[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۶۰
  • دوره جدید

تداوم رشد اقتصادی ، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور پرهیز از استقراض از بانک مرکزی و تنخواه و نیز تحقق درآمدها در سال ۱۴۰۲ را دو ویژگی لایحه بودجه سال آینده عنوان کرد و اظهار داشت: تحقق رشد اقتصادی چهاردرصدی از موفقیت‌های دولت در سال جاری بود که این سیاست در سال آینده نیز تداوم می‌یابد.
به گزارش ایرنا، آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» روز یکشنبه در جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور در مجلس شورای اسلامی، با تشریح شرایط کشور اظهار داشت: باید شکرگزار خداوند بزرگوار باشیم که با وجود همه دشمنی‌ها، توطئه‌ها و فکرها، حضور مردم و مشارکت ملت و صبر و بردباری مردم باعث شد دشمن 
ناکام شود. 
رئیس جمهور در ادامه با ارائه آماری از شرایط اقتصادی کشور گفت: امسال تمام تلاش دولت بر این بود که رشد اقتصادی محقق شود. در دهه ۹۰ مشکلات بسیاری در این رابطه داشتیم، اما امسال شاهد رشد اقتصادی ۴درصدی هستیم.
آیت‌الله رئیسی، رشد بیش از پنج درصدی تولید تجهیزات را متذکر شد و گفت:‌ با وجود همه تحریم‌ها شاهد افزایش تولید میعانات گازی هستیم و دولت توانسته با خنثی‌سازی تحریم‌ها به منابع ارزی دست پیدا کند. وی پرهیز از استقراض از بانک مرکزی را سیاست دولت در سال جاری و سال آینده برشمرد و اظهار داشت: با وجود افزایش یارانه‌های نقدی، امسال دچار استقراض نشدیم و این از موفقیت دولت است. رئیس جمهور عنوان کرد: اینکه سؤال می‌کنند بودجه نسبت به درآمدها چگونه افزایش پیدا کرده است، به این شکل است که مالیات مربوط به مؤدیان جدید و کسانی است که فرار مالیاتی می‌کنند.
آیت‌الله رئیسی درباره اینکه چرا هزینه‌ها افزایش دارد هم موضوع قابل‌توجهی است و برخی‌ها سؤال می‌کنند، گفت: هزینه‌ها یک بخشی مربوط به حقوق و دستمزد است که در سال جاری حقوق و دستمزد افزایش پیدا کرد و بخشی هم مربوط به ۱۵۰ همتی است که از هدفمندی آمده و در این قرار گرفته است؛ وگرنه اگر بخواهیم اصل آن را حساب کنیم، هزینه بیشتر از ۲۱، ۲۲ درصد نخواهد شد، اما وقتی آنها را هم کنار آن قرار می‌دهیم، عدد افزایش پیدا می‌کند.
رئیس‌جمهور گفت: آینده را بسیار روشن می‌بینم و آمارهای همه نهادهای ذی‌ربط از رشد اقتصادی، رشد تولید، رشد سرمایه‌گذاری و رشد اشتغال‌ حکایت دارد.
آیت‌الله رئیسی اظهار داشت: دشمن نمی‌خواهد پیشرفت کشور را ببیند و ما با کار و تلاش و همدلی شاخص‌ رشد را ارتقا می‌بخشیم و زمینه یأس و ناامیدی را از بین می‌بریم و دشمن را ناکام 
خواهیم گذاشت.
وی ادامه داد: نسبت به بودجه ۱۴۰۲ که در کمیسیون تلفیق بررسی شد و اکنون در صحن مجلس مطرح است، تلاش شده سیاست‌های کلی برنامه هفتم مورد توجه قرار گیرد؛ سند ملی آمایش سرزمینی در جهت توزیع امکانات، سند ملی دولت مردمی هم در این لایحه مورد تأکید و توجه قرار گرفته و از درج احکام غیرمرتبط با بودجه اجتناب شده است. احکام دائمی در بودجه نیامده و احکام سنواتی به‌صورت جداگانه ارائه شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی