[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۵
  • دوره جدید

کارشناسان بازوان قدرتمند دستگاه قضایی هستند، روزنامه شیراز نوین

رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری فارس:
کارشناسان بازوان قدرتمند دستگاه قضایی هستند
دکتر میرشکاری: اگر دستگاهی از نظرات کارشناسان رسمی استقبال نکرد و خواهان ارجاع پرونده به افراد خاصی شد، احتمال فساد و تبانی مطرح می‌شود

 

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس گفت: با حضور آیت‌ الله رئیسی در رأس دستگاه قضایی کشور شاهد اقدامات مثبتی در راستای مبارزه عملی با فساد و عدالت محوری هستیم.
دکتر محمدحسین میرشکاری، صبح پنجشنبه ۵ تیرماه در یک کنفرانس خبری که به مناسبت بزرگداشت هفته قوه قضاییه برگزار شد، در جمع خبرنگاران خاطر نشان کرد: در راستای مبارزه با فساد باید فریاد عدالت خواهی رسانه‌ها مورد حمایت واقع شود و اقدامات آنها را در راستای مبارزه با فساد را ارج نهاد. وی کارشناسان رسمی دادگستری را بازوی قدرتمند و تخصصی دستگاه قضا در اجرای عدالت ارزیابی کرد و گفت: اکنون مرکز کارشناسان رسمی دادگستری در فارس دارای 530 عضو رسمی است و تا پایان تابستان کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس با برگزاری آزمون شامل افزایش دو برابری خواهند شد. رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس هدف از تأسیس این مرکز را گسترش عدالت محوری و تبدیل موضوع کارشناسی از یک کالای لوکس به یک نیاز و ضرورت برای جامعه خبر داد و گفت: ارجاع پرونده‌‌های حقوقی و کیفری به کارشناسان به صورت سیستماتیک و نظام‌مند یک الزام است که با جدیت دنبال می‌شود. میرشکاری با اشاره به راهکارهای دستگاه متبوعش در راستای عدالت محوری گفت: توزیع متوازن و عادلانه پرونده‌‌ها بین کارشناسان زمینه را برای تقویت ابعاد کارشناسی و رسیدگی دقیق تر فراهم می‌آورد که این امر ارتقای کیفی احکام قضایی مبتنی بر آرای کارشناسی را به دنبال دارد و در نهایت زمینه ساز کاهش مواردی چون اشتباهات و تخلفات و اطاله دادرسی خواهد شد. این مقام مسئول عملکرد دستگاه متبوعش را خالی از خطا ارزیابی نکرد و بیان داشت: درصد تخلف در آرای کارشناسان رسمی دادگستری بسیار اندک است و ۹۰ درصد از این موارد هم به صورت سهوی رخ می‌دهد. مطابق قانون اگر تخلف کارشناس به اثبات رسد و انحرافی در مسیر رسیدگی به پرونده ایجاد کند، برخوردهای قانونی بدون اغماض و با جدیت صورت خواهد گرفت. رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس با اعلام این خبر که رئیس کل دادگستری بر کار مرکز کارشناسان رسمی نظارت می‌کند، اظهار کرد: هر یک از طرفین پرونده که از کارشناس رسمی دادگستری شکایتی داشته باشند می‌توانند در دادسرا شکایت خود را مطرح نموده و هیچ منعی برای رسیدگی به تخلفات وجود ندارد. میرشکاری از انتخاب رئیس مرکز کارشناسان رسمی توسط رئیس قوه قضائیه خبر داد و گفت: با حفظ احترام تمامی اقشار جامعه در پیشگاه قانون در اولویت یکسانی قرار دارند و کارشناسان رسمی دادگستری با سال‌ها مطالعه و کسب تجربه می‌‌توانند علاوه بر نظریه‌های دقیق کارشناسی، نقش پیشگیرانه ای در بروز تخلفات داشته باشند. این مقام مسئول کارشناسان رسمی دادگستری را فرزندان متخصص جامعه و مشاوران خوبی برای مدیران ارزیابی کرد گفت: کارشناسان نباید به این شغل به عنوان فعالیت دوم نگاه کنند؛ چرا که این مسئله دقت ارائه نظرات کارشناسی را کاهش داده و در پذیرش‌های جدید مرکز نیز به این موضوع توجه ویژه ای شده است. به همین دلیل امیدواریم با توزیع متوازن و عادلانه پرونده‌ها بین کارشناسان شاهد افزایش دقت بیشتر در صدور آرا باشیم و ضمن توجه به معیشت آنها، از تخلفات و شائبه‌های احتمالی کاسته شود. وی از آمادگی این مرکز برای برقراری ارتباط بیشتر با جامعه در راستای گسترش اطلاع رسانی و مبانی آموزش خبر داد و گفت: مرکز کارشناسان آماده همکاری‌های همه جانبه با مردم، بانک‌ها، مؤسسات خصوصی، سازمان‌‌ها و ارگان‌های دولتی برای جلوگیری از تخلفات و پیامدهای ناشی از آن هستند.
رئیس مرکز کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس با انتقاد از سپردن مسئولیت به کارشناسان غیر رسمی بیان داشت: بهره گیری از آرا و نظرات کارشناسان رسمی دادگستری نقش ارزنده ای در مبارزه با فساد و انحراف خواهد داشت. وی افزود: اگر دستگاهی از نظرات کارشناسان رسمی استقبال نکرد یا خواهان ارجاع پرونده به کارشناسان خاصی شد احتمال فساد و تبانی مطرح می‌شود و مرکز کارشناسان با جدیت و قاطعانه با این گونه مسائل برخورد می‌کند؛ چرا که فرایندهای کارشناسی باید به صورت بسیار شفاف، روشن، غیرسفارشی و آشکار در اختیار کارشناسان گذاشته شوند.
میرشکاری در بخش دیگری از سخنان خود به مبحث آموزش کارشناسان و به روز رسانی اطلاعات آنها اشاره کرد و گفت: کارشناسان رسمی از اشخاص متبحر جامعه طی آزمون‌های متعدد انتخاب می‌شوند. با این حال باید از دانش اساتید دانشگاه‌‌ها و مطالب علمی و عملی به روز آوری شده برای ارتقای عملکرد کیفی آنها بهره برداری کرد. به همین منظور در ایام شیوع کرونا کلاس‌ها و آموزش‌ها به صورت مجازی آغاز شده است. وی در پایان با اشاره به دشواری آزمون‌های کارشناسی گفت: در آزمون سال گذشته که با همکاری سازمان سنجش برگزار شد، ۲۷۰۰ متقاضی از استان فارس شرکت داشتند که تنها ۵۷ نفر موفق به کسب نمره حد نصاب گردیدند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی