[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۴
  • دوره جدید

کشف دلیل ایستادن فلامینگو‌ها روی یک پا، روزنامه شیراز نوین

صداوسیما/ نتیجه یک مطالعه نشان می‌دهد که ایستادن فلامینگو‌ها روی یک پا، در مقایسه با زمانی که روی دو پا می‌ایستند، انرژی کمتری از آن‌ها می‌گیرد.
از مشخصه‌های فلامینگو‌ها، ایستادن روی یک پا است؛ اما علت این که چرا و چطور این پرندگان روی یک پا می‌ایستند، یک پرسش قدیمی ‌است.
به گفته محققان آمریکایی، فلامینگو‌ها زمانی که روی یک پا می‌ایستند، فعالیت عضلانی چندانی ندارند و به عبارت دیگر، انرژی کمتری هم مصرف می‌کنند. مطالعه این محققان نشان داد که مکانیزمی ‌در نحوه ایستادن فلامینگو‌ها روی یک پا نقش دارد که به این پرندگان اجازه می‌دهد حین خواب روی یک پا بایستند.فلامینگو‌ها گاه و بیگاه وضعیت ایستادن خود را از یک پا به پای دیگر تغییر می‌دهند و بر این اساس، محققان پیش از این تصور می‌کردند که روی یک پا ایستادن می‌تواند به کاهش خستگی عضلانی این پرندگان کمک کند. برخی از کارشناسان هم کمک به تنظیم دمای بدن را علت این رفتار فلامینگو‌ها عنوان کردند.
با انجام چند آزمایش روی فلامینگو‌های زنده و مرده، محققان متوجه شدند که حتی می‌توان کاری کرد که فلامینگو‌های مرده هم بدون نیاز به تکیه گاه خارجی روی یک پا بمانند، پدیده‌ای که آن را به عنوان «مکانیزم ایستادن گرانشی منفعل» توصیف کردند.
به گفته محققان، زمانی که این پرندگان روی یک پا ایستاده‌اند اگر از روبه‌رو به آن نگاه شود، مشاهده می‌شود که پا مستقیم زیر بدن این پرنده قرار دارد؛ به این معنی که پای آن‌ها به سمت داخل بدن زاویه پیدا کرده است.
طبق این گزارش، زمانی که فلامینگو‌ها روی یک پا می‌ایستند و استراحت می‌کنند، به ندرت حرکت می‌کنند که این موضوع بر ثبات حالت ایستادن انفعالی آن‌ها روی یک پا تأکید دارد، اما زمانی که درصدد فعالینی مانند تمیز کردن خود یا فریاد کشیدن برمی‌آیند، تا حدودی از وضعیت ایستادن روی یک پا خارج می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی