[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

علت هرگز چاق نشدن بعضی افراد، روزنامه شیراز نوین

حتماً در اطراف ما افرادی هستند که همیشه با خود می‌گوییم چطور این افراد هرگز چاق نمی‌شوند، این چاق نشدن دلایل مختلفی دارد از ژنتیک گرفته تا فعالیت زیاد.
به گزارش بهداشت نیوز، عوامل ژنتیکی، تغذیه‌ای و حتی رفتاری وجود دارد که در آن دخیل هستند و میزان اینکه هر یک از این عوامل در هر یک از افراد خاص چگونه به کار می‌روند متفاوت است.
یکی از مهمترین عوامل ارتباطی با نوع بدن، متابولیسم است. بسیاری از افرادی که به نظر می‌رسد بدون افزایش وزن هر آنچه دوست دارند می‌خورند، در واقع بیشتر از بقیه ما غذا نمی‌خورند. به عنوان مثال، کسی که به طور روزانه بستنی می‌خورد، ممکن است با خوردن وعده غذایی کمتر، کالری‌های‌اضافی را جبران کند. یا شاید آرام آرام غذا می‌خورند و با کم خوردن پر می‌شوند.
اگر کالری این افراد اندازه‌گیری شود، ممکن است آنها به همان اندازه‌ای که تصور می‌شود غذا نخورند. آنها وقتی غذا می‌خورند، از نظر کالری بسیار مراقب هستند.
فعالیت بدنی نیز می‌تواند بر روی وزن تأثیر بگذارد، البته لازم نیست که حتماً یک ورزشکار باشد. برخی از افراد فقط بیشتر حرکت می‌کنند، حتی اگر آنها لزوماً ورزشکار نباشند. به عنوان مثال، آنها ممکن است با سرعت بیشتری کار کنند، یک کار فعال داشته باشند یا تمام روز را در تعقیب بچه‌های‌خود بگذرانند. حتی شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد بعضی افراد از نظر ژنتیکی تمایل به جابجایی بدن خود دارند. این حرکت اضافی همچنین می‌تواند متابولیسم بدن را زنده کند. هرچه بیشتر حرکت کنید، میتوکندری در سلول‌های عضله بیشتر و در فعالیت آنها افزایش می‌یابد و این نیروگاه‌هایی هستند که با استفاده از انرژی برای حرکت، انرژی ایجاد می‌کنند. میتوکندری بیشتر، به معنای سوزاندن کالری بیشتر است.
همچنین شواهد کمی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از افراد از زمانی که متولد می‌شوند به میزان قابل توجهی کالری بیشتری نسبت به دیگران می‌سوزانند. اما ممکن است اختلافات فیزیولوژیکی وجود داشته باشد که به برخی افراد امکان می‌دهد بدون استفاده از محدودیت شدید در خود، کالری که مصرف می‌کنند را تعدیل کنند. آبشارهای سیگنال‌های‌سیستم عصبی و هورمون‌هایی که در خون ما گردش می‌کنند تعامل دارند تا زمان گرسنگی یا پر شدن به ما بگویند. این سیستم تنظیم کننده اشتها نامیده می‌شود و ممکن است در بعضی از افراد نسبت به دیگران حساس تر باشد.
یکی از هورمون‌های مهم درگیر در این سیستم، لپتین است. این کمک می‌کند تا تنظیم کنیم چه مقدار غذا می‌خواهیم در مدت زمان طولانی تری بخوریم.
ژنتیک هم می‌تواند در تمایل فرد به افزایش وزن یا کاهش وزن نقش داشته باشد. براساس یک مطالعه سال ۲۰۱۹، محققان بیش از ۲۵۰ منطقه مختلف DNA را که با چاقی همراه هستند را شناسایی کرده‌اند. برای این مطالعه، محققان ۱۶۲۲ نفر از افراد سالم با شاخص توده بدنی پایین (BMI) را در مقابل ۱۹۸۵ فرد مبتلا به چاقی شدید و ۱۰.۴۳۳ نفر از افراد با وزن طبیعی مقایسه کردند. آنها دریافتند که شرکت‌کنندگان لاغر ژن‌های کمتری در ارتباط با چاقی داشتند. اما ژنها به تنهایی وزن بدن را تعیین نمی کنند چرا که ژن‌هایی پیدا نشد که منحصراً از چاقی محافظت کنند یا کسی را مستعد چاقی کند.
 تمایل ما به افزایش وزن یا حفظ وزن ما از قبل مشخص نشده است، اما همچنین کاملاً تحت کنترل ما نیست. هیچ سوئیچ خاموش کننده ژنتیکی وجود ندارد که به برخی افراد اجازه دهد بدون افزایش وزن، تمام آنچه را می‌خواهند بخورند. در عین حال، تمایل به افزایش وزن لزوماً از یک شخص به شخص دیگر یکسان نیست.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی