[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

حکمرانی ستاره‌ها بر سرزمین سینما، روزنامه شیراز نوین

گلریز برهمند 
فیلم‌ها و سریال‌ها ما را با قصه‌ها و تجربیات منحصر به فردشان افسون می‌کنند. بخش عظیمی از قدرت آن‌ها در بازی بازیگرانشان نهفته است. بازیگران فهرست پیش رو نه تنها توانستند آرزوی خود برای تبدیل شدن به یک بازیگر را محقق سازند، بلکه اثر خود را بر خاطرات جمعی ما بر جای گذاشتند. در ادامه به تعدادی از بازیگران مشهور هالیوود خواهیم پرداخت که بیشتر از ۱۰۰ نقش آفرینی در کارنامه هنری خود دارند.
جودی دنچ، ۱۲۸ نقش: جودیت اولیویا دنچ، بازیگر و نویسنده بریتانیایی، در سال ۱۹۳۴ به دنیا آمد. او از طریق همکاری با کمپانی‌های تئاتر مختلف بود که قدم به وادی هنر گذاشت و در نمایش‌های «هملت» و «رومئو و ژولیت» بازی کرد. اولین فیلم او «راز سوم» در سال ۱۹۶۴ بود. طی سال‌های بعدی، او در کمدی‌های تلویزیونی ایفای نقش کرد و در نهایت با بازی در فیلم «جیمز باند» بود که به شهرتی جهانی دست یافت. او در ۱۲۸ اثر سینمایی حضور داشته و جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از مراسم‌های اسکار، گلدن گلوب، بفتا، الیویر اواردز، اسکرین اکترز گیلد اواردز و حتی تونی اواردز دریافت کرده است.
آنتونی هاپکینز، ۱۳۷ نقش: آنتونی هاپکینز متولد سال ۱۹۳۷ در ولز بریتانیا، یکی از پرطرفدارترین و فعال ترین ستاره‌های صنعت سینما بوده است. او کار بازیگری را در دهه ۱۹۶۰ با پیوستن به تئاتر ملی سلطنتی آغاز کرد و بعدها در سال ۱۹۶۷ با فیلم «اتوبوس سفید» وارد سینما شد. یازده سال بعد اولین نقش اولش را در فیلم‌های «جادو» و «مرد فیلی» ایفا کرد. با این حال بازی در نقش «هانیبال لکتر» در فیلم «سکوت بره‌ها» بود که او را به شهرتی جهانی رساند، نقشی که اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای هاپکینز به ارمغان آورد. هاپکینز با حضور در حدود ۱۴۰ فیلم کارنامه هنری اش، بازی در تمامی ژانرهای سینمایی را تجربه کرده است.
جکی چان، ۱۴۲ نقش: چان کنگ- سانگ در سال ۱۹۵۴ در هنگ کنگ به دنیا آمد. او نه تنها بازیگر فوق العاده ای است، بلکه یک هنرمند رزمی کار، کارگردان، تهیه کننده و فیلمنامه نویس هم است. چان از دهه ۱۹۷۰ وارد صنعت سینما شد؛ زمانی که در کنار بروس لی، در نقش‌های فرعی ظاهر می‌شد. او دست آخر با تلفیق کمدی با هنر مبارزه اش بود که توانست به شهرتی جهانی برسد. برخی از برجسته ترین فیلم‌های او عبارت‌اند از «استاد بی‌کله» و «مار در سایه عقاب». جکی چان در سال ۲۰۱۶ به خاطر کارنامه پربار هنری اش که ۱۴۲ فیلم را در بر می‌گیرد، یک اسکار افتخاری دریافت کرد.
سوزان ساراندون، ۱۶۱ نقش: سوزان ساراندون گرچه ۷۳ سال دارد اما هنوز هم در سینما فعالیت دارد. ساراندون اولین نقشش را در فیلم «جو» در سال ۱۹۷۰ ایفا کرد. دوازده سال بعد او برای اولین بار به خاطر نقش‌آفرینی‌اش در فیلم «آتلانتیک سیتی» نامزد دریافت جایزه اسکار شد. 
آنتونی کویین، ۱۶۹ نقش: این بازیگر مکزیکی در سال ۱۹۱۵ به دنیا آمد. کویین در فیلم‌هایی همچون «بوفالو بیل» و «آن‌ها چکمه به پا مردند» ایفای نقش کرد. بازی در نقش برادر «زاپاتا» در فیلم «زنده باد زاپاتا» اولین جایزه اسکارش را برای او به ارمغان آورد. کویین اسکار دومش را به خاطر نقش آفرینی اش در فیلم «شور زندگی» دریافت کرد. گرچه تخصص او بازی در ژانر ماجراجویانه بود اما او در میان ۱۶۹ فیلم کارنامه هنری خود، در نقش شخصیت‌هایی همچون «باراباس»، «زئوس» و «گوژپشت نتردام» هم ظاهر شد. او در فرو رفتن در تمامی نقش‌های متنوع خود بی تردید بسیار موفق عمل کرد. کویین در نهایت در سال ۲۰۰۱ در سن ۸۶ سالگی درگذشت.
مایکل کین، ۱۷۶ نقش: مایکل کین متولد سال ۱۹۳۳ در لندن است. نام هنری او در ابتدای دوران فعالیت بازیگری اش، مایکل وایت بود که بعدها آن را به کین تغییر داد، نامی که امروز با آن شناخته می‌شود. او پیش از شروع کارش در سینما، در تئاتر و تلویزیون فعالیت داشت. اولین موفقیت او با بازی در فیلم «پرونده ایپکرس» رقم خورد. برخی از مشهورترین آثار او عبارت‌اند از: «کاراگاه»، «سوئیت کالیفرنیا»، «هانا و خواهرانش» که جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای نقش آفرینی اش در آن دریافت کرد. کین تا به امروز در ۱۷۶ فیلم به عنوان بازیگر حضور داشته است.
ساموئل ال جکسون، ۱۹۱ نقش: این بازیگر حدوداً ۷۱ ساله با بازی در فیلم «داستان عامه پسند» تارانتینو بود که تبدیل به یک ستاره شد. بعد از این موفقیت، او در فیلم‌های زیادی بازی کرد که جا پای او را در سینما محکم ساخت و کارنامه هنری او را از ۱۹۱ پروژه پر کرد. «جنگ ستارگان» و «مرد آهنین» دیگر فیلم‌های مشهور جکسون هستند.
دونالد ساترلند، ۱۹۴ نقش: دونالد ساترلند متولد سال ۱۹۳۵، در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ هم در فیلم‌های ترسناک و هم در فیلم‌های جنگی نقش آفرینی می‌کرد. او فعالیت بازیگری خود را در اوایل دهه ۱۹۶۰ با نقش‌های کوچک تری در سینما و تلویزیون شروع کرد، تا آنکه بعدها نقش‌های مهم تری ایفا کرد. فیلمی که او را در هالیوود به اوج موفقیت رساند s بود. سه سال بعد او برای بازی اش در فیلم «مش» نامزد جایزه گلدن گلوب شد. او در سال‌های اخیر حضور کمرنگی در سینما داشته اما مخاطبان جدیدتر سینما می‌توانند او را با نقش هایش در فیلم‌هایی همچون «بازی‌های مرگبار»، «دوران زندگی آن‌ها» و «به سوی ستارگان» به خاطر آورند. ساترلند در دوران فعالیت حرفه‌ای‌اش در ۱۹۴ فیلم نقش آفرینی کرده که این کارنامه پربار هنری، یک اسکار هنری برای او به ارمغان آورد.
کریستوفر پلامر، ۲۱۶ نقش: این بازیگر تورنتویی ۷ دهه از عمرش را صرف بازیگری کرده است. پلامر که تا به امروز ۲۱۶ نقش آفرینی داشته، در مصاحبه ای اطمینان داد که هنوز دارد خودش را برای نقش‌های بعدی اش گرم می‌کند: «شاید در نود و چند سالگی در نقش یک زن ظاهر شوم و باز هم نقش‌های خوبی بازی کنم!» پلامر هم در تلویزیون فعالیت داشته و هم در تئاتر و سینما. او برای نقش آفرینی هایش هم جایزه تونی دریافت کرده هم جایزه اسکار. برخی از فیلم‌های مطرح او عبارت‌اند از: «ذهن زیبا» «تازه‌کارها» «تمام پول‌های جهان» و «مردی که کریسمس را اختراع کرد».
کریستوفر لی، ۲۸۲ نقش: این بازیگر بریتانیایی که در سال ۲۰۱۵ در سن ۹۳ سالگی از دنیا رفت، در طول دوران فعالیت بازیگری خود در نزدیک به ۳۰۰ اثر سینمایی نقش آفرینی کرد. لی در اواخر دهه ۱۹۴۰ کار خود را در یکی از نقش‌های فرعی فیلم «تالار آینه» ترنس یانگ و اقتباس معروف سال ۱۹۴۸ «هملت»، اثر کلاسیک شکسپیر، آغاز کرد. برخی از فیلم‌های مشهور او عبارت‌اند از: «دراکولا»، «فرانکشتاین»، «شرلوک هلمز» و «ارباب حلقه‌ها».
دنی ترجو، ۴۰۴ نقش: این بازیگر آمریکایی که اصلیتی مکزیکی دارد، در صنعت سینمای هالیوود تاریخ ساز بوده است؛ نه فقط به خاطر آنکه در بیشتر از ۴۰۰ نقش بازی کرده، بلکه به خاطر داستان زندگی اش پیش از تبدیل شدن به یک ستاره هالیوودی. ترجو در دوران جوانی در کالیفرنیا مرتکب جرم‌های زیادی شده بود؛ امری که دست آخر سبب شد او مدت طولانی ای را در زندان به سر برد. فعالیت ترجو در سینما در سال ۱۹۸۵ آغاز شد؛ یعنی زمانی که او در فیلم «قطار افسارگسیخته» در نقش یک مجرم ظاهر شد. در سال‌های بعدی او در فیلم‌های «کارخانه حیوانات»، «روزی روزگاری در مکزیک» و «مطرودین شیطان» نقش آفرینی کرد.
اریک رابرتس، ۵۷۷ نقش: ۶۴ سال شاید زمان زیادی به نظر نرسد مگر آنکه بدانید که اریک رابرتس تمام این مدت را صرف بازی در بیشتر از ۵۰۰ نقش کرده است. رابرتس در سال ۱۹۷۸ با فیلم «پادشاه کولی‌ها» وارد سینما شد؛ فیلمی که او را نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب در بخش بهترین بازیگر جدید مرد کرد. یکی از نقاط عطف دوران فعالیت حرفه ای او بازی در نقش اول فیلم «ستاره ۸۰» در سال ۱۹۸۳ بود که به خاطر نقش آفرینی اش در آن بار دیگر نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شد. دو سال بعد هم بازی در «قطار جهنم» او را به یکی از شناخته شده ترین بازیگران نقش مکمل مرد تبدیل کرد. رابرتس که برادر جولیا رابرتس و همین‌طور پدر اما رابرتس هم است، در مصاحبه ای اظهار کرد علی‌رغم آنکه سالانه در ۷۴ فیلم بازی کرده و تا به آن زمان به هیچ پیشنهاد کاری دست رد نزده بود، این امر چیزی از علاقه او به بازیگری کم نکرده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی