر دست‌تان با کاغذ هم ببُرد خون‌ریزی شدید دارد
به محض ‌اینکه پوست‌تان دچار زخم و یا جراحت شود پلاکت‌های خونی شما لخته می‌شوند تا به طور خودکار از خون‌ریزی جلوگیری کنند. کلسیم عنصر مهمی ‌در انعقاد خون است. خنده‌دار است اگر فکر کنیم با خون‌ریزی یک زخم ساده ناشی از تیزی کاغذ خواهیم مرد! اما در صورت مصرف ناکافی کلسیم، بدن برای لخته شدن خون زمان بیشتری نیاز دارد و در نتیجه در خون‌ریزی‌های جدی و شدیدتر بدن ما میزان بیشتری خون از دست خواهد داد.
استخوان‌های بدن‌تان به راحتی می‌شکنند
با بالا رفتن سن، از دست دادن تراکم استخوان‌ها و یا پوکی استخوان یک روند طبیعی است و‌ این وضعیت به دلیل از دست دادن سریع میزان کلسیم ذخیره شده در بدن است. زنان یائسه به دلیل کاهش میزان استروژن (هورمونی که در حفظ و نگهداری استخوان‌ها کمک می‌کند) بیشتر در معرض خطر قرار دارند. متأسفانه در خانم‌های میان‌سال، شانس شکستگی استخوان‌ها حتی با کوچک‌ترین زمین خوردن هم وجود دارد؛ بنابراین عاقلانه‌ترین کار، مصرف روزانه و کافی کلسیم و ‌ایمن نگه داشتن خود از خطرات احتمالی آینده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی