[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

حرکت بیمه سلامت فارس بر مدار برنامه ششم توسعه، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه گزارش
amirabadi_shznvn@yahoo.com

 اشاره:
فاصله میان درآمد و هزینه، مردم را با مشکلات بی شماری روبه‌رو ساخته است. در گذر دهه‌های معاصر از تاریخ اقتصادی ایران، این گسل دردناک همیشه وجود داشته اما در برخی دوره‌ها با شیب تندتری در مسیر افسارگسیختگی قرار گرفته و نتیجه آن به گسترش قلمرو فقر و رشد شاخص فلاکت انجامیده است. با افزایش فاصله میان دستمزد و هزینه، در ابتدا اقلام غیرضروری از زندگی روزمره مردم حذف می‌شوند و در ادامه کار به جایی می‌رسد که سفره‌های کارمندی و کارگری هر روز حقیرتر از گذشته شده و مایحتاج اساسی از سبد خرید خانوار کوچ می‌کند. چنانچه نرخ تورم دچار افسار گسیختگی گردد، مردم چاره ای جز فراموشی نیازهای اولیه زندگی نخواهند داشت و زنده ماندن به یگانه هدف آنها از ادامه حیات تبدیل می‌شود. در شرایط کنونی هزینه‌های دارو و درمان، به مثابه بسیاری دیگر از چالش‌های اقتصادی سنخیت چندانی با درآمد اقشار میانی و فرودست جامعه ایران ندارد و این مسئله سبب می‌شود تا دهک‌های متوسط و کم درآمد در آتش فقر و نداری قربانی شوند. در این میان خانواده بیمه‌ها می‌توانند همانند یک ابرقهرمان وارد کارزار حوزه سلامت شده و برای تأمین هزینه‌های دارو و درمان نقش حمایتی ارزنده ای را ایفا کنند. البته این امر مستلزم آن است که دولت در عمل به رسالت خطیر بیمه‌ها در ارتقای کیفیت زندگی مردم اشراف کافی داشته باشد و حتی در روزهای کسری بودجه هم از سرمایه گذاری در این حوزه دریغ نکند. به طور حتم توجه به خدمات بیمه ای در زمره اساسی ترین نیازهای مردم و جامعه قرار دارد و چنانچه این مسئله حیاتی در مسیر حمایت‌های دولت قرار نگیرد، بسیاری از اقشار بی بضاعت جامعه که توانایی تأمین هزینه‌های دارو و درمان را ندارند، مرگ خاموش و مظلومانه ای را تجربه خواهند کرد. مردم شریف ایران همه مصائب جنگ و تحریم‌ها را به جان خریده اند و ارائه پوشش‌های مناسب و چترهای حمایتی نظیر بیمه‌های درمانی و بازنشستگی در زمره وظایف اولیه و بنیادین دولت‌ها قرار می‌گیرد که باید به آن اهتمام ویژه ای مبذول دارند. اهمیت سرمایه گذاری دولتمردان در حوزه‌های بیمه ای تا آن جایی است که می‌توان عملکرد آنها را با کیفیت خدماتی که در پوشش‌های حمایتی به مردم ارائه می‌دهند مورد ارزیابی قرار داد. هرچند که ارائه بیمه‌های رایگان و چشم بسته به همه دهک‌های اقتصادی بیش از آن که نشانی از توجه دولت به مشکلات ملت داشته باشد، ریشه در تبلیغات پوپولیستی دارد. به همین منظور باید سیاست حمایتی را به نحوی طراحی کرد که اقشار متمول جامعه هزینه‌های متدوال را پرداخت کرده و فرودستان اقتصادی از طیف گسترده تری از خدمات و پوشش‌های بیمه ای رایگان برخوردار گردند. چنان‌که رهبر معظم انقلاب با آسیب شناسی خردمندانه این بحران می‌فرمایند: «کاری کنید بیمار جز درد و رنج بیماری اش، ناراحتی دیگری ‏نداشته باشد.» در همین رابطه گروه گزارش روزنامه شیرازنوین گفت‌وگویی با مدیر کل بیمه سلامت استان فارس داشته است. دکتر فرهاد لطفی بر این باور است که پوشش‌های بیمه ای برای همه اقشار جامعه باید تابعی منطقی از دستمزد و جایگاه اقتصادی افراد باشد تا بیماران کم بضاعت پس از دریافت دفترچه بیمه، سهم اندکی از هزینه‌های دارو و درمان را متحمل شده و دهک‌های متمول مبالغ حقیقی را در ازای خدمات بیمه ای پرداخت کنند.
 فعالیت بر مدار برنامه ششم توسعه
مدیرکل بیمه سلامت استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه شیرازنوین، با اشاره به ارائه خدمات الکترونیک به افراد تحت پوشش این بیمه می‌گوید: مطابق بند 17 تبصره بودجه، باید پایگاه‌های برخط بیمه شدگان با محوریت بیمه سلامت در کشور تشکیل شود و در راستای اجرایی سازی این قانون، هم اکنون همه مردم و بیمارستان‌ها و مؤسسات درمانی از بخش‌های دولتی و خصوصی می‌توانند از طریق سامانه #1666* از اعتبار دفترچه‌های بیمه‌های سلامت و تأمین اجتماعی اطلاع یابند.
دکتر فرهاد لطفی با اعلام این خبر که بیش از 80 درصد از جمعیت ایران زیر پوشش بیمه‌های تأمین اجتماعی و سلامت هستند خاطر نشان کرد: این پایگاه الکترونیک می‌تواند افرادی که دارای همپوشانی بیمه ای هستند را شناسایی کرده و آمارهای دقیق تری را جهت شناسایی اقشار فاقد بیمه به منظور حمایت از آنها اعلام کند. البته در گام‌های بعدی اطلاعات بیمه ای نیروهای مسلح، بانک‌ها و سایر بیمه‌ها نیز در این سامانه جامع بارگذاری خواهد شد. این مقام مسئول با اشاره به تمهیدات محیط زیستی و اقتصادی که با اجرایی سازی این سامانه در دستور کار قرار گرفته خاطر نشان کرد: با استفاده از سامانه اعتبارسنجی هوشمند بیماران می‌توانند تا آخرین برگ دفترچه را استفاده کنند و این در حالی است که در اجرای طرح استحقاق سنجی نیز کاربردهای مؤثری دارد.
 وی از قابلیت‌های این سامانه برای نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی خبر داد و افزود: در استان‌های فارس و مازندران طرح پزشک خانواده شهری در حال اجرا می‌باشد و این مسئله سبب اعمال قوانین خاصی شده که این مناطق را از کل کشور در این زمینه متمایز می‌کند. چنانچه قوانین بیمه ای در این سامانه بارگذاری و اعمال شود می‌توانیم فرایند نسخه نویسی و نسخه پیچی را به صورت الکترونیک انجام دهیم و وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت ایران نیز بر اجرای این مسئله تأکید ویژه ای دارد.
دکتر لطفی با اعلام این خبر که در استان فارس 1200 پزشک خانواده مشغول خدمت رسانی هستند اظهار داشت: کلیه پزشکان خانواده می‌توانند از طریق سامانه www.fr.ihio.gov.ir نحوه پرداخت‌ها و گزارش‌های مالی خود را رصد کنند. وی با اشاره به جذب یک دهم از اعتبارات کلی سازمان به بیمه سلامت در استان فارس افزود: کلیه پزشکان خانواده در استان فارس مجهز به رایانه و اینترنت هستند و زیرساخت‌های لازم برای خدمات بهینه الکترونیکی به بیماران در قالب نسخه نویسی الکترونیک تا حدود زیادی مهیا بوده و با بارگذاری قوانین پزشک خانواده می‌توانیم گامی بزرگ در راستای تحقق خدمات الکترونیک انجام دهیم.
 شناسایی دهک‌های پردرآمد با آزمون وسع
مدیر کل بیمه سلامت استان فارس در بخش دیگری از گفت‌وگو با روزنامه شیرازنوین با اشاره به این که بیش از 80درصد از افراد تحت پوشش بیمه سلامت در کشور دارای دفترچه‌های رایگان هستند، اظهار داشت: در استان فارس جمعیتی بالغ بر دو میلیون و هفتصد هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند که از این تعداد رقمی معادل دو میلیون و دویست هزار نفر از دفترچه رایگان بیمه سلامت استفاده می‌کنند. 
به همین دلیل آزمون وسع با هدف شناسایی افراد پردرآمد در دستور کار قرار گرفت تا پوشش‌های رایگان بیمه ای برای اقشار نیازمند اختصاص بیشتری یافته و دهک‌های متمول اقتصادی هزینه‌های بیمه ای را طبق جداول تعریف شده پرداخت نمایند. وی با اعلام این خبر که آزمون وسع از طریق اطلاعات موجود در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت می‌پذیرد و شرکت‌های بیمه ای نقشی در این زمینه ندارند اظهار داشت: پس از انجام فرایندهای رتبه بندی، دهک‌های اول تا سوم همچنان از خدمات دفترچه‌های رایگان بهره مند خواهد شد و دهک چهارم مبلغ 334200 تومان یعنی معادل نیمی از هزینه بیمه را پرداخت کرده و مابقی دهک‌ها که بنابر اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دهک‌های پنجم تا دهم قرار گرفته و از تمکن مالی برخوردار می‌باشند، مبلغ 668400 تومان را به ازای هر یک از اعضای خانوار می‌پردازند. این مقام مسئول در ادامه به پرداخت بدهی‌های معوق بیمه سلامت به مراکز درمانی خصوصی و دولتی خبر داد و گفت: کلیه هزینه‌های مربوط به پزشک خانواده شهری و روستایی، مراکز پاراکلینیک، فیزیوتراپی و آزمایشگاهی در سال 98 تسویه شده و پرداخت‌هایی نیز بابت ماه‌های فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری شده است. همچنین بدهی‌های بیمارستان‌های خصوصی و خیریه و نظامی تا پایان دی ماه 98 تسویه شده و در سال جاری نیز پرداخت‌هایی بابت مطالبات انجام شده است.
 شیوه پرداخت منظم
 دکتر لطفی از پرداخت‌های منظم اداره کل بیمه سلامت استان فارس به همه مؤسسات درمانی طرف قرارداد خبر داد و گفت: بدهی‌های دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد بیمه سلامت فارس تا خردادماه سال جاری تسویه گردیده است. همچنین مراکز دولتی و دانشگاهی نیز بابت مطالبات فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری معادل 70درصد عملکرد دریافت نموده اند. مدیرکل بیمه سلامت استان فارس با اعلام این خبر که بیش از چهار هزار مؤسسه از بخش دولتی و خصوصی دارای قرار داد با بیمه سلامت هستند خاطرنشان کرد: شیوه پرداخت‌های منظم سبب افزایش رضایتمندی فعالان حوزه درمان و ارتقای کیفی خدمات شده و تلاش داریم پروژه تبادل الکترونیکی اسناد را به منظور حذف کامل پرونده فیزیکی و تسهیل گری در حوزه درمان و بیمه در مراکز غیر دولتی دانشگاهی گسترش دهیم. همچنین بیمه سلامت با اتخاذ رویکردی ویژه برای افراد کهنسال و بیماران خاص کارت‌هایی طراحی کرده که با استفاده از آنها در دفاتر پیشخوان دولت می‌توانند نسبت به تعویض دفترچه زودتر از موعد اقدام نمایند. وی افزود: از آذرماه 97 تاکنون که در بیمه سلامت استان فارس مشغول به خدمت رسانی هستم، هیچ بیمارستانی از قرارداد بیمه سلامت خارج نشده و با مراکز درمانی جدید نظیر فیزیوتراپی ها، آزمایشگاه ها، داروخانه‌ها و رادیولوژی‌ها و غیره به منظور رفاه حال شهروندان و فراهم کردن شرایط دسترسی قراردادهای جدید منعقد نموده است.
 یازده میلیارد برای 50 نفر
دکتر لطفی در پاسخ به این پرسش خبرنگار روزنامه شیرازنوین مبنی بر این که چرا چتر حمایتی بیمه‌ها به موازات افزایش هزینه‌های دارو و درمان گسترش نمی‌یابد، پاسخ داد: این یک حقیقت است که سهم پرداختی بیمه‌ها به میزان افزایش هزینه‌های دارو رشد نکرده است. البته در نظر داشته باشیم بیمه سلامت در سال 98 به 50 نفر اولی که در لیست بیشترین مصرف کننده دارو در استان فارس قرار داشتند مبلغی بیش از یازده میلیارد تومان پوشش بیمه ای فقط برای تهیه دارو اختصاص داده و سایر هزینه‌های کلینیکی و پاراکلینیکی آنها در این رقم گنجانده نشده است.
 مدیر کل بیمه سلامت استان فارس از پوشش صد درصدی بعضی از داروها برای بیماران خاص خبر داد و گفت: بیش از هفت هزار بیمار خاص در استان فارس زیر پوشش خدمات بیمه سلامت هستند. اداره کل بیمه سلامت فارس سالانه بیش از هزار و صد میلیارد تومان به جز هزینه‌های پزشک خانواده شهری و روستایی برای جبران هزینه‌های درمان مردم هزینه می‌کند. همچنین هزینه‌های پرداختی سازمان بیمه سلامت برای پزشکان خانواده شهری و داروهای تحت پوشش بیش از یکصد و سی و سه میلیارد تومان بوده است. برای مثال در سایر استان‌ها مردم 30 درصد از بهای انسولین را پرداخت می‌کنند که سال گذشته در استان فارس این داروی حیاتی به صورت تقریباً رایگان در اختیار افراد تحت پوشش بیمه سلامت که از مسیر پزشکان خانواده خدمات خود را دریافت کرده اند قرار گرفت. این مقام مسئول در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با روزنامه شیرازنوین، خواستار توجه و تخصیص بودجه بیشتر دولت برای گسترش خدمات و کیفیت پوشش‌های بیمه ای شد و خاطر نشان کرد: بهداشت و درمان در زمره وظایف اصلی دولت‌ها قرار دارد و با توجه به اینکه قسمت عمده ای از جمعیت کشور زیر پوشش بیمه سلامت قرار دارند، باید بودجه‌های بیشتری در این زمینه تخصیص یابد.
دکتر لطفی در پایان گفت: شماره تلفن گویای 32111118 آماده پاسخگویی و پیگیری شکایات مردمی است و کارشناسان این مرکز کلیه مطالبات بیمه شدگان را تا رسیدن به نتایج مورد نظر پیگیری خواهند کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی