[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۰
  • دوره جدید

فارس ۱۰هزار معلم کمبود دارد، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس دانشگاه فرهنگیان فارس گفت: هزینه در حوزه تعلیم و تربیت و به ویژه دانش افزایی معلمان بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری برای آینده است. کورش زارع شیبانی ظهر دوشنبه 10 بهمن ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به این موضوع که خلأ گفتمان تربیت معلم در کشور و استان وجود دارد، اظهار داشت: از رسانه‌ها تقاضا داریم در این زمینه یاریگر ما باشند. وی با تبریک فرارسیدن اعیاد بزرگ مسلمانان در ماه رجب اظهار داشت: در کشورهای توسعه یافته هزینه برای تربیت معلم را سرمایه‌ گذاری می‌دانند که از آسیب‌های اجتماعی مختلف جلوگیری می‌کند. اما متأسفانه در کشور ما نگاه بسیاری به موضوع تربیت معلم درست نیست و این حوزه بسیاری از اوقات مورد غفلت واقع شده است. به گفته او، غفلت در این زمینه به حدی بوده که رهبر معظم انقلاب اسلامی به موضوع ورود کرده‌اند و از زمان تشکیل دانشگاه فرهنگیان تاکنون، 34 بار این کلیدواژه را با تأکید بر گسترش فعالیت‌های دانشگاه فرهنگیان در دو بعد کمی و کیفی تکرار کرده اند.
این استاد دانشگاه در خصوص نتایج غفلت و بی توجهی به تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان عنوان کرد: نتیجه بی‌مهری‌ها این شده که در کل کشور با کمبود معلم مواجه هستیم و در فارس نیز حدود 10هزار معلم کمبود داریم که از طریق نیروهای شرکتی، معلمان بازنشسته و... باید تأمین شود و بیشترین کمبود معلم در دوره ابتدایی است.
شیبانی دیگر مشکل دانشگاه فرهنگیان به ویژه در استان فارس را حوزه سخت افزاری و فضا اعلام کرد و اظهار داشت: بعد از گذر از ایامی که دانشگاه به علت بیماری کرونا به صورت مجازی درآمده بود، در مهرماه سال جاری، حدود دوهزار کلاس و خوابگاه برای شروع آموزش حضوری کمبود داشتیم که با همکاری و همت دستگاه‌های مختلفی همچون استانداری و دفتر نماینده ولی فقیه در استان فارس، شرایط حضور دانشجویان فراهم شد.
به گفته زارع شیبانی، مشکل خوابگاه و کلاس درس در حال حاضر به طور موقت حل شده، اما باید اقدامات اساسی صورت گرفته و مشکل برای همیشه حل گردد. وی با بیان اینکه استان فارس در علوم پایه و علوم تربیتی یکی از قطب‌های کشور در دانشگاه فرهنگیان است، متذکر شد: دانشگاه فرهنگیان استان فارس سالانه بین 1100 تا 1400 دانشجو معلم از یازده استان کشور پذیرش داشته و همین تعداد معلم تحویل آموزش و پرورش می‌دهد.
رئیس دانشگاه فرهنگیان استان فارس ادامه داد: فقر فضا باعث نگاه منفی به استان فارس شده و از نظر مرکز، فارس قرمز اعلام شده است. وی همچنین از تلاش برای استفاده از حضور خیران جهت فضاسازی و تأمین مکان برای دانشگاه فرهنگیان گفت که در کازرون اولین مورد در حال انجام است .این مقام مسئول گذری به ارزیابی‌های صورت گرفته دانشگاه فرهنگیان در سطح کشور داشت و عنوان کرد: در جدیدترین ارزیابی صورت گرفته دانشگاه‌های فرهنگیان در سطح کشور، استان فارس صعودی 20پله‌ای داشته و در حال حاضر در رتبه هشت می‌باشد که امیدواریم در سال بعدی جزو سه دانشگاه فرهنگیان برتر کشور باشیم. به گفته وی، اردوهای مداوم جهاد تربیتی به منظور حضور معلمان در مناطق محروم برای تدریس به دانش آموزان این مناطق، اردوهای راهیان پیشرفت و راهیان مقاومت در دانشگاه فرهنگیان استان فارس به صورت مداوم در حال انجام است.
دکتر عبدالخالق فلاحی، رئیس اداره نظارت و ارزیابی دانشگاه فرهنگیان فارس نیز در این نشست خبری در خصوص ارزیابی صورت گرفته از دانشگاه‌های فرهنگیان کشور عنوان کرد: ارزیابی صورت گرفته در حوزه‌های ریاست و روابط عمومی، اداری و مالی، دانشجویی، فرهنگی، پژوهش و فناوری، آموزش و نظارت و ارزیابی بوده که شاخص‌های 40 ماده ای آن از پردیس برادران و خواهران مورد ارزیابی قرار گرفته و استان فارس توانسته با صعودی 20رتبه‌ای، به رتبه هشت کشور برسد. وی با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان در کشور 19 رشته مختلف دارد، تصریح کرد: در استان فارس ۱۱ رشته در پردیس دختران و ۱۲ رشته در پردیس برادران ارائه می‌شود. همچنین در فارس در چهار رشته پذیرای دانشجومعلمان مقطع کارشناسی ارشد هستیم که ۲ رشته در پردیس خواهران و ۲ رشته در پردیس برادران ارائه می‌شود. این مقام مسئول با ذکر اینکه کیفیت برای ما بسیار مهم است، اما زیربنای کیفیت، کمیت است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان فارس ۵۲۱۲ نفر دانشجومعلم داریم که ۳۰۸۲ نفر آن پسر و ۲۱۳۰ نفر دیگر دختر هستند. به گفته وی، دانشگاه فرهنگیان استان فارس دارای ۵۱ نفر عضو هیئت علمی است که ۳۱ نفر آن در پردیس برادران و ۲۰ نفر در پردیس خواهران مشغول فعالیت هستند. فلاحی با بیان اینکه دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه فرهنگیان از روز اول استخدام آزمایشی آموزش و پرورش و بعد از اتمام تحصیلات استخدام رسمی می‌شوند، اظهار داشت: هزار نفر دکتر معلم در سطح کشور طبق یک فرایند به عنوان نیروی هیئت علمی جذب خواهند شد که هنوز سهمیه استان‌ها مشخص نیست.
محمد وحیدی معاون توسعه و هماهنگی دانشگاه فرهنگیان فارس نیز از ساخت دانشگاه جامع استان فارس خبر داد و گفت: ما امیدواریم با حمایت‌ها احداث این مجموعه سال ۱۴۰۲ شروع شود. ما در حال حاضر ۴ مرکز در شیراز و دو مرکز در کازرون و اقلید داریم و هدفمان توسعه کیفی و کمی این مراکز است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی