[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

آبراهه‌ای به سمت تاریخ ، روزنامه شیراز نوین

 معاون زیارتی و گردشگری استانداری فارس گفت: کشف اسکلت‌هایی در کانال‌های انتقال آب مجموعه جهانی تخت‌جمشید به حتم کسب اطلاعات جدید از تمدن ایرانی را به دنبال خواهد داشت.
به گزارش شیراز نوین به نقل از ایسنا سید تقی لقمانی در حاشیه بازدید از تخت‌جمشید، افزود: طی روزهای اخیر و در حین انجام فصل چهارم کاووش‌های باستان‌شناسی در محدوده آبراهه و کانال‌های انتقال آب مجموعه تخت‌جمشید، بقایای بیش از ۱۰ اسکلت انسانی کشف شده است.
او این کشف را بسیار مهم و تأثیرگذار دانست و یادآور شد: بقایای اسکلت‌های کشف شده قطعاً اطلاعات جدیدی را پیرامون زندگی نیاکان ما در بر خواهد داشت و پاسخ‌های را برای پرسش‌هایمان در بر دارد. لقمانی با اشاره به اینکه اسکلت‌های کشف شده، متعلق به اجسادیست که تدفین نشده بودند، گفت: نتایج تحقیقات بر روی این اسکلت‌ها بر دانسته‌هایمان از تمدن ایرانی خواهد افزود. معاون استانداری فارس در خصوص ساماندهی تخت‌جمشید نیز گفت: ساماندهی این اثرجهانی از اولویت‌ها به شمار می‌رود، البته بخشی از آن انجام شده و بخش دیگری نیز در دستور کار قرار دارد. او با بیان اینکه بخشی از ورودی تخت‌جمشید ساماندهی شده است، گفت: بحث مجموعه چاه و جنگل اطراف، آبیاری درختان موجود، ساماندهی با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، جابه جایی پارکینگ کنونی و استقرار آن در میدان ملل و ... از موارد در دستور کار قرار دارد. لقمانی خاطرنشان کرد: با جابه جایی پارکینگ، این امکان برای گردشگران فراهم می‌شود که در مسیر ۴ کیلومتری میدان ملل تا محوطه تاریخی تخت‌جمشید، بهره مناسب‌تری از فضای گردشگری ببرند. معاون استانداری فارس با اشاره به موضوع اقدامات مرتبط با حریم مرودشت، گفت: بحث ساماندهی حد فاصل میدان تمدن تا میدان ملل، مد نظر بوده و مقرر شد شهرداری مرودشت نیز اقداماتی را انجام دهد که بخشی از مجوزهای کار در سطح استان صادر شده و بخشی از مجوزها هم در سطح ملی در حال انجام است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی