[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۷۲
  • دوره جدید

عراق در تأمین گندم خودکفا شد، روزنامه شیراز نوین

عراق که سابق بر این دومین خریدار بزرگ گندم در خاورمیانه بود، انتظار دارد برای سومین فصل متوالی در تأمین این کالای اساسی خودکفا شود.
به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت کشاورزی عراق اعلام کرد این کشور برداشت بیش از پنج میلیون تن گندم برای فصل زراعی منتهی به اوت سال ۲۰۲۱ را پیش بینی می‌کند که فراتر از ۴.۵ میلیون تن برآورد شده برای برنامه غذای ملی یارانه‌ای است. کشاورزان عراقی در فصل جاری که ماه میلادی آینده به پایان می‌رسد، ۴.۹ میلیون تن گندم را به دولت فروخته‌اند که میزان آن تقریباً مشابه سال ۲۰۱۹ است.
افزایش تولید داخلی به کاهش واردات کمک کرده و از فشار بر اقتصاد عراق که از شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت آسیب دیده است، کم می‌کند. طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول، کسری حساب جاری عراق امسال ۲۲ درصد تولید ناخالص داخلی است که بالاترین میزان در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به شمار می‌رود.
به لطف بارندگی‌های فراوان، عراق پس از این که در فوریه سال ۲۰۱۹ بیش از ۴۰۰ هزار تن گندم از آمریکا و کانادا خریداری کرد، نیازی به واردات نداشته است. دستیابی عراق به هدف تولید در سال ۲۰۲۱ به وضعیت جوی بستگی خواهد داشت.
به گفته سخنگوی وزارت کشاورزی عراق، بغداد از ترکیه درخواست کرده میزان آبی که از سمت ترکیه به رودخانه‌های‌دجله و فلات جریان پیدا می‌کند را کاهش ندهد و مذاکرات مشابهی هم با ایران داشته است اما وضعیت این مذاکرات هنوز مشخص نیست.
خودکفایی عراق در تأمین گندم پس از چندین دهه وابستگی به واردات از شرکت‌هایی مانند «کارگیل» و «آرچر دانیل میدلند» یک نقطه عطف به شمار می‌رود. جنگ با ایران و دو جنگ دیگر با آمریکا در خلیج فارس، تولید غله این کشور را فلج کرده بود. سال‌ها خشکسالی که باعث کاهش جریان آب از ترکیه شده بود هم وضعیت را بدتر کرده بود.
ناتوانی عراق برای تولید کافی گندم و تأمین نیاز داخلی در سال‌های اخیر از این نظر قابل ملاحظه بود که سومر در بین‌النهرین قدیم که عمده عراق امروزی را دربرمی گیرد، یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌هایی بود که گندم پرورش می‌داد.
تولید گندم عراق پس از شکست داعش در سال ۲۰۱۴ و تشویق شدن کشاورزان برای بازگشت به مناطق تولیدکننده گندم در شمال عراق بهبود پیدا کرد. مجموع زمین‌هایی که زیرکشت گندم رفتند، در فصل جاری ۳۰ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش یافت و عراق آب کافی در مخازنش ذخیره کرده تا در فصل آینده در همین وسعت به کشت بپردازد.
بر اساس گزارش بلومبرگ، وزارت کشاورزی عراق سیستم‌های آبیاری بهتر و گونه‌های ‌مقاوم‌تر گندم در برابر خشکسالی را معرفی کرده است تا به افزایش تولید کمک کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی