[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۵۷
  • دوره جدید

سدها استوار بر خشکی ، روزنامه شیراز نوین

حجم موجودی آب ۲۰ سد مهم برای مصارف شرب و کشاورزی کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهرماه) تا ابتدای بهمن‌ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بین ۲۵ تا ۷۵ درصد کاهش داشته است. به گزارش ایرنا، گرچه وضعیت بارشی در روزهای اخیر کمی بهتر شده است، با این‌حال هنوز اثر این بارش‌ها در وضعیت ذخایر سدها نمایان نشده و در مجموع میزان ورودی آب به سدها با کاهش ۱۹درصدی همراه است.
بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر اطلاعات و داده‌های آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ۲۰ سد از مجموع سدهای مهم شرب و کشاورزی از ابتدای سال آبی جاری تا اول بهمن‌ماه هرکدام با کاهشی از ۲۵ تا ۷۵ درصد روبه‌رو شده‌اند؛ این در حالی است که در هفته گذشته این تعداد ۱۷ سد بود.
بر اساس این گزارش، سد شمیل و نیان در استان هرمزگان با ۴۶میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۵۷درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال روبه‌رو شده و درصد پرشدگی کنونی این سد ۴۷ درصد است.
در این مدت، سد ساوه در استان مرکزی با ۴۸ میلیون مترمکعب حجم مخزن ۵۶ درصد کاهش نسبت به پارسال دارد و درصد پرشدگی آن نیز ۱۷ درصد است.
چاه نیمه‌های سیستان و بلوچستان از ابتدای سال آبی جاری تا اول بهمن‌ماه ۱۳۳میلیون مترمکعب موجودی آب دارند که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۶ درصد کاهش دارد. میزان پرشدگی چاه نیمه‌ها به ۹ درصد رسیده است.
در مدت یادشده، سد تهم زنجان موجودی ۱۳میلیون مترمکعب آب را ثبت کرده است که در مقایسه با زمان مشابه در سال آبی گذشته، ۵۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد. میزان پرشدگی این سد هم ۱۵ درصد است. سد نهرین در خراسان جنوبی از ابتدای سال آبی جاری تا اول بهمن‌ماه یک‌میلیون مترمکعب حجم موجود آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۵۵ درصد کاهش ‌یافته است. درصد پرشدگی فعلی این سد ۱۳ درصد است. بر پایه این گزارش، سد شهید رجایی مازندران ۳۳میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۵۵ درصد کاهش دارد که به‌معنای ۲۰ درصد پرشدگی است.
سد شهر بیجار گیلان نیز ۴۶میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۲ درصد کاهش ‌یافته که درصد پرشدگی این سد هم ۴۴ درصد است. سد اکباتان و آبشینه همدان گرچه اندکی بهبود وضعیت پیدا کرده، اما همچنان از وضعیت اسفناکی برخوردارند، به‌طوری‌که موجودی فعلی آب آن یک‌میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، کاهش ۴۹درصدی را نشان می‌دهد. درصد پرشدگی این سد که پیش‌تر سه درصد بود، تا اول بهمن‌ماه به چهار درصد افزایش ‌یافته است. سد طرق در خراسان رضوی از ابتدای سال آبی جاری تا اول بهمن‌ماه هشت‌میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۴۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد و درصد پرشدگی آن نیز اکنون ۲۳ درصد است. موجودی آب در مخزن سد تنگوئیه سیرجان کرمان در حالی به رقم هشت‌میلیون مترمکعب رسیده است که این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۴ درصد کاهش دارد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۲۱ درصد است.
سد دوستی خراسان رضوی هم ۱۹۱میلیون مترمکعب آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۴ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی آن ۱۶ درصد است.
سد ایلام ۲۰میلیون مترمکعب آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال با کاهش ۴۱درصدی همراه شده و میزان پرشدگی فعلی آن نیز ۳۲ درصد است.
سد ۱۵خرداد در حوضه آبریز قم رود فقط ۵۰میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۱ درصد کاهش ‌یافته است. میزان پرشدگی فعلی این سد نیز ۲۶ درصد است.
موجودی آب در سد سفیدرود گیلان به رقم ۱۵۷میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۴۱ درصد کاهش داشته و میزان پرشدگی در حال حاضر این سد هم ۱۵ درصد است. موجودی آب در سد کرخه ۷۸۳میلیون مترمکعب است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، ۳۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. سد کرخه اکنون ۱۵ درصد پرشدگی دارد.
سد استقلال در استان هرمزگان هم در مدت یادشده با داشتن ۱۵۳میلیون مترمکعب موجودی آب نسبت به پارسال ۳۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. درصد پرشدگی فعلی این سد هم ۶۴ درصد است. سد سرنی در استان هرمزگان با داشتن ۲۷میلیون مترمکعب موجودی آب نسبت به سال آبی پارسال ۳۶ درصد کاهش دارد و درصد پرشدگی فعلی آن هم ۴۴ درصد است. سد شیرین دره در استان خراسان شمالی هم ۲۲میلیون مترمکعب موجودی آب دارد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش ۳۶درصدی را نشان می‌دهد.
در این مدت، سد نسا کرمان هم با داشتن ۷۳میلیون مترمکعب موجودی آب کاهش ۳۵درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دارد.
از ابتدای سال آبی جاری تا اول بهمن‌ماه سد کمال صالح استان مرکزی با ۳۱میلیون مترمکعب موجودی آب با کاهش ۳۰درصدی نسبت به پارسال روبه‌روست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی