[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

کشف ۱۲۰محوطه تاریخی در محدوده‌ یک سد، روزنامه شیراز نوین

محدوده باستانی سد چرم‌شهر گچساران
ایسنا: سرپرست هیئت فصل اول گمانه‌زنی نجات‌بخشی برای ارزیابی محوطه‌های موجود در محدوده سد چم‌شیر در محدوده شهرستان گچساران، از شناسایی استقرارگاه‌های موقت زیادی متعلق به عشایر کوچ‌رو در محدوده این سد خبر داد. به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمدتقی عطایی با بیان این‌که در بررسی‌های باستان‌شناسی بیش از ۱۲۰محوطه باستانی در این محدوده شناسایی و مستندسازی شده‌اند، ادامه داد: تاکنون کهن‌ترین شواهد به دست آمده از حوضه آب‌گیر سد چرم شیر در شهرستان گچساران مربوط به دوره‌ فراپارینه سنگی است، سپس با وقفه‌ای طولانی شواهد اندکی از استقرارگاهی از اواخر دوره نوسنگی به دست آمده که متعلق به شش هزار سال قبل است.
او افزود: از دیگر کشفیات باستان‌شناختی در محدوده‌ این سد، می‌توان به استقرارگاهی از دوره عیلام میانه اشاره کرد که دارای هر دو سنت سفالگری شوشانی و انشانی است.
وی بیان کرد: اگرچه چند دژ و قلعه از دوره‌ پساهخامنشی و ساسانی اهمیت این محدوده را در دوره‌های مذکور نشان می‌دهند؛ اما اوج توجه به این منطقه در قرون میانه اسلامی بوده که نشان از تراکم جمعیتی بالایی در منطقه دارد.
عطایی با اشاره به شناسایی ده‌ها استقرارگاه از این دوره در حاشیه‌رود گفت: برخی از این استقرارگاه‌ها مساحتی بالغ بر پنج هکتار دارند. بیشتر این استقرارگاه‌ها از معماری منسجمی برخوردارند و از مناطبع طبیعی منطقه به عنوان مصالح معماری آنها استفاده و از سنگ و ملات گِل در بناهای عادی و لاشه سنگ و ملات گچ در بناهای مهم‌تر استفاده شده است. این باستان‌شناس با بیان این که بیشتر محوطه‌های دوره‌ اسلامی دارای معماری راست گوشه، هندسی و منظم هستند گفت: مسیر رود «زهره» در این دوره اهمیتی خاصی داشته؛ به گونه‌ای که یک قلعه بزرگ با دیوارهای ستبر در این منطقه ساخته شده که نقش نظامی و امنیتی داشته است.
او با اشاره به شناسایی بقایای استقرارگاه‌های موقت پرشمار در این محدوده گفت: بیشتر استقرارگاه‌های شناخته شده در محدوده‌ این سد، مربوط به عشایر کوچ‌رو بوده و از این نظر محدوده سد «چم‌شیر» قابلیت بالایی برای پاسخگویی به برخی از مبهم‌ترین مسائل باستان‌شناسی ایران درباره‌ کوچ‌نشینان دوره‌های مختلف خواهد داشت.
براساس این گزارش، گمانه‌زنی نجات‌بخشی برای ارزیابی محوطه‌های موجود در محدوده سد چم‌شیر، با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی