[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

داستان خواهران منصوریان و یک اتهام عجیب!، روزنامه شیراز نوین

صدای‌ایران- جنجال‌های افشای دوپینگ ستاره‌های ووشوی ایران همچنان ادامه دارد. مسئولان قبلی فدراسیون ووشو در حالی این روزها به پنهان‌کاری نام سه ملی‌پوش دوپینگی تیم ساندا، متهم شده‌اند که حالا شایعه اعمال نفوذ آنها روی مسئولان فعلی این فدراسیون هم به میان آمده است. موضوع تازه‌ای که باعث به‌حاشیه‌بردن فدراسیون ووشو شده، حکم محرومیتی است که کمیته انضباطی این فدراسیون برای خواهران پرافتخار منصوریان صادر کرده است. حکم این محرومیت به دلیل اعتراض شهربانو و سهیلا منصوریان به دوپینگ مریم هاشمی، دیگر قهرمان صاحب‌نام ساندای آسیا و جهان است.
چندی‌پیش، بعد از اینکه نام مریم هاشمی، به‌عنوان یکی از ورزشکاران دوپینگی رقابت‌های قهرمانی جهان 2019 منتشر شد، می‌شد حدس زد که خواهران منصوریان به این قضیه واکنش تندی نشان بدهند و اختلاف بین آنها و هاشمی علنی شود. دعوای بین خواهران منصوریان و مریم هاشمی به مسابقات جهانی سال گذشته برمی‌گردد. جایی که هاشمی و سهیلا منصوریان رقیب یکدیگر برای اعزام به این رویداد بزرگ بودند اما در نهایت در یک مسابقه انتخابی پرسروصدا، هاشمی به‌عنوان نماینده وزن منهای 75 کیلوگرم تیم ساندای بانوان در شانگهای شد. قضیه از این قرار بود که سهیلا باید در یک انتخابی 2 از 3 با هاشمی مبارزه می‌کرد. در مبارزه اول این سهیلا منصوریان بود که به برتری دست یافت، در مبارزه دوم، هاشمی برنده اعلام شد و کار به مبارزه سوم کشیده شد. در سومین رقابت، سهیلا راند اول را با برتری به اتمام رساند و در راند دوم پس از اعتراض کتبی هاشمی و بازبینی فیلم از سوی هیئت ژوری مشخص شد که هاشمی برنده راند دوم بوده است. بر این اساس، کار این دو سانداکار به تساوی کشیده شد و مسئولان فدراسیون با این ادعا که شائبه‌ای ایجاد نشود، تصمیم به برگزاری یک راند دیگر بین آنها گرفتند که هاشمی برنده از میدان بیرون آمد. بعد از پایان انتخابی سهیلا و خواهرانش (الهه و شهربانو) به‌شدت از نحوه داوری این انتخابی‌ها گلایه کردند و مدعی شدند چون فدراسیون نمی‌خواسته هر سه خواهر در رقابت‌های جهانی حضور داشته‌باشند، در حق سهیلا ناداوری کردند.
حالا نزدیک به یک سال از مسابقات قهرمانی جهانی شانگهای گذشته و با مثبت‌شدن نمونه دوپینگ مریم هاشمی، داغ دل خواهران منصوریان تازه شده تا به گفته خودشان دنبال حق ازدست‌رفته‌شان باشد. شهربانو در روزهای اخیر روی صفحه اینستاگرامش و همچنین در مصاحبه‌هایی که داشته، مسئولان قبلی فدراسیون ووشو را به خاطر حذف‌کردن خواهرش مورد انتقاد قرار داده، چون جانشین او مرتکب دوپینگ شده است. شهربانو البته فیلمی را نیز از انتخابی آخر سهیلا و هاشمی منتشر کرده که حاکی از فضای پرتنش سالن مسابقات است و به‌صراحت در آن فیلم به قضاوت ناعادلانه داوران اشاره می‌کند. سهیلا نیز در تأیید صحبت‌های شهربانو، استوری او را در اینستاگرام بازنشر کرد تا نشان دهد او نیز از شرایطی که به وجود آمده به‌شدت گله‌مند است. بعد از اظهارات خواهران منصوریان، جریان رسانه‌ای علیه آنها به راه افتاد مبنی بر اینکه خواهران منصوریان با گمانه‌زنی‌های اشتباه درباره اتفاقات رخ‌داده، سوژه را در اختیار رسانه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی خارج از کشور قرار دادند تا از اتفاقات به‌وجودآمده برداشت‌های سیاسی شود.
اقدامات ضد منافع ملی!
اما حالا چند روز بعد از رسانه‌ای‌شدن اعتراضات سهیلا و شهربانو درخصوص مخفی‌کردن نام ملی‌پوش زن دوپینگی و تنش‌های مسابقه انتخابی سال گذشته، خبر می‌رسد که مریم هاشمی از این دو خواهر که سال‌ها با آنها هم‌تیمی بوده، به کمیته انضباطی فدراسیون ووشو شکایت برده است. فدراسیونی که تازه روی کار آمده و شایعه شده در تصمیم‌گیری چندان مستقل نیستند. نکته درخور توجه اینجاست که کمیته انضباطی فدراسیون ووشو آن‌قدر سریع به شکایت مریم هاشمی علیه خواهران منصوریان رسیدگی کرد که بلافاصله نتیجه آن مشخص شد؛ این کمیته دو روز پیش با انتشار بیانیه‌ای باعث غافلگیری و تعجب خیلی‌ها شد؛ از اهالی ورزش گرفته تا عموم جامعه. بیانیه کمیته انضباطی به قدری تند بود که حتی در متن آن از عبارت «اقدامات ضد منافع ملی» استفاده شده است. اعضای کمیته انضباطی به استناد بند ٤ ماده ٨ آیین‌نامه انضباطی مسابقات ورزشی شهربانو منصوریان را به مدت ٢٠ ماه و سهیلا منصوریان را با توجه به اظهار ندامت به مدت هشت ماه محرومیت از حضور در میادین ورزشی محکوم کردند. سؤال اینجاست اگر شهربانو و سهیلا مرتکب تخلفی شده باشند، بیشتر در حد یک انتقاد رسانه‌ای بوده است؛ پس چرا باید در متن حکم صادره از عبارت «اقدامات ضد منافع ملی» استفاده شود؟ حکم محرومیت خواهران پرافتخار ووشوکار سمیرمی به قدری عجیب به نظر می‌رسد که تاکنون مشابه آن در هیچ رشته‌ای دیده نشده است. اینکه یک ورزشکار از ورزشکار دیگر شکایت کند و به این نقطه ختم شود. با حاشیه‌هایی که در دو هفته اخیر از افشای نام سه ووشوکار دوپینگی ایران که دو نفر آنها به تیم ملی ساندای مردان (حمیدرضا قلی‌پور و معین تقوی) مربوط می‌شود، دیده شده است، به نظر می‌رسد هیچ نگاه مسئولانه و دلسوزانه‌ای به این ماجرا نشده و بیشتر منافع شخصی افراد در نظر گرفته شده است.
در این مدت وزارت ورزش و جوانان کوچک‌ترین واکنشی به حواشی پیرامون دوپینگی‌های ووشو از خود نشان نداد. تنها اظهارنظر از سوی مهدی علی‌نژاد، رئیس قبلی فدراسیون ووشو که معاون فعلی وزیر است، مطرح شد. او گفت: «جوری با این دوپینگ‌ها برخورد شده است که انگار در طول تاریخ هیچ‌وقت تست دوپینگ در ورزش ایران انجام نشده و برای اولین بار این اتفاق افتاده است. از 318 تست دوپینگی که در زمان حضور من در فدراسیون گرفته شده، 13 تست مثبت اعلام شده که عدد قابل‌توجهی نیست.‌ این عدد، 3.5 درصد تست‌ها محسوب می‌شود که سه تا از آنها در سال اول حضورم در فدراسیون بود. در این 13 تست هم هیچ قهرمان بزرگی نبوده است. 115 تست خارج از ایران گرفته شده که ورزشکارانی که تست آنها مثبت بوده، برای اولین بار چنین اتفاقی برایشان رخ داده است».
حقم را می‌گیرم
شهربانو منصوریان که با پنج مدال طلای جهان همواره از یکی از پرافتخارترین بانوان ورزشکار ایرانی به شمار می‌رود، دیروز در واکنش به محرومیت سنگینی که برای او در نظر گرفته شده است، به «شرق» گفت: «نمی‌دانم داستان چه بود که دوروزه به شکایت خانم هاشمی رسیدگی کردند. اصلاً نمی‌دانم چرا باید به شکایت خانم هاشمی در کمیته انضباطی فدراسیون رسیدگی شود. آنها باید بروند در دادگاه علیه من شکایت کنند. این محرومیتی که برای من و سهیلا در نظر گرفته شده تسویه‌حساب شخصی است. آقای علی‌نژاد، رئیس سابق فدراسیون ووشو، هیچ‌وقت هیچ اعتراضی را نمی‌خواهد بشنود. سال گذشته هرچه اعتراض کردیم که در حق سهیلا ناداوری کردند، کسی اهمیتی به ما نداد. خود خانم ناطقی، نایب‌رئیس فدراسیون در سالن بودند و من وقتی پیشش رفتم و اعتراض کردم، گفت نمی‌دانم! حتی نگذاشتند در مسابقه آخر انتخابی مبارزه سهیلا را تماشا کنیم. اجازه ندادند وارد سالن شویم. رئیس سابق چنین روزی را نمی‌دید که دوپینگ خانم هاشمی مثبت شود».
شهربانو که روزهای آخر عمر قهرمانی‌اش را طی می‌کند، به نظر می‌رسد با این محرومیت20ماهه دیگر شانسی برای حضور در تیم ملی نداشته باشد. هرچند خودش معتقد است می‌تواند سه مدال طلای دیگر به دست آورد. او ادامه می‌دهد: «من می‌مانم تا حقم را بگیرم. من سه مدال طلای دیگر جهان می‌توانم بگیرم. با اینکه دعوت‌نامه از چند کشور دارم اما نرفتم و ماندم تا پرچم کشور خودم را بالا ببرم. آنهایی که ترسو هستند و نمی‌توانند حقشان را بگیرند، از ایران می‌روند. همین حالا هم تهدیدم کردند که اگر باز حرفی بزنم سه سال دیگر محرومم می‌کنند و سند و مدرک از من رو می‌کنند».
صحبت‌های شهربانو در حالی است که زهرا ناطقی، نایب‌رئیس فدراسیون ووشو در امور بانوان آنها را کذب محض می‌داند. ناطقی که گفته می‌شود در رقابت‌های انتخابی سال گذشته حضور داشته در گفت‌وگو با سایت این فدراسیون می‌گوید: «این ورزشکار مدعی است که خواهرش یعنی سهیلا منصوریان سه بار متوالی مریم هاشمی را شکست داده که چنین چیزی به‌هیچ‌عنوان حقیقت ندارد و یک دروغ بزرگ است. تمامی فیلم‎های بازی‌‌ها توسط بهترین داوران ووشو کشور بررسی و بازبینی شده و براساس قوانین بین‌المللی تصمیم نهایی و فنی درخصوص این دیدار گرفته شده است. در نهایت هم سهیلا منصوریان بازنده این مسابقه اعلام شد. اینکه منصوریان دائماً در مورد دوپینگ مریم هاشمی صحبت می‎کند و می‎گوید او با دوپینگ راهی مسابقات جهانی شده هم دروغ است؛ زیرا پیش از مسابقات انتخابی تیم ملی از مریم هاشمی توسط نادو تست گرفته شد که نتیجه آن منفی بود. متأسفانه پس از پایان مسابقات جهانی و هنگامی که مجدداً از هاشمی تست دوپینگ گرفته شد، نتیجه آن مثبت اعلام می‌شود. منصوریان فراموش نکند که تمام چیزی‌هایی که امروز دارد را مدیون ورزش ووشو و فدراسیون ووشو است».
سکوت معنادار سهیلا
در دو روز گذشته سهیلا منصوریان گفت‌وگویی با رسانه‌ها انجام نداده و تلاش‌های «شرق» نیز برای برقراری ارتباط با او بدون نتیجه ماند. با توجه به اینکه کمیته انضباطی فدراسیون ووشو در حکم صادره خود اشاره به ابراز ندامت سهیلا کرده، به نظر می‌رسد او ترجیح داده صحبتی در‌این‌باره نکند؛ چراکه بی‌شک محرومیتی سنگین‌تر در انتظارش خواهد. ضمن اینکه سهیلا هنوز فرصت بیشتری نسبت به شهربانو دارد تا سکوهای جهانی را فتح کند. باید به این نکته اشاره کرد که امیرحسین صدیقی، رئیس فعلی فدراسیون ووشو که در فدراسیون قبلی مدیر روابط بین‌الملل بوده، همچنان تمایلی برای گفت‌وگو با رسانه‌ها ندارد. تلفن همراه مریم هاشمی نیز خاموش است. باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده این ماجرا چه ابعادی پیدا می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی