[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۴
  • دوره جدید

سلامت «لثه» چه تأثیری بر سلامت عمومی ‌دارد؟، روزنامه شیراز نوین

یک جراح لثه گفت: مهم‌ترین عامل برای پیشگیری از بیماری‌های لثه، رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان است.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر بهزاد هوشمند، جراح لثه با بیان ‌اینکه عفونت‌های لثه یک فاکتور خطر واقعی برای بسیاری از بیماری‌های عمومی ‌به حساب می‌آید، گفت:‌ این بیماری‌ها شامل دیابت، بیماری‌های عروق کرونر، گرفتگی عروق مغزی، حتی روماتیسم مفصلی، انواع بیماری‌های روحی روانی و حتی افسردگی می‌باشد.
وی ادامه داد: البته ‌این اثر متقابل است؛ یعنی هم بیماری‌های عمومی ‌بر روی سلامت لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان اثر دارند و هم عفونت‌های لثه‌ای روی بیماری‌های عمومی ‌و کنترل بیماری‌ها تأثیر دارد؛ یعنی کنترل دیابت در شرایطی که فرد عفونت لثه دارد، سخت‌تر از زمانی است که فرد عفونت لثه ندارد و دیابت دارد. بدین معنا، افراد باید عفونت لثه را مانند یک زخم باز تلقی کنند و آن را جدی بگیرند. فرد دیابتی که عفونت لثه دارد مثل ‌اینکه زخم در پا دارد، آن را پیگیری نماید.
این جراح لثه در خصوص علل عفونت لثه بیان کرد: در عفونت لثه ۳ عامل که هرکدام یک ضلع یک مثلث را تشکیل می‌دهند، نقش دارد. مهم‌ترین عامل، بیماری‌های نسوج نگهدارنده دندان و لثه، پلاک میکروبی یا مجموعه‌ای از میکرو ارگانیسم‌هایی است که در محل اتصال لثه به دندان تشکیل می‌شوند و آهسته آهسته به شیار لثه نفوذ می‌کنند و محصول ناشی از سوخت و ساز میکروارگانیسم‌ها باعث می‌شود کیسه تشکیل شود و مهم‌ترین جزء ‌این قضیه، پلاک میکروبی است.
هوشمند در ادامه تأکید کرد: پس عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و میکرو ارگانیسم‌هایی که در محیط عفونی قرار دارند عامل کلیدی است. عامل دوم میزبان مستعد و عامل سوم، مواد غذایی است.
وی ادامه داد: اگر فرد مسواک نزند، تغذیه مناسب هم نداشته باشد و عادات موضعی مضره داشته باشد، مستعد بیماری لثه می‌شود.
این جراح لثه در ادامه بیان کرد: شیار لثه یعنی محل اتصال دندان به لثه ۸/۱-۱ میلی‌متر عمق دارد. از طریق شیار لثه مایعی ترشح می‌شود که‌ این مایع مشتق شده از جریان خون است. ‌این مایع به بزاق وصل شده و ما هنگام غذاخوردن آن را به دستگاه گوارش‌مان وارد می‌کنیم.
هوشمند در پایان اظهار داشت: بخش اول هضم و جذب به واسطه ‌این‌ها صورت می‌گیرد، بنابراین مهم‌ترین جزء کمک به پیشگیری از بیمار‌ی‌های لثه، رعایت مناسب بهداشت دهان است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی