[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

ChatGPT در آزمون MBA قبول شد، روزنامه شیراز نوین

ربات هوش مصنوعی ChatGPT آزمون MBA مدرسه بازرگانی وارتون را با نمره B قبول شد. به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، ربات نویسنده و گفت‌وگوگر هوش مصنوعی شرکت OpenAI موسوم به ChatGPT از زمانی که تحت حمایت شرکت مایکروسافت در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ برای عموم عرضه شد، به شدت خبرساز شده است. این ربات می‌تواند مفاهیم پیچیده علمی ‌را تجزیه و تحلیل کند، شعر بسراید، داستان بنویسد، کد نویسی کند و حتی بدافزار ایجاد کند. در واقع فهرست توانایی‌های آن بی‌پایان است. گفتنی است که این ربات در همان هفته نخست عرضه، از یک میلیون کاربر عبور کرد و صف‌های انتظار برای گفت‌وگو و استفاده از آن طولانی شد. اکنون شرکت OpenAI نسخه پولی آن را منتشر کرده است. این نسخه که به عنوان «ChatGPT Professional» شناخته می‌شود، با اشتراک ۴۲ دلار در ماه در دسترس است. ChatGPT حتی زنگ خطر را برای شرکت بزرگ گوگل نیز به صدا درآورده است. طبق گزارش اخیر نیویورک تایمز، گوگل اکنون قصد دارد از بیش از ۲۰ محصول جدید رونمایی کند و نسخه‌ای از موتور جست‌وجوی خود را با ویژگی‌های ربات گفت‌وگوگر در سال جاری به نمایش می‌گذارد. دانش‌آموزان و دانشجویان از این ربات برای انجام تکالیف خود استفاده می‌کنند. اکنون به نظر می‌رسد که می‌تواند آزمون‌ها را نیز بگذراند. کریستین ترویش، استاد دانشکده تجارت وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا، عملکرد ChatGPT را در یک آزمون MBA آزمود. او این ربات را در حوزه مدیریت عملیات که یکی از موضوعات اصلی MBA است، به چالش کشید. مقاله وی با عنوان «آیا ChatGPT می‌تواند از وارتون مدرک MBA بگیرد؟» منتشر شده است.
ترویش بر اساس این آزمون متوجه شد که پاسخ‌های ChatGPT صحیح هستند و این ربات توضیحاتی عالی ارائه کرده است. با این حال، ChatGPT در محاسبات نسبتاً ساده در سطح ریاضی کلاس ششم اشتباهاتی مرتکب شد که می‌تواند بسیار بد باشد. ترویش همچنین خاطرنشان کرد که نسخه فعلی ChatGPT نمی‌تواند سؤالات پیشرفته‌تر از تجزیه و تحلیل فرایند را حتی اگر آن‌ها بر اساس الگوهای نسبتاً استاندارد باشند، بررسی کند.
ترویش در مقاله خود آورده است که ChatGPT مهارت‌های قابل توجهی در رسیدگی به چالش‌ها و مشکلات دارد که به طور گسترده در آموزش و آزمون دانشجویان MBA استفاده می‌شود. وی می‌گوید: با توجه به پاسخ‌های ChatGPT و نتایج آزمون، من عملکرد آن را در سطح نمره B تا B- درجه‌بندی می‌کنم.
آیا ChatGPT می‌تواند سؤالات آزمون طراحی کند؟
ترویش به همین جا بسنده نکرد. او می‌خواست بداند که آیا ChatGPT می‌تواند یک برگه سؤال ایجاد کند یا نه. وی می‌گوید: من تاکنون هزاران سؤال طراحی کرده‌ام و گاهی احساس می‌کنم ذهنم را برای طراحی سؤالات جدید خسته کرده‌ام. اما آیا می‌توانم بدین منظور به سراغ ChatGPT بروم تا سؤالات امتحانی جدید برایم طراحی کند؟ در نتیجه مشخص شد که سؤالاتی که ChatGPT طراحی می‌کند، قابل قبول و کمی ‌طنز هستند. ترویش گفت که این سؤالات به اندازه کافی خوب بودند که بتوان از آن‌ها در آزمون‌های بعدی استفاده کرد.
پروفسور ترویش تأثیر ماشین‌حساب‌های الکترونیکی بر دنیای شرکت‌ها را با تأثیری که ChatGPT می‌تواند بر حوزه دانشگاه و تحصیلات عالی داشته باشد، مقایسه می‌کند. وی می‌گوید: قبل از معرفی ماشین‌حساب‌ها و سایر دستگاه‌های محاسباتی، بسیاری از شرکت‌ها صدها کارمند را استخدام می‌کردند که وظیفه آن‌ها انجام دستی عملیات ریاضی مانند ضرب یا وارونگی ماتریس بود. بدیهی است که چنین وظایفی در حال حاضر خودکار شده‌اند و ارزشی که مهارت‌های مرتبط با آن داشت، به طور چشمگیری کاهش یافته است. به همین ترتیب، هر گونه خودکارسازی مهارت‌های آموزش داده شده در برنامه‌های MBA ما به طور بالقوه می‌تواند ارزش آموزش MBA را کاهش دهد. اندرو کارولی، رئیس کالج بازرگانی SC جانسون در دانشگاه کرنل نیز همین موضوع را خاطرنشان می‌کند. او به فایننشال تایمز گفت: یک چیزی که همه ما به طور قطع می‌دانیم این است که ChatGPT از بین نمی‌رود. در هر صورت، این تکنیک‌های هوش مصنوعی روز به روز بهتر و بهتر می‌شوند و مدیران دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها باید روی آموزش خود سرمایه‌گذاری کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی