[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۶
  • دوره جدید

مفهوم محیط‌بانی عشق‌بازی با طبیعت است ، روزنامه شیراز نوین

درآستانه سالروز ولادت علی ابن موسی الرضا(ع)، ضامن آهو و همزمان با نشست ویدئو کنفرانس رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با محیط بانان سراسر کشور، محیط بانان نمونه استان فارس در مراسمی با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس تقدیر شدند. 
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، مراسم گرامیداشت روز محیط بان دیروز (شنبه) 14 تیرماه با حضور حمید ظهرابی، مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس، معاون توسعه مدیریت و منابع، رئیس اداره حراست، فرمانده یگان استان و محیط بانان برتر استانی برگزار شد.
حمید ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس یاد و خاطره شهدای محیط بان و جانبازان محیط زیست را گرامی داشت و ضمن تبریک روز محیط بان به سبزپوشان طبیعت از تلاش‌ها و زحمات خستگی ناپذیر آنان در تمامی زمینه‌ها قدردانی کرد. وی با اشاره به سوانح دردناک جان باختن دوست داران طبیعت کشور در مقابله با حریق یاد و خاطره این عزیزان را گرامی داشته و گفت وجود سرمایه اجتماعی عظیمی که چنین جان بر کف برای حفظ محیط زیست و تنوع زیستی سرزمینمان ایثار و جانبازی می کنند مایه مباهات ما محیط بانان است.
وی با اشاره به عشق و علاقه محیط بانان به این شغل شریف گفت: شغل محیط بانی شغل به مفهوم شناخته شده اش نیست محیط بانی عشق و عشق بازی با طبیعت است. طی طریقی است که محیط بان با عشق و علاقه ای که دارد قدم در این راه بر می دارد. نه مادیات می تواند پاسخگوی این حجم از عشق و علاقه و سختی کار باشد و نه تشویق و ترغیب مدیران. این‌ها هیچ کدام نمی‌توانند جبران کننده زحمات محیط بانان و عشق و علاقه شان به حفاظت از طبیعت، انفال الهی و حقوق نسل‌های آینده باشد.
سرشت محیط بان با آب، خاک، هوا، تنوع زیستی و طبیعت آمیخته شده و همین عشق و در هم آمیختگی است که باعث می شود محیط بان یا هر عاشق طبیعتی بتواند زندگی را فدای اهداف و آرمان‌های خود کند و همه اینها ارزش هایی است که ما در سطح کشور به آن می‌بالیم.
ظهرابی در خصوص محدودیت‌ها و مشکلات در سازمان گفت: با وجود همه محدودیت‌ها، از تأمین امکانات و تجهیزات ضروری مورد نیاز برای ارائه یک خدمت مناسب گرفته تا کمبود نیرو و حداقل‌های معیشتی، یکی از پربازده ترین سازمان‌ها در بین سازمان‌های دولتی، سازمان حفاظت محیط زیست است که با کمترین‌ها در راستای اهدافش تلاش می‌کند.
وی در ادامه بیان داشت: کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست جزو معدود دستگاه هایی هستند که علی‌رغم وجود سختی شرایط کار و مشکلات و موانعی که با آن مواجه‌اند در دستیابی به اهدافی که خودشان مأمور اجرای آن هستند و دیگران دخالت کمتری دارند از موفق ترین دستگاه‌های اجرایی بوده اند و و محیط بانان در صف اول این مجاهدت‌ها هستند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس افزود: در سطح کشور کمتر از یک درصد سطح اراضی که در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست بود مورد تخریب و تصرف قرار گرفته است و به طور میانگین از این یک درصد، هفت دهم درصد را دستگاه‌های وابسته به حاکمیت در تخریب آن دخالت داشته اند یا برای اجرای پروژه های عمرانی تخریب شده و فقط سه دهم درصد از این عرصه‌ها توسط مردم تخریب شده است و این نشان دهنده این موضوع است که این سازمان در حفاظت از این عرصه‌ها و حفظ اراضی موفق بوده، در حالی که شرایط بقیه مجموعه‌ها را می‌توانیم ببینیم و درصدهایی که در برخی مجموعه‌ها می‌ببینیم قابل رصد است. بنابراین درست است که امکانات کمی در اختیار داریم ولی سازمان کارآمدی هستیم دلیل کارآمدی هم عشق و علاقه در وجود کسانی هست که در طبیعت کار می‌کنند و ما را وادار می‌کند که در انجام وظایف به گونه دیگری به نسبت بقیه کار کنیم و این تفاوت محیط زیستی‌ها و محیط بانان با دیگر کارکنان دولت است. وی در خصوص اهمیت شغل محیط بانی افزود: من خودم را یک محیط بان می‌دانم چون کارم را از بدنه محیط بانی شروع کردم و همیشه اولویت من محیط بان است و می‌دانم که چه سختی‌ها و کمبودهایی دارند و هنر ما این است که علی‌رغم همه کمبودها عرصه‌های طبیعی کشورمان را به خوبی حفظ کنیم و بتوانیم کار را به خوبی پیش ببریم. من با افتخار می‌گویم که سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه محیط بانی یکی از موفق ترین دستگاه‌ها در سراسر کشور است و هیچ شکی در آن نیست و این به خاطر محیط بانان کشور عشق و علاقه آنان به طبیعت بوده که این موفقیت حاصل شده است.
حمید ظهرابی در خصوص مشارکت مردم در حفاظت از محیط زیست گفت: انتظار دارم شما محیط بانان نمونه مروج این تفکر باشید که حفاظت از محیط زیست در چارچوب قانون و مقررات و با رعایت قوانین و مقرراتی که جاری و حاکم هست نیاز به مشارکت مردم دارد، در جایی محیط زیست می‌تواند موفق، پایدار و اطمینان بخش حرکت کند که مردم در حفاظت با آن مشارکت کنند. مثلاًَ در استان فارس در منطقه پاقلات علامرودشت و کوه هوا مردم خودشان با علاقه از حیات وحش حفاظت می‌کنند وضعیت این مناطق را اگر با بقیه مناطق کشور و استان مقایسه کنیم می‌بینیم که جایی که مردم حضور و مشارکت فعال دارند با عشق و رویکرد دیگری حفاظت می‌شود و خروجی این مسئله هم با شاخصی نظیر افزایش جمعیت گونه‌های حیات وحش در این مناطق به وضوح قابل مشاهده است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در خصوص آتش سوزی هایی که در روز‌های گذشته اتفاق افتاد گفت: عمیقاً برای از دست دادن تعدادی از هموطنانی که در راه حفاظت از عرصه‌های طبیعی کشور جان باختند، متاسفیم و مطمئنیم جایگزینی چنین سرمایه‌های بزرگی دیگر به سختی ممکن خواهد بود. ما به وجود چنین انسان‌های شریفی افتخار می‌کنیم و امیدوارم که مردم کشورم نسبت به محیط زیست به این میزان از آگاهی برسند که کمترین مواجهه را با این مسائل و مشکلات داشته باشیم. بی توجهی در روشن کردن آتش یک نفر می‌تواند جان چندین انسان را به خطر بیندازد و خسارات جبران ناپذیری را به بار آورد. وی از مردم خواست به احترام جان‌فشانی شهدای طبیعت، توجه خود را نسبت به این مسئله بیشتر کنند و مراقبت بیشتری از تنوع زیستی کشورمان داشته باشند.
در پایان این مراسم از 12 محیط بان نمونه استانی به نام‌های: رسول شیروانی، ابوذر قائدی، رسول دهرامی، محمود جمشیدی، عنایت احمدی، ناصر اکبری، سهراب عابد زاده، سید محمدرضا شریف سعدی، ولی فرهمند و سعید تمدنی تقدیر شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی