[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

دادگستری خصوصی فعال شد ، روزنامه شیراز نوین

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس خبر داد: پرونده‌های‌حقوقی به جای محاکم دادگستری در مراکز و مؤسسات داوری بررسی خواهد شد.
 به گزارش معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس، اسمعیل اکبری در خصوص اجرای طرح ارجاع پرونده‌های‌ حقوقی به مراکز و مؤسسات داوری تشریح کرد: داوری یا همان دادگستری خصوصی فرآیندی است که به‌موجب آن اختلافات طرفین نسبت به حقوق و تکالیف قانونی خود از طریق قضاوت یک یا چند نفر داور حل و فصل می‌گردد و رأی صادره در صورت قطعیت برای طرفین لازم الاجراء و توسط واحد اجرای احکام دادگستری در مورد آن اجرائیه صادر می‌گردد.
وی افزود: به منظور ضرورت کنترل ورودی پرونده‌ها به مراجع قضایی و با توجه به بخشنامه رئیس کل دادگستری استان فارس در خصوص ارتقاء بهره‌گیری از ظرفیت مراکز داوری، از شنبه 11 مردادماه پرونده‌های‌مطالبات وجه، اسناد تجاری و...، دعاوی ناشی از قراردادهای رهن و اجاره، فسخ قرارداد، مطالبه نفقه و مهریه و هرگونه پرونده به تشخیص رئیس حوزه قضایی محل ابتدا به مراکز و مؤسسات داوری در کلیه حوزه‌های‌قضایی استان ارجاع خواهد شد.  
قاضی اسمعیل اکبری گفت: در حال حاضر این طرح به صورت آزمایشی و به مدت 3 ماه در استان فارس اجرا خواهد شد و بر اساس آن، دفاتر خدمات قضایی قبل از ارجاع پرونده‌ها به مراجع قضایی، پرونده‌هایی که مشمول این بخشنامه هستند را ثبت و از طریق سامانه هوشمند الکترونیک و بر اساس عدالت ارجاع به مراکز و مؤسسات داوری ارجاع خواهند داد.
وی ادامه داد: مراکز و مؤسسات داوری 10 روز برای اخذ موافقت‌نامه داوری پرونده فرصت خواهند داشت و قبل از اخذ توافق‌نامه حق دریافت هیچگونه وجهی از ارباب رجوع را تحت هیچ عنوانی اعم از هزینه ابلاغ یا تهیه ملزومات ندارند.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس افزود: در صورت عدم کسب موفقیت درتنظیم موافقت نامه داوری و انقضاء مهلت مقرر، پرونده از مراکز و مؤسسات داوری به همان دفتر خدمات قضایی ارجاع دهنده برگشت داده می‌شود و بر اساس روال معمول فرآیند ثبت و ارجاع به مراجع قضایی انجام خواهد گرفت.
وی رضایت مردم را اولویت اجرای این طرح دانست و خاطرنشان کرد: درخصوص پرونده‌هایی که خواهان، تحت‌پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره ) و یا بهزیستی قرار دارد رسیدگی به صورت معاضدتی و رایگان خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی