[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

۸۰۰ نوع آسیب اجتماعی- ۲۰ سال عقب‌ماندگی، روزنامه شیراز نوین

 800 نوع آسیب اجتماعی- 20 سال عقب‌ماندگی

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با آسیب‌شناسی بحران‌هایی که در جامعه ایران در حال گسترش هستند، به خبرنگار روزنامه شیرازنوین گفت: در برهه معاصر بیش از 800 نوع آسیب اجتماعی در جامعه ایران شکل گرفته و در حوزه مسایل اجتماعی به اندازه 20 سال دچار عقب‌ماندگی و رکود می‌باشیم.
دکتر مرتضی جعفری ازدیاد بحران‌ها را زمینه‌ساز تورم آسیب‌های‌اجتماعی بر می‌شمارد و در این زمینه می‌گوید: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری اولویت همه دستگاه‌های‌پرداختن به مسایل اجتماعی و فرهنگی است و اکنون در جامعه ایران با چالش‌هایی نظیر کاهش سن اعتیاد و زنانه شدن این بحران فراگیر روبرو هستیم که باید همه دستگاه و نهادهای خصوصی و مدنی و دولتی به این حیطه به شکل جدی و کارشناسی وارد شوند. این استاد دانشگاه آزاد شیراز نقش رسانه‌ها و آموزش و پرورش را در این زمینه بسیار مهم و حیاتی ارزیابی کرد و گفت: جوامع به سوی مدنی شدن پیش می‌روند و نقش آموزش و پرورش و رسانه‌های‌مکتوب و مجازی در جهان اطلاعاتی امروز چشمگیر است. وی افزود: برای سالیان متمادی ما به دنبال توسعه پایدار بوده‌ایم و رکن اصلی توسعه از گذرگاه توجه به نهادهای مدنی می‌گذرد. در این میان نقش آموزش‌وپرورش به عنوان دستگاهی که زمینه‌ساز تحولات فکری و رفتاری می‌شود بسیار حایز اهمیت است. 
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با اشاره به این مسئله که در جوامع توسعه‌یافته، آسیب‌های‌فرهنگی و اجتماعی از بسامد کمتری برخوردار هستند، خاطر نشان کرد: رفتارهای شهروندان در جوامع پویا و سرزنده که دارای طراوات روحی هستند تیز و برنده نیست بر همین اساس باید به سوی پارادیم‌های‌اجتماعی و فرهنگی و نرم افزاری تغییر جهت داده و بر تعلیم و تربیت در سنین کودکی و نوجوانی سرمایه‌گذاری‌های‌بیشتری انجام دهیم. دکتر مرتضی جعفری کاهش سن اعتیاد و زنانه شدن این بحران فزاینده را آسیبی بزرگ ارزیابی کرد و بیان داشت: با ازدیاد مصرف مواد سنتی و صنعتی الگوهای رفتاری در میان قربانیان مواد تغییر کرده و به عبارتی دچار سلسله‌ای‌از  تورم آسیب‌های‌اجتماعی شده‌ایم.


      افزایش کمی‌گرایی - غفلت در توسعه پایدار فرهنگی

این مقام مسئول با آسیب‌شناسی گستردگی اعتیاد در جامعه ایران به روزنامه شیرازنوین گفت: از شواهد چنین بر می‌آید که متأسفانه آموزش و پرورش در اولویت برنامه‌های‌توسعه نبوده و به جای آن که در برنامه‌های‌توسعه‌ای‌به دنبال تغییر رفتار و تحولات فکری باشیم و نهادهای آموزشی را در رأس قرار دهیم، قسمت عمده‌ای‌از برنامه‌های‌توسعه‌ای‌در کالبدی پروژه‌های‌عمرانی تجلی یافته است. از دیرباز پروژه‌های‌بزرگ راه‌سازی، سدسازی، پل‌سازی و مواردی نظیر این‌ها همیشه رأس امور بوده و فرایندهای آموزشی و پرورشی در اولویت‌های‌بعدی قرار می‌گرفتند. 
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز کمی‌گرایی را یک بحران سنتی و پایدار در جامعه ایران ارزیابی کرد و اظهار داشت: در بسیاری مواقع به جای محقق شدن توسعه پایدار در زمینه‌های‌اجتماعی و فرهنگی شاهد رشد بی‌ضابطه بودیم و نتیجه کار چنین می‌شود که بسیاری از فارغ‌التحصیلان ما در حالی مدارج عالی را پشت سر می‌گذارند که توانمند نیستند. در حقیقت فرایندهای آموزشی ما به جای نمره محوری باید ظرفیت و فرایند محور باشند و چنانچه افراد جامعه اسلوب تعامل محوری را به درستی فراگیرند و به مهارت‌هایی که پیش نیاز زندگی سالم است مجهز شوند، با رکود آسیب‌های‌اجتماعی روبرو خواهیم شد.
دکتر جعفری با اشاره به این که تعالی جامعه از دالان آموزش و پرورش وآموزشگاه‌های‌عالی و رسانه‌ها عبور می‌کند خاطر‌نشان کرد: مدیوم‌های‌آموزشی و ارتباط جمعی باید از تبدیل کردن افراد به مخزنی از اطلاعات که کاربرد اجرایی ندارند اجتناب کرده و بیش از همه بر مسایل پرورشی، سواد ارتباطی و عاطفی، منطق محوری و دستاوردهایی که زمینه ارتقا شعور و عقلانیت جامعه را پدید می‌آورند، تمرکز یابند.این استاد دانشگاه خواستار نهادینه شدن آموزش‌ها در باور عمومی‌همه اقشار جامعه به منظور استخراج طرح‌های‌مدارای اجتماعی و توانایی حل مساله شد و  گفت: افزایش دانایی و تسلط بر تکنیک‌های‌اجتماعی سبب می‌شود افراد جامعه با اشراف بر قواعد مدیریت بحران به مواد مخدر آلوده نشوند. شهروندی که به خوبی در معرض آموزش‌های‌پرورشی قرار گرفته باشد دارای تفکر انتفادی بوده و پذیرنده منفعل در برابر رسانه‌ها نیست.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با انتقاد از رسانه‌های‌معاندی که به صورت شبانه‌روزی به تبلیغ مواد مخدر مشغولند، گفت: افرادی که در معرض آموزش‌های‌پرورش منطق و تمرکز قرار گرفته‌اند به راحتی در گروه دوستان به مواد مخدر آلوده نشده و می‌تواند در راستای اصلاح افراد آلوده به موادمخدر گام‌های ‌استواری بردارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی