[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۶
  • دوره جدید

مسافر ناکجاآباد، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

ثروت ایرانیان همیشه وسوسه برانگیز بوده است. از غارت سرمایه‌های‌تمدنی و یغمای ظرفیت‌های‌تاریخی که بگذریم، با دام‌های‌خوش رنگ و لعابی روبرو می‌شویم که در مسیر اندوخته‌های‌مالی ایرانیان گسترانده شده و آنها را برای مهاجرت و سرمایه‌گذاری کورکورانه در کشورهای دور و نزدیک ترغیب می‌کنند. از دیرباز تاکنون، شبکه‌های‌برون مرزی برای مهاجرت و سرمایه گذاری در کشورهای حاشیه خلیج فارس تبلیغات فراوانی را کلید زدند و شیخ نشین‌های‌خلیج  با توسل به سرمایه‌ها ایرانی به رونق اقتصادی شگفت‌انگیزی دست یافتند...

در اواسط دهه هشتاد بود که یکی از قهرمان ملی ما به بلندگوی تبلیغاتی مشاوران املاک عربی بدل شد و در قبال دریافت مبلغی ناچیز، ایرانیان را دعوت به سرمایه‌گذاری امن و ایمن (!) در کشورهای حاشیه خلیج کرد. اما با گذشت مدت کوتاهی، حباب‌های‌تبلیغاتی شبکه‌های ‌فرومایه ترکید و آشکار شد که املاک خریداری شده به صورت مالکیت نسبی به مهاجران واگذار شده است. تبصره‌های ‌زیادی در قوانین شیخ‌نشین‌ها وجود دارد که با توسل به آنها می‌توان همه سرمایه‌گذاری‌های‌انجام شده را نقش بر آب کرد و ثروت مهاجران را به صورت قانونی مصادره نمود. همان ‌طور که پیش‌بینی می‌شد، بسیاری از مهاجران ایرانی که اندوخته مالی خود را به امید کسب و کار بین‌المللی در کشورهای عربی سرمایه‌گذاری کرده بودند، با متحمل شدن ضررهای هنگفت و دست‌های‌خالی به میهن بازگشتند.
 پس از آن، بنگاه‌های ‌تبلیغاتی مزدور و شبکه‌های ‌جیره‌خوار به سراغ کشورهای سواحل مدیترانه رفته و هجمه‌های‌تبلیغاتی فریبنده‌ای را در قالب‌های‌جدید پایه‌ریزی نمودند. متأسفانه گروهی از هم‌‌وطنان ساده‌لوح، از تجربه‌های‌پیشین درس عبرت نگرفته و با هدف اقامت در یک کشور شبه اروپایی، به مهاجرت کورکورانه روی آوردند. این بار شبکه‌های‌معاند با دستاویز قرار دادن گروهی از هنرمندان درجه 2 تا حدودی به نیت شوم خود دست یافته و روند خروج سرمایه از کشور با شیب مضاعفی ادامه یافت. همانند خلف وعده شیخ‌نشین ها، این بار هم وعده‌های‌سرمایه‌گذاری ریشه در حقیقت نداشت و بسیاری از مهاجران، با متحمل شدن شکست‌های‌مالی مضاعف چاره‌ای جز بازگشت به کشور نداشتند.
پس از تجربه تلخ سرمایه‌گذاری ایرانیان در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و همسایگان شمال غربی و حوزه دریای مدیترانه، نوبت کشورهای کوچک و فقیری در خطه شمالی ایران رسید. کشورهایی که پس از فروپاشی شوروی کمونیستی موجودیت یافته و به دلیل زیرساخت‌های‌ضعیف از پیشرفت بازمانده‌اند. با رهایی از مکتب ویرانگر کمونیستی، آن‌ها به اهمیت سرمایه‌گذاری خارجی و سیاست درهای باز پی برده و درصد هستند به اشکال مختلف، سرمایه‌های‌کشورهای همسایه را برای پیشرفت جذب کنند. با مروری گذرا بر همه دام‌هایی که برای ثروت ایرانیان گستردانده شده به نظر می‌رسد‌ رسانه‌های ‌ارتباط جمعی کشور نباید به‌سان گذشته در این زمینه منفعل و خاموش عمل کنند، بلکه آنها موظفند با توسل به همه شیوه‌های ‌اطلاع‌رسانی، در پی مقابله با کوچ ثروت و مهاجرت‌های‌کورکورانه برآمده و غارت خاموش ثروت ایرانیان با گسترش اطلاع‌رسانی جلوگیری کنند. 
اگر با آغاز روند مهاجرت ایرانیان به کشورهای عربی، جریان‌های‌خبری از ماهیت قوانین آنها اطلاع‌رسانی دقیق‌تری می‌کردند، به طور حتم اقشار کمتری از هموطنان در مسیر تباهی اقتصادی قرار می‌گرفتند و ثروت کمتری از کشور برون‌سپاری می‌شد.
چنانچه مردم تصویر روشن‌تری از کیفیت زندگی و رشد ناخالص ملی در کشورهای همسایه‌های‌شمالی داشته‌باشند، با مهاجرت‌های‌کمتری در این زمینه روبرو خواهیم بود. از سوی دیگر، رسانه‌های‌جمعی موظفند درباره تبعات منفی خروج سرمایه از کشور بیشتر اطلاع‌رسانی کرده و به صورت شفاف‌تری از صدمه‌های‌آن بر اقتصاد ملی پرده‌برداری کنند.
در دو دهه اخیر، میلیون‌ها دلار از سرمایه‌های ‌ایرانیان در پی تبلیغات واهی شبکه‌های‌ ماهواره‌ای که سودای خام فروپاشی اقتصادی کشور را در سر می‌پرورانند، از کشور خارج شده و بسیاری از ایرانیان با از دست دادن همه سرمایه‌های‌مادی و معنوی‌شان، متحمل ضررهای فراوانی شده‌اند.
اهمیت ثبات و گردش سرمایه در کشور تا جایی حیاتی است که اقتصاددانان، به دستگاه‌های‌اجرایی و مردم توصیه می‌کنند مایحتاج مورد نیاز خود را از تولیدکنندگان بومی و تهیه‌کنندگان استانی تهیه کنند و در حد امکان، از مهاجرت سرمایه از استان جلوگیری شود. در نظر داشته‌باشیم که پیروی از اسلوب اقتصاد مدرن به معنای انکار دستاوردهای پیشین آن‌ها نیست. در گذشته، بزرگان کشور و ریش سفیدان قبیله توجه زیادی به پیوندهای درون فامیلی داشتند تا بدین‌وسیله، از ورود افراد بی‌ریشه و ناشناخته به قوم خودداری کرده و مانع خروج ثروت و قدرت از ایل و قوم و سرزمین شوند.
امروزه سرفصل‌های‌اقتصاد مدرن هم تا حدودی این مسئله را در ابعاد کلان تر مطرح می‌کند. اگرچه محققان دیگر اصراری بر پیوندهای خانوادگی و بن‌بست‌های‌اجتماعی ندارند اما اقتصاددانان بر این نکته تأکید می‌کنند که کوچ ثروت، اثرات شومی بر اقتصاد کشور می‌گذارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی