[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

تبلوراقتصادی در شاهراه ریلی فارس، روزنامه شیراز نوین

دستاورد سفر یک روزه استاندار فارس به شهرستان اقلید، بررسی قابلیت‌ها و مشکلات این شهرستان، نصویب ۲۱ طرح در بخش‌های مختلف صنعتی، گردشگری و کشاورزی برای توسعه بیشتر این شهرستان بود.
دکترعنایت الله رحیمی، پنجشنبه ۲۹ خرداد در جلسه شورای اداری که با حضور مدیران کل دستگاه‌های‌اجرایی استان و مقام‌های‌محلی در شهرستان اقلید برگزار شد، گفت: اقلید به علت قرار گیری در موقعیت جغرافیایی خاص و همچنین به واسطه برخورداری از آب و هوای مطبوع، دارای پتانسیل و توانایی بالایی برخوردار است. 
وی با اشاره به قرارگیری این شهرستان در حمل و نقل ریلی و زمینی بین استان‌های‌شرقی و غربی و همچنین استان‌های‌شمالی به جنوبی افزود: عملیات احداث راه آهن یزد اقلید از پروژه‌های‌ملی است که تاامروز ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن تخصیص یافته که با پیشرفت فیزیکی قابل قبول تا پایان سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید و ثمره آن کاهش ۳ ساعت فاصله ریلی شمال به جنوب است.
استاندار فارس به پروژه ملی آزادراه شیراز به اصفهان اشاره کرد و افزود: این پروژه که قسمت وسیعی از آن از شهرستان اقلید می‌گذرد سبب توسعه این شهرستان دراقتصاد مبتنی بر کشاورزی خواهد شد.
 دکتررحیمی‌ همچنین گفت: ۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد بزرگراه طریق الرضا اختصاص یافته است. 
وی همچنین با اشاره به قابلیت‌های‌گردشگری اقلید و دارا بودن آب و هوای مطبوع، این شهرستان را نیازمند تقویت صنعت گردشگری از طریق توسعه زیرساخت‌های آن دانست. 
استاندار فارس بیان کرد: دانش بنیان کردن بخش کشاورزی، استفاده از گیاهان دارویی و کم آب بر، توسعه کشت گلخانه‌ای و به نژادی کردن دام، ایجاد صنایع تبدیلی، سبب توسعه بیشتر کشاورزی در این شهرستان خواهد شد.
وی دستاورد سفر خود به شهرستان اقلید را تصویب ۲۱ پروژه در بخش‌های گوناگون اعلام و ابراز امیدواری کرد: به سرانجام رسیدن این پروژه‌ها سبب رونق بیشتر در بخش‌های‌مختلف شود و قسمتی از مشکلات مردم شهرستان را کاهش دهد.
دکتررحیمی‌افزود: پروژه‌هایی را که بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند تا پایان سال ۹۹ نهایی خواهیم کرد.
فرماندار اقلید نیز در این جلسه گفت: این شهرستان اقتصادی بر پایه کشاورزی و دامپروری دارد که دارای ۲۳ صنعت فعال، ۱۹ صنعت نیمه‌فعال با شهرک و ۴ ناحیه صنعتی همچنین ۴ هزار صنف که در روزهای کرونایی به ۶۰۰ صنف کاهش یافته است.
خلیل بزرگی افزود: بیش از ۹۹ درصد روستاهای شهرستان از گاز بهره‌مند شده‌اند و همچنین پروژه راه آهن یزد به اقلید و بزرگراه جاده‌ای طریق الرضا در حال احداث است.
وی اقلید را محل ییلاق ۲۷ هزار عشایر استان عنوان کرد که این نشان‌دهنده قابلیت‌های طبیعی و آب و هوای مطلوب در شهرستان اقلید است.
فرماندار اقلید با اشاره به امنیت بالای این شهرستان گفت: در چند سال اخیر جرائم خشن و سازمان یافته‌ای نداشته‌ایم که این نشانگر فرهنگ اجتماعی بالای مردمان این سرزمین است.
در ادامه جلسه، مدیر کل دفتر فنی استانداری فارس برخی از مهم‌ترین مصوبات سفر استاندار را این چنین عنوان کرد: احداث اورژانس جاده‌ای، پیگیری و تخصیص اعتبار  تهویه تونل اباصالح المهدی، تکمیل پل ورودی اقلید به سورمق، انتقال آب به روستاهای خنجشت وعلی آباد.
 امیرحسین جمشیدی ادامه داد: احداث بند خاکی شهرمیان، احداث بیمارستان سیدالشهدا اقلید، بیمارستان ۱۰ تخت خوابی حسن آباد، تکمیل ساختمان دانشگاه دولتی، تکمیل پروژه تعریض جاده اقلید به سورمق از پروژه‌های‌این سفر بود.
افتتاح کارخانه آب معدنی و چند پروژه گازرسانی روستایی، همچنین بازدید از کارخانه آرد از برنامه‌های دیگر سفر استاندار فارس به شهرستان اقلید بود.
نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی‌در این جلسه گفت: در تحقق سلامت اداری با هیچکس تعارف نخواهم داشت.
مسلم صالحی افزود: جاده‌های‌شهری و روستایی و زیرساخت‌های مواصلآتی شهرستان دارای مشکلات جدی است و در هر سال شاهد تلفات زیادی به علت نبود جاده‌های استاندارد در شهرستان هستیم که رفع این مشکل نیازمند نگاه ویژه‌ای‌است.
وی همچنین از کمبود زیرساخت‌های‌بهداشتی، تجهیزات پزشکی و پزشکان متخصص در شهرستان انتقاد کرد و خواستار رفع این معضل شد.
وی همچنین به مشکلات سیلوی گندم اقلید اشاره کرد و افزود: این سیلو مدت ۱۴ سال است که منتظر افتتاح و بهره‌برداری است.
نماینده مردم شهرستان اقلید در مجلس شورای اسلامی‌ادامه داد: احیای دریاچه کافتر یک خواسته استانی است و احیای آن کمک ویژه‌ای‌ به سلامت محیط‌زیست و همچنین اشتغال‌زایی ساکنان روستاهای امیرآباد، چشمه رعنا و کافتر می‌کند.
صالحی ادامه داد: ۲۵ درصد از روستاهای این شهرستان فاقد کد‌هادی هستند که برای توسعه آن نیازمند اختصاص کد‌هادی جهت تأمین اعتبار است.
استاندار فارس و سخن با فعالان سیاسی اقلید
استاندار فارس در جلسه فعالان سیاسی، اجتماعی، اقتصادی شهرستان اقلید گفت: غوغاسالاری برخی افراد ذهن شما را درگیر نکند و در زمینه پیشبرد اهداف مقدس نظام دلسرد نشوید.
دکترعنایت الله رحیمی ‌در این جلسه که در سالن دانشگاه آزاد اقلید برگزار شد، بیان کرد: انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی‌و خبرگان رهبری، دارای کمترین میزان تخلف و از بهترین انتخابات ۴۰ سال اخیر نظام جمهوری اسلامی‌بود.
وی ادامه داد: به اندازه‌ای که دولت کار کرده است کمتر بیان کرده است که این نشانگر این است که نظام تمام تلاش خود را برای به خدمت به مردم انجام داده است.
استاندار فارس اضافه کرد: تصمیمی‌که مردم می‌گیرند با خرد جمعی آمیخته است و هزینه کمتری نیز دارد و لازم است به آن احترام گذاشت.
غلامرضا صابری، فعال سیاسی در این جلسه گفت: مهم‌ترین مطالبات مردم شهرستان اقلید درحوزه اقتصاد و اشتغال است و مبارزه با رانت و فساد اقتصادی مسئولان لازم است با جدیت دنبال شود.
این فعال سیاسی خواستار تعیین وضعیت پروژه‌های مصوب استاندار پیشین در سفر به اقلید شد.
صابری افزود: در انتصاب مدیران استانی و فرا استانی، سهم شهرستان اقلید ناچیز است.
وی ادامه داد: معضل بیکاری و عدم اشتغال جوانان شهرستان بسیار بالاتر از اعداد و ارقام آمارهای رسمی ‌و اداری است.
این فعال سیاسی با اشاره به مهاجرت جوانان اقلیدی دانش آموخته و همچنین کاهش جمعیت در روستاهای این شهرستان خواستار توجه ویژه به این مشکلات شد.
تعیین تکلیف کارخانه فولاد اقلید و تأسیس اداره تعزیرات حکومتی در شهرستان از دیگر مطالبات این فعال سیاسی بود.
محسن خدامی‌دیگر فعال سیاسی نیز در این جلسه گفت: بر اساس قانون اساسی، شخص رئیس‌جمهوری مقام دوم کشور است و هرگونه هتک حرمت به وی جایز نیست؛ متأسفانه افرادی با هدف جذب مخاطب و بهره‌برداری سیاسی به صورت غیر منصفانه‌ای‌ دست به تخریب دولت و شخص رئیس‌جمهوری می‌زنند و این رویه کم‌کم تبدیل به یک فرهنگ شده است.
خدامی‌افزود: احترام به شخص رئیس‌جمهوری و فعالیت‌های‌دولت وی احترام به رأی و نظر و خواسته مردم است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی