[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

فشار کرونا از تیرماه افزایش یافته است ، روزنامه شیراز نوین

نشست ستاد ملی مدیریت کرونا دیروز از طریق ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسئولان کشوری، استانداران و رؤسای دانشگاه علوم پزشکی کشور برگزار شد، که در حاشیه این نشست استاندار فارس سه اصل اساسی در تصمیمات ستاد مدیریت کرونا در فارس را توجه به سلامت، معیشت و امنیت عنوان کرد. 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، استاندار فارس در این نشست گفت: از ابتدای شیوع کرونا در کشور و استان تا پایان خرداد در فارس وضعیت مناسبی داشتیم، اما از ابتدای تیر وضعیت استان نامناسب شده و به سمت و سوی افزایش موارد مثبت حرکت کرده است. برای کنترل این شرایط نیز با در نظر گرفتن سه مؤلفه به هم پیوسته «سلامت»، «معیشت» و «امنیت» و با هماهنگی ستاد ملی کرونا اقداماتی انجام شده است.
دکتر عنایت الله رحیمی افزود: اجباری کردن ماسک در ادارات دولتی و عدم ارائه خدمات برای کسانی که از ماسک استفاده نمی‌کنند، محدود کردن تجمعات به ویژه مراسم عروسی و ختم، محدود کردن فعالیت کافی شاپ‌ها و قهوه خانه‌ها و قسمتی از حمل و نقل عمومی و دورکاری افراد دارای زمینه از اقداماتی است که از سوی ستاد استانی کرونا انجام شد. 
او اضافه کرد: علاوه بر ایجاد محدودیت‌ها، بر آموزش و اطلاع رسانی از سوی صداوسیما، رسانه‌های مکتوب و فضای مجازی تأکید شده و جلب همکاری و مشارکت‌ها عمومی در دستور کار قرار گرفته است.
استاندار فارس در ادامه از تشدید نظارت و کنترل برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تشکیل ۸۲ تیم بازرسی ویژه در سراسر استان علاوه بر تیم‌های گذشته خبر داد و گفت: ۲۵۰ گروه دو نفره در سطح شهر شیراز به صورت هدفمند با توزیع ماسک و بروشورهای آموزشی در حال فعالیت هستند. دکتر رحیمی افزود: در زمینه درمان نیز اختصاص پنج بیمارستان دولتی و دو بیمارستان خصوصی با اختصاص ۸۱۸ تخت عادی و ۱۲۹ تخت آی سی یو و راه اندازی نقاهتگاه با ۶۰ تخت بیمارستانی از دیگر اقدامات در راستای مقابله با کرونا در استان فارس است؛ همچنین درمان بیماران استان‌های هم‌جوار نیز با توجه به مراجعه آنها از به استان فارس، در دستور کار قرار گرفته است؛ شیراز به عنوان قطب پزشکی فشار بار بیماران استان‌های همجوار و گاهی بیماران سطح ملی را نیز تحمل می‌کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست گفت: تعداد بیماران بستری در استان فارس مانند بسیاری از استان‌های دیگر در هفته‌های گذشته بیشتر شده و مجبوریم شدیم علاوه بر بیمارستان‌های اصلی مانند بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) و بیمارستان شهید دکتر «چمران»، بیمارستان‌های دیگری نیز اضافه کنیم؛ از جمله نقاهتگاه که با همکاری سپاه فجر استان و بسیج جامعه پزشکی به بیمارستان پشتیبان تبدیل شده است. 
دکتر «مهرزاد لطفی» اضافه کرد: همچنین از توانمندی و ظرفیت‌های بخش خصوصی و سایر قسمت‌های بیمارستان‌های دولتی نیز استفاده شده است تا بتوانیم در زمینه ارائه خدمت به مردم فعالیت کنیم و این دوره را پشت سر بگذاریم.
او با اشاره به اینکه نزدیک به ۷۰ درصد تخت‌هایی که برای کرونا اختصاص داده ایم اشغال است و این درصد ضریب اشغال خیلی بالایی است و یک وضعیت هشدار به شمار می‌رود، از مردم خواست موضوع رعایت فاصله گذاری فیزیکی و استفاده از ماسک را جدی بگیرند.
رئیس دانشگاه ادامه داد: کادر درمانی استان خسته هستند و فشار کاری آنها بالاست؛ بیمارستان‌ها پُر هستند و برای اینکه بتوانیم در خدمت بیماران باشیم باید از تعداد بیماران کم شود که این امر تنها با همکاری مردم و رعایت پروتکل‌های بهداشت فردی، عدم حضور در اجتماعات و استفاده از ماسک میسر می‌شود. 
 دکتر لطفی گفت: پنج بیمارستان دولتی و چندین بیمارستان غیردولتی غیردانشگاهی در شهر شیراز و تمامی بیمارستان‌های شهرستان‌ها در بحث کرونا درگیر هستند و بیش از ۶۰۰ مورد از کارکنان مجموعه سلامت استان شامل پزشک، پرستار و سایر کارکنان مبتلا به کرونا شده اند که تعدادی نیز بستری هستند و این فشار کاری را بر روی سایر مدافعان سلامت زیاد می‌کند.
او اضافه کرد: پزشکان و پرستارانی که به کرونا مبتلا می‌شوند برای مدتی از چرخه درمان و خدمت رسانی به بیماران خارج می‌شوند و تأمین نیروی جایگزین برای آنها مشکل است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی