[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

حدود ۱۰ درصد مردم فارس روزانه سیگار می‌کشند، روزنامه شیراز نوین

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با استناد به پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر که در سال ۹۵ انجام شده است، مدعی شد که بالغ بر ۷۵/۹ درصد از مردم استان فارس روزانه سیگار دود می‌کنند.!
عبدالرسول همتی گفت: افزایش امید به زندگی و تغییر در سبک و شیوه زندگی و کنترل بیماری‌های عفونی و واگیردار، منجر به گسترش بیماری‌های غیرواگیر در سطح دنیا شده است.
به گزارش روابط عمومی‌ دانشگاه علوم پزشکی شیراز، همتی افزود: تغییر رفتارهای تغذیه‌ای و کاهش تحرک از یک سو و مصرف دخانیات و الکل از طرف دیگر، عوامل مؤثر در بروز بیماری‌های غیرواگیر است.
او گفت: براساس پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در سال ۱۳۹۵، بالغ بر ۹.۷۵ درصد از مردم استان فارس مصرف روزانه سیگار دارند، همچنین ۰۹/۱۸ درصد آنان به شکل منظم فست فود می‌خورند و ۵/۵۷ درصد شهروندان ساکن فارس دچار چاقی و اضافه وزن هستند.
همتی تأکید کرد: این عوامل خطر نتیجه رفتارها و عادات شخصی افراد در سبک و شیوه زندگی است؛ رفتارهایی که خطر بیماری یا آسیب را کاهش یا افزایش می‌دهند و از جمله این رفتارها عادات خرید افراد است که تا حد زیادی تحت‌تأثیر تبلیغات قرار می‌گیرد.
معاون بهداشت علوم پزشکی شیراز گفت: وزارت بهداشت در راستای رسالت تأمین سلامت افراد و برای صیانت از سلامت جامعه، ممنوعیت تبلیغ کالاها و اقدامات آسیب‌رسان سلامت را پیگیری کرده است.
او ادامه داد: بر اساس ماده ۴۸ قانون الحاق برخی موارد به قانون مقررارت مالی دولت، تبلیغ کالاها و اقدامات آسیب‌رسان سلامت در رسانه‌ها ممنوع است، همچنین بر اساس بند ج ماده ۷ قانون احکام دائمی‌برنامه‌های توسعه مصادیق، این کالاها و اقدامات همه ساله از سوی کارگروهی متشکل از وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد تعیین و ابلاغ می‌شود. به گفته دکتر همتی هدف از این کار، صیانت از سلامت جامعه در قبال تبلیغات این کالاها و کاهش امکان القای مصرف آنها در جامعه است.
او رویکرد وزارت بهداشت در تعیین مصادیق این کالاها و خدمات را یک رویکرد تغذیه‌ای‌عنوان کرد و گفت: معنی این رویکرد این است که افراط در مصرف این کالا‌ها سلامت افراد را در آینده به خطر می‌اندازد.
همتی بیان کرد: در لیستی که سالانه به روز رسانی می‌شود، مصادیقی از چند دسته اقلام خوراکی شامل فرآورده‌های گوشتی و غذاهای آماده مصرف، نوشیدنی‌ها و فرآورده‌های آنها، روغن‌ها، سایر اقلام خوراکی و همچنین دخانیات و کالاهای آرایشی به عنوان کالاهای آسیب‌رسان سلامت معرفی می‌شود. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در این دانشگاه نیز همه ساله لیست به روز شده به صدا و سیمای استان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌و شهرداری شیراز از سوی گروه بیماری‌های غیر‌واگیر دانشگاه ابلاغ می‌شود. همتی خاطرنشان کرد: برای حسن اجرای این قانون در دانشگاه، نشست‌های متعددی با متولیان امر در شهرداری، شورای اسلامی‌شهر شیراز و اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی‌برگزار شده و موارد تخلف از اجرای قانون به شکل مستند به مسئولان و متولیان گوشزد می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی