[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۲
  • دوره جدید

پول ایران در کره بلوکه شد ، روزنامه شیراز نوین

عبدالناصر همتی در گفت‌وگو با بلومبرگ گفت: اگر کره جنوبی منابع مسدود شده ایران را آزاد نکند، اقدام قانونی خواهیم کرد.
به گزارش ایسنا، عبدالناصر همتی - رئیس کل بانک مرکزی ایران - در گفت‌وگو با بلومبرگ گفت: اقدامات بانک‌های کره‌ای‌مانع از آن می‌شوند که ایران بتواند از پول خود برای خرید مواد غذایی و دارو استفاده کند، در حالی‌که این نوع تجارت مشمول تحریم‌های آمریکا نیست.
همتی با ناراحت کننده خواندن زیر پا گذاشتن تعهدات مالی بین‌المللی کره‌ای‌ها افزود: آن‌ها تصمیم گرفته‌اند وارد بازی سیاست شوند و از تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده پیروی کنند. وی بدون نام بردن از بانک‌های کره‌ای گفت در صورتی که منابع ارزی ایران توسط طرف کره‌ای آزاد نشود، ایران می‌تواند اقدام قانونی انجام دهد.
به دنبال توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های‌جهانی در سال ۲۰۱۵، این کشور توانست بیش از ۴/۶ میلیارد دلار درآمد نفتی که در حساب‌های هند مسدود شده بود را با استفاده از بانک‌های اروپایی به عنوان عامل پایاپای آزاد سازد. بانک مرکزی در اروپا نیز از بانک‌هایی که منابع ایران را بر طبق احکام دادگاه‌های آمریکا مسدود کرده بودند، شکایت کرد.
 ایران اوایل این ماه اعلام کرد که پس از دو سال مذاکره، محموله دارویی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار از کره‌جنوبی دریافت کرده است. وزارت امور خارجه ایران در آن زمان گفت که واشنگتن این معامله را تأیید کرده بود. این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که کره جنوبی هفت میلیارد دلار بدهی نفتی به ایران دارد که مربوط به قبل از زمانی می‌شود که دولت ترامپ در سال گذشته تحریم‌ها علیه فروش نفت خام ایران را دوباره به اجرا گذاشت.
طبق گزارش وزارت امور خارجه در سئول، داروهای ارسالی برای درمان بیماری‌های ژنتیکی به کار می‌روند. کره جنوبی قصد دارد این ماه کیت‌های آزمایش کووید ۱۹ با ارزش دو میلیارد دلار را ارسال کند.
که کونگ سوک، یکی از مقامات وزارت امور خارجه کره‌جنوبی در همین رابطه به بلومبرگ  گفت: ما با آمریکا، ایران و بانک‌هایی که منابع را مسدود کرده‌اند برای حل این مشکل رایزنی کرده‌ایم. تاکنون توانسته‌ایم بخشی از این منابع را برای توسعه تجارت بشر دوستانه با ایران استفاده کنیم و همچنان در جستجوی راه‌هایی هستیم که این گونه تبادلات را افزایش دهند.
وی همچنین از همکاری با ایران برای توسعه یک ابزار مالی تجاری مشابه با ساز و کار اینستکس خبر داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی