[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

چند فایده مهم اهدای خون را بدانید، روزنامه شیراز نوین

اهدای خون علاوه بر اینکه یک عمل پسندیده محسوب می‌شود، فواید بی‌نظیری هم برای سلامتی افراد به همراه دارد.
به گزارش بهداشت نیوز، همه روزه افراد زیادی ازجمله بیماران تالاسمی، هموفیلی، لوسمی و یا افرادی که بر اثر تصادفات خون زیادی را از دست می‌دهند برای نجات از مرگ به دریافت خون احتیاج دارند که تنها راه تزریق خون به آن‌ها استفاده از خون‌هایی است که افراد اهدا می‌کنند، به همین دلیل در سال۱۳۵۳ سازمان انتقال خون در راستای تلاش برای رفع نیاز و جان دوباره بخشیدن به بیماران خاص تاسیس شد. افراد زیادی هستند که سالانه چندین بار به اهدای خون اقدام می‌کنند. انجام این کارنه تنهاخدا‌پسندانه است بلکه باعث تضمین سلامت افراد اهدا‌کننده ‌می‌شود.
فواید مهم اهدای خون
پی بردن به سلامتی و چکاپ شدن
پیش از انجام فرآیند اهدای خونی در هنگام مراجعه به مراکز انتقال خون سلامت افراد مورد بررسی کامل قرار می‌گیرد تا از این طریق به سلامت خون اهدایی آن‌ها هم پی برده شود.
فرد اهدا کننده توسط یک پزشک، معاینه می‌شود تا مشخص شود که به کم خونی، کم یا زیاد بودن سطح هموگلوبین و یا فشارخون خون مبتلا نباشد. پس از این فرآیند و تأیید توسط پزشک فرد مجاز به اهدای خون خواهد بود. در نتیجه فرد پیش از اهدای خون به طور کامل و رایگان چکاپ می‌شود.
کاهش ابتلا به سکته قلبی
یکی از علت‌های اصلی بروز سکته‌های قلبی در افراد افزایش سطح کلسترول خون است. کلسترول نوعی چربی است که میزان زیاد آن در بدن به مرور زمان باعث رسوب در شریان‌های قلبی و همچنین ضخیم شدن دیواره‌های عروق قلب می‌شود که در چنین شرایطی به دلیل تنگ‌تر شدن رگ‌های قلبی پمپاژ خون به اعضای بدن به خوبی صورت نمی‌گیرد و میزان کافی خون و اکسیژن به قلب نمی‌رسد که در نهایت موجب بروز سکته قلبی در افراد می‌شود. اما اهدای خون باعث می‌شود تا میزان قابل توجهی از سطح کلسترول خون کاهش یابد و امکان ابتلا به سکته قلبی‌ کم  شود.
کاهش غلظت خون
وظیفه مغز استخوان در بدن تولید خون بوده و میزان خونی که در بدن تولید می‌شود ۵ لیتر است، اما در برخی موارد بنا به دلایلی مثل وجود هورمون‌هایی در بدن که بعد از سن بلوغ رشد می‌کنند، مغز استخوان به طور طبیعی و خودکار تغییراتی را در میزان ساخت خون و افزایش تعداد گلبول‌های قرمز ایجاد می‌کند. با اهدای خون میزان فشار و غلظت خون افراد کاهش می‌یابد و از بروز انواع بیماری‌ها جلوگیری می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی