[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۷۹۴
  • دوره جدید

دوربین برلیناله برای فیلم‌بردار «گدار» و «تروفو»، روزنامه شیراز نوین

جشنواره فیلم برلین اعلام کرد که جایزه دوربین برلیناله امسال خود را به «کارولین چمپوتیر» فیلم‌بردار آثار کارگردانان مطرح سینمای فرانسه اعطا خواهد کرد.
به گزارش ‌ایسنا به نقل از سایت رسمی جشنواره برلین، از سال ۱۹۸۶، جایزه دوربین برلیناله برای تجلیل از شخصیت‌ها و نهادهایی که نقش ویژه‌ای در سینما داشته‌اند و جشنواره با آن‌ها ارتباط نزدیکی دارد، اعطا شده است و بر ‌این اساس جایزه دوره هفتادوپنجم جشنواره به «کارولین چمپوتیر» فیلم‌بردار فرانسوی اعطا می‌شود.
«کارلو شاتریان» و «ماریت ریسنبک» مدیران جشنواره برلین درباره اعطای ‌این جایزه گفتند: «کارولین چمپوتیر» با مجموعه آثار خارق‌العاده خود دیدگاه بسیاری از فیلم‌سازان منحصر به فرد را شکل داده است و پلی بین موج نوی سینمای فرانسه و نسل جوان ‌ایجاد کرده است و با سینماگرانی چون «ژان لوک گدار»، «ژان ماری استراوب» و «لئو کاراکس» همکاری داشته است.
«چمپوتیر» جایزه دوربین برلیناله را روز ۲۳ فوریه دریافت خواهد کرد و پس از آن فیلم «بی‌گناهان» ساخته «آلن فونتن» با فیلم‌برداری «چمپوتیر» به نمایش گذاشته می‌شود.
«کارولین چمپوتیر» فیلم‌برداری بیش از صد فیلم را از سال ۱۹۷۹ در کارنامه دارد. او کار خود را با سینماگرانی چون «فرانسوا تروفو»، «ژاک ریوت» و «شانتال آکرمن» آغاز کرد و چندین فیلم کوتاه و بلند را با «ژان لوک گدار» فیلم‌برداری کرد. از آن زمان او با دیگر چهره‌های مطرح سینمای فرانسه از جمله «زاویه بووا»، «لئو کاراکس»، «آرنو دپلشن»، «ژاک دویلون»، «آن فونتن»، «فیلیپ گارل»، «بنوآ ژاکو»، «کلود لانزمن»و همچنین فیلم‌سازان بین‌المللی مانند «مارگارت فون تروتا»، «وانگ چائو»، «آموس گیتای» و «نوبوهیرو سووا» همکاری کرده است.
این فیلم‌بردار فرانسوی ۵ بار نامزد جایزه سزار فرانسه شده و یک بار برای فیلم «خدایان و انسان» برنده اسکار سینمای فرانسه شده است و جایزه قورباغه طلایی جشنواره کمراایمج لهستان را نیز در کارنامه دارد.
هفتادوسومین جشنواره فیلم برلین از تاریخ ۱۶ تا ۲۶ فوریه (۲۷ بهمن تا ۷ اسفند) در کشور آلمان برگزار می‌شود و امسال «کریستین استوارت» ریاست هیئت داوران بخش اصلی را بر عهده دارد و «استیون اسپیلبرگ» هم خرس طلایی افتخاری جشنواره دریافت خواهد کرد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی