[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۶
  • دوره جدید

برنامه‌محور باشیم، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی - روزنامه نگار

farzad_vossoghi@yahoo.com

کاهش سن اعتیاد به‌عنوان یک بحران شدید اجتماعی در سایه غوغاسالاری‌های سیاسی مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. با روند موجود و درپیش‌گرفته‌شده امروز هم نمی‌توان امیدی به تمرکز روی فعالیت‌های بازدارنده در حوزه مواد مخدر داشته باشیم. قاچاق مواد مخدر ادامه دارد؛ چراکه تقاضا برای مصرف آن افزایش و سن مبتلایان کاهش یافته است. دولت‌ها یکی پس از دیگری می‌آیند و می‌روند و تنها ردپای آنان تورم و سختی‌های اقتصادی اجتماعی برای مردم است. در ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی هم اوضاع به همین منوال بوده و تغییری نکرده است؛ چراکه ردپای آسیب‌های اقتصادی اجتماعی را می‌توان بر خاک سرزمینمان مشاهده کرد...

هیچ‌‌کاری به وقت خودش انجام نمی‌شود تا تأثیرگذاری برنامه‌های ارائه‌شده را نظاره‌گر باشیم. مگر همین غوغاسالاری‌های سیاسی وبی‌حاصل برای مردم و مچ‌گیری این و آن که از روزگار نخست همراه جناحین سیاسی بوده وخواهد بود و تنها تعبیری که می‌توان از این سیاسی کاری داشته باشیم، پنهان‌سازی دردهاست؛ دردهایی که نسخه و درمانی برای آن نداریم‌.
پرداختن به این پرسش که چرا تاکنون به‌موازات حوزه سیاست اما بر سر اعتیاد نوجوانان و جوانان و زنانه‌شدن اعتیاد یقه پاره نکردیم یا چرا تاکنون بر سر موضوع تورم یقه پاره نکردیم، همچنان یک علامت سؤال و تعجب بزرگ در اذهان عمومی است؛ چراکه تاکنون هیچ موضوع و مسئله‌ای که حتی به بحران تبدیل شده باشد در مجلس مورد توجه و اصرار قرار نگرفته است. موضوعات اجتماعی‌اقتصادی مهمی این روزها می‌تواند در مجلس موردتوجه قرار گیرد و نمایندگان باید برای حل‌وفصل آن آستین همت بالا بزنند. اما سکوت از سوی قوای مقننه در مقابل مصائب ملت خصوصاًَ در حوزه اقتصادی همچنان ادامه دارد.
ایرانیان در سال ۱۳۵۷ یک بار و برای همیشه با قطب فساد و تباهی خداحافظی کردند. استقرار نظام اسلامی در ایران به منظور ایجاد و گسترش عدل الهی بود. حالا اما نفوذی‌ها در ساختار قدرت و با ظاهرسازی آن‌طور عمل می‌کنند تا چهره دین را به‌گونه‌ای دیگر نشان بدهند و قدرت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن را وارونه جلوه دهند. 
این درحالیست که توسل و تمسک به قوانین الهی بسیار سهل و آسان و شدنی است اما برخی در این رهگذر مخالف جریان آب شنا می‌کنند و با توسل به قدرت سیاسی‌اقتصادی خود امکان استقرار عدالت را با سختی همراه می‌کنند. 
بدون شک مجلس شورای اسلامی یکی از پایگاه‌های مهم برنامه‌ریزی و قانون‌گذاری کشور است. افراد متخصص در مجلس باید نسبت به ترمیم خسارت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با اهداف افزایش میل سرمایه‌های اجتماعی به مشارکت درتصمیمات مهم و ارزنده نظیر انتخابات اقدام نمایند.
 افزایش مشارکت سرمایه‌های اجتماعی در انتخابات ۱۴۰۰ و چهار سال آینده مجلس شورا و نیز شوراهای شهر و روستا برعهده نمایندگان و شرح عملکرد آنان در مجلس است. اگر عملکرد درست و بر مبنای عدالتی نداشته باشیم، به‌طور قطع با واکنش سرمایه‌های اجتماعی مواجه خواهیم شد. پس لازم است با هدف ارتقای زوایای مثبت امور به ترمیم رفتارهای خود در سطوح مختلف بپردازیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی