[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

خانه شطرنج شیراز نیازمند توسعه است، روزنامه شیراز نوین


نایب رئیس هیئت شطرنج شیراز با بیان اینکه شطرنج یک ورزش خانوادگی است، خواستار توسعه این ورزش و خانه شطرنج شیراز شد. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ورزش در پارس، فاطمه محمدی راد در گفت و گو با این پایگاه خبری به تشریح آخرین وضعیت ورزش شطرنج شیراز و تأثیر آن در جامعه پرداخت.
* از چه سالی ورزش شطرنج را آغاز کردید؟
- از سال ۸۰  در دانشگاه فعالیت شطرنج را به صورت حرفه‌ای آغاز و در مسابقات شطرنج دانشگاه‌ها به عنوان مربی و بازیکن فعال بودم. از سال ۸۴ نیز با راه اندازی یک باشگاه شطرنج فعالیت‌های‌ورزشی در سطح شهر شیراز و استان فارس را آغاز و افتخار این را دارم که امروز به عنوان نایب رئیس هیئت شطرنج کلان شهر شیراز همراه با ورزشکاران بوده و به خدمتی هرچند کوچک به آنان داشته باشم. 
در رشته شطرنج بر این باورم که باید کار را به صورت پایه‌ای انجام داد و در این راستا آموزش را از مهدکودک و پیش دبستانی بزرگمهر که مدیریت آن را نیز عهده‌دار هستم از سال ۹۰ آغاز کردیم.
همچنین در این زمینه علاوه بر ترجمه تعدادی مقاله، کتابی را برای کودکان سنین  ۴ تا ۶ سال تألیف کردم تا بتوانند از شطرنج شناخت داشته و حرکت مهره‌ها را آموزش بینند.
شطرنج در دقت و تمرکز کودکان بسیار مؤثر است و افرادی که نقص عدم توجه و تمرکز دارند این ورزش باعث می‌شود دقت تمرکز خود را بالا ببرند. در باشگاه شطرنج خود نیز مرکز مشاوره و یادگیری و اختلالات را فعال کرده  و  به وسیله شطرنج کار درمانی انجام می‌دهیم.
* نظر شما در مورد ورزش شطرنج چیست؟
- شطرنج ورزشی آسان و همیشه همراه است که خانواده‌ها در هر مکانی  می‌توانند انجام دهند و نیاز به تجهیزات ندارد و همیشه در دسترس  و قابل حمل است.
شطرنج ورزشی با هزینه‌های‌کم است، در بعد ذهنی کار می‌کند و برای کسانی که علاقه‌ای به تحرک نداشته‌باشند مناسب است و می‌توانند در این رشته موفق باشند.
در گذشته تعداد باشگاه‌ها انگشت‌شمار بود اما طی دو سال اخیر تعداد آنها بیشتر شده  است و  اگر این فعالیت‌ها گسترده‌تر شود به پیشرفت شطرنج کمک شایانی می‌کند.
هیئت شیراز نیز در بیشتر فرهنگسراهای شهرداری فعال بوده و مربیان نسبت به آموزش‌های‌تخصصی شطرنج اقدام می‌کنند.
یکی از دغدغه‌های‌ما این است که شطرنج را بتوانیم در تمام نقاط کلان شهر شیراز به ویژه مناطق کمتربرخوردار آن توسعه دهیم و همه بتوانند از این ورزش ذهنی استفاده کنند.
* جایگاه شطرنج در ورزش فارس کجاست؟
- ورزش شطرنج نیازمند توسعه بیشتر در مناطق مختلف به ویژه شهرستان‌ها است. در کلان شهر شیراز نیز نیازمند یک نگاه کارشناسانه و مدبرانه برای رفع مشکلات موجود فعالان عرصه شطرنج است.
امروز نیازمند پرورش و ارتقاء سطح دانش داوران و مربیان شطرنج در شیراز و فارس هستیم. با همکاری شهرداری‌ها در شهرهای مختلف استان می‌توان بیش از پیش ورزش شطرنج را توسعه داد و این مهم با نصب میز و صندلی‌های‌شطرنج در بوستان‌ها امکان‌پذیر است.
در حال حاضر استقبال از مسابقات شطرنج چندان مناسب نیست. در مسابقات لیگ استان فارس که سال گذشته برگزار شد، کردند مقام‌های‌اول تا چهارم از شیراز بودند و تنها شهرستان‌های کازرون، کوار،جهرم و فیروزآباد در این مسابقات حضور داشتند که این موضوع نشان دهنده اهمیت توسعه شطرنج در شهرستان‌ها را می‌رساند.
* نقش و جایگاه بانوان در ورزش شطرنج را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
- متأسفانه بانوان کمتر از این رشته ورزشی استقبال کرده اند و یکی از دلایل آن نیز نگاه تبعیض‌آمیز به جایگاه آنان در مسابقات مختلف است. باید طوری برنامه‌ریزی شود که خانم‌ها نیز از سنین پایین به سمت شطرنج روی آورده و در آینده مربیان و ورزشکاران حرفه‌ای در این زمینه داشته‌باشیم.
خانه شطرنج در شیراز اکنون جوابگوی ورزشکاران نیست و امسال در لیگ استان مجبور به حذف چند تیم بودیم، بنابراین توسعه آن برای برگزاری مسابقات مختلف یک ضرورت است.
*وضعیت قهرمانی و نخبه‌پروری این رشته در استان چگونه است؟
- نخبه‌پروری به صورتی که باید باشد  نداریم و اگر قهرمانی هم داشته باشیم در حد استانی است و در حد ملی و آسیایی خیلی کم داریم.
شیراز یک شهر توریستی است و می‌توانیم میزبانی مسابقات متعددی  را داشته‌باشیم که اگر این اتفاق بیفتد باعث رشد ورزش شطرنج در استان می‌شود.
طی چند سال اخیر یک دوره میزبانی آسیایی و یک دوره میزبانی رده‌های سنی دختران را داشتیم که  یکی از دغدغه‌های‌بچه‌های‌شطرنج میزبانی مسابقات مختلف است.
در این روزهای کرونایی برای برگزاری مسابقه و یا آموزش شطرنج به صورت مجازی برنامه‌های‌خاصی انجام نشده است به جز چند باشگاه که خودشان مسابقات مجازی برگزار کردند. در این زمینه نیز نیازمند یک اقدام جدید هستیم.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی