[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

حاشیه‌نشینی شیراز را بلعید ، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس با بیان این که بنیاد اقدامات مهمی در جهت خانه‌دار شدن اقشار مختلف با سطوح درآمدی متفاوت داشته است، گفت: موفقیت در بخش قابل توجهی از این اقدامات در گرو مشارکت و همراهی بانک‌ها در اعطای تسهیلات و وام‌های‌نوسازی و بهسازی و احداث مسکن است، از این رو لازم است بانک‌ها برای روان‌سازی پرداخت وام مسکن نیازمندان گره‌گشایی کنند.
عطا الله زمانی، روز یکشنبه در دیدار مجید امیری مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس، بر لزوم تعامل و همراهی و مشارکت بانک‌ها با بنیاد مسکن و وام‌گیرندگان و روان‌سازی ضمانت‌های‌بانکی، تأکید کرد و یاد آور شد: بنیاد مسکن از سال‌های‌گذشته موضوع ضمانت‌های‌زنجیره‌ای را برای اخذ تسهیلات مطرح کرد و در بسیاری از زمینه‌ها با مشارکت و همراهی بانک مسکن این نوع ضمانت‌ها جواب داده و مشکل وام‌گیرندگان را حل کرده است.
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس، شرایط تأمین مسکن نیازمندان و محرومان را شرایطی خاص دانست و گفت: در این زمینه هدف اصلی بنیاد مسکن و دولت تأمین سرپناه برای محرومان و نیازمندان است و موضوع سود دهی مطرح نیست، باید شرایطی برای محرومان و اقشار کم برخوردار ایجاد شود که آنان نیز بتوانند با استفاده از تسهیلات بلاعوض و وام‌های‌حمایتی و تسهیلات کم بهره و کمک‌های‌دولت صاحب‌خانه و سرپناه شوند و در این زمینه به مشارکت و همراهی دو چندان بانک‌ها نیاز است. مهندس زمانی توسعه مسکن شهری متناسب با سطوح درآمدی طبقات مختلف اجتماع و طیف‌های‌جمعیتی را نیز از دیگر کارکردهای بنیاد مسکن دانست و گفت: در این زمینه برخی از طرح‌های ‌انبوه‌سازی بسیار مناسب از جمله طرح مسکن نشاط سلطان آباد شیراز احداث شده که نمونه کاملی از استحکام و زیبایی بنا و قیمت مناسب است، طرح احداث این نوع مسکن به گونه‌ای است که با در نظر گرفتن فضای مناسب برای فعالیت‌های‌جمعی و برگزاری مناسبت‌ها و همچنین دیده شدن فضای معنوی و مذهبی ساکنان مجتمع‌های‌مسکونی می‌توانند از آسایش کافی بهره‌مند باشند. مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس، توسعه مسکن شهری به ویژه در اطراف  حاشیه کلان شهرها و از جمله در اطراف شیراز را اقدامی در جهت پایان دادن به حاشیه‌نشینی دانست و گفت: ۴۰ روستای اطراف شیراز مشکل حاشیه‌نشینی دارند.   عمده این روستاها از خدمات زیر بنایی محروم مانده‌اند، قانون در اغلب موارد  اجازه ارائه خدمات به حاشیه روستاها را نمی‌دهد و در این شرایط، اغلب این روستاها انشعابات غیرمجاز دارند. بانک‌ها و از جمله بانک مسکن می‌توانند با مشارکت در طرح‌های‌تأمین مسکن مناسب و توسعه انبوه‌سازی در این مناطق مشکل حاشیه‌نشینی را برای همیشه حل کنند.
مهندس زمانی اضافه کرد: مناطق حاشیه‌نشین در اطراف شیراز بیش از یک هزار و ۴۰۰ هکتار وسعت دارند، استفاده از انشعابات غیر مجاز آب و برق مناظر ناخوشایندی در این مناطق به وجود آورده است، اغلب مردم در این مناطق در تنگنای معیشتی قرار دارند. بنیاد مسکن برای تداوم توسعه در این مناطق تلاش مضاعف دارد اما همچنان حجم محرومیت در برخی مناطق بالا است.
مدیر امور شعب بانک مسکن در استان فارس نیز در این نشست با تقدیر از خدمات بنیاد مسکن آمادگی این بانک را برای روان‌سازی روند اعطای تسهیلات اعلام کرد و افزود: بانک مسکن از همه ظرفیت‌های‌قانونی برای توسعه مسکن شهری استقبال می‌کند.
مجید امیری مدیر امور شعب بانک مسکن استان فارس، افزایش تسهیلات نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری را گامی برای شتاب بخشیدن به روند احیای این بافت دانست و افزود: افزایش این تسهیلات می‌تواند از دغدغه متقاضیان ساخت و ساز در این بافت بکاهد.
امیری گفت: بر این اساس، به متقاضیان عادی و شخصی‌ساز در بافت فرسوده تا سقف ۸۰ میلیون تومان، به سازندگان حرفه‌ای تا سقف ۱۸۰ میلیون و برای سازندگان حرفه‌ای که از فناوری نوین در ساخت و ساز استفاده کنند تا سقف ۲۳۰ میلیون تومان به ازای هر واحد تسهیلات ساخت پرداخت خواهد شد.
وی اضافه کرد: در بافت فرسوده شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت نیز رقم تسهیلات یاد شده برای شخصی‌سازها ۶۰ میلیون تومان، برای سازندگان حرفه‌ای ۱۴۰ میلیون تومان و برای سازندگان حرفه‌ای که از فناوری نوین استفاده می‌کنند نیز تا سقف ۱۸۰‌میلیون تومان خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی