[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۳
  • دوره جدید

کاهش تلفات جانی با مقاوم‌سازی مناطق روستایی، روزنامه شیراز نوین

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن فارس با بیان اینکه 56.8 درصد خانوارهای روستایی فارس از مسکن مقاوم‌سازی شده برخوردارند، مقاوم‌‌سازی مناطق روستایی و بهبود بافت‌های‌فرسوده را در کاهش تلفات جانی و مالی حوادث پیش‌بینی نشده بسیار مؤثر دانست و اظهار داشت: 235 هزار و 268 واحد مسکونی روستایی در استان فارس تا کنون مقاوم‌سازی شده است.
به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان فارس، مهندس فرج الله نصیری معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن فارس با گرامیداشت هفته دولت و نکوداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر و شهدای دولت افزود: تجربه زمین لرزه‌های‌ویرانگر در جنوب و غرب استان فار سدر سال‌های گذشته نشان دهنده کمترین خسارت‌ها در مناطقی است که مقاوم‌سازی مناطق روستایی در آنها اجرا شده است، واحد‌های‌مقاوم‌سازی شده در این مناطق به خوبی توانست در برابر سیل و زلزله و سایر حوادث تاب‌آوری داشته‌باشد. 
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن فارس یاد آور شد: در استان فارس در سال گذشته یک هزار و 148 میلیارد ریال تسهیلات کم بهره و منابع مالی و بانکی برای مقاوم‌سازی بافت‌های‌فرسوده و واحد‌های‌مسکونی روستایی اختصاص یافته است. نصیری، یکی از مهم‌ترین آسیب‌های مطرح در بررسی حوادث بحرانی را  خسارات جانی ناشی از بلایای طبیعی از جمله زلزله دانست و گفت: سابقه تلفات سنگین در زلزله‌های سال‌ها و دهه‌های اخیر، مدت‌هاست موضوع نوسازی بافت فرسوده را در ذهن جامعه و مسئولان  گشوده است. سنگین‌ترین تلفات جانی در بلایای طبیعی رخ داده طی دهه‌های گذشته مربوط به زلزله رودبار و زلزله بم در مقیاس ده‌ها هزار نفر بود. تلفات سنگین این حوادث در حالی رخ داد که در صورت مقاوم‌سازی بافت فرسوده این مناطق، خسارات ناشی به جای مانده از این حوادث به طور چشمگیری کاهش می‌یافت.
معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن فارس خواستار استقبال بیشتر روستاییان از تسهیلات مقاوم‌سازی بافت‌های‌فرسوده شد و اضافه کرد: آمار سرشماری سال 95 حاکی از آن است که جمعیت 21 میلیونی روستائیان کشور در 5 میلیون و 373 هزار واحد روستایی ساکن هستند. این در حالی است بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد روستایی فرسوده در کشور وجود دارد. یعنی ۶۳ درصد از بافت مسکونی روستایی کشور فرسوده هستند که در صورت وقوع هرگونه حادثه طبیعی جان 13 میلیون نفر در معرض خطر قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موظف به بازسازی و مقاوم‌سازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور است که بخش عمده‌ای از این واحد‌ها در استان فارس مقاوم‌سازی می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی