[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۵۰
  • دوره جدید

حماسه همدلی، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - روزنامه نگار

amirabadi_shznvn@yahoo.com

کرونا تیر خلاص را بر جامعه مستمندان شلیک کرد. جامعه‌ای را تصور کنید که در مهلکه بحران‌های‌ناجوانمردانه دیکتاتورهای دوران گرفتار آمده و سبد معیشیتی آنها هر روز کوچک‌تر و حقیرتر می‌شود. ناگهان فاجعه‌ای از خاور دور هم بر جامعه ایران می‌تازد و فرودستان اقتصادی را بیش از از دیگر اقشار جامعه قربانی پیامدهای شوم خود می‌کند. چرا که اقشار مرفه می‌توانند تا سال‌ها و ماه‌ها در محیط‌های‌ایزوله و قرنطینه به راحتی و خوشی ایام را سپری کنند و اقشار نیازمند هستند که در مسیر دشواری‌های ‌زمانه بیش از همه تاوان بحران‌ها و نداری‌ها و نامدیریتی‌ها را پس می‌دهند. در این بزنگاه تاریخی است که باید به روحیه انسان دوستی و شعائر ارزشی و بن‌مایه‌های ‌مهربانی مردم امید بست و به یاری آسیب‌دیدگان شتافت...

مردمانی که سبدهای معیشتی‌شان از مدت‌ها پیش به حداقل‌ها کاهش یافته و دیگر چیزی برای حذف شدن در سفره‌های‌شان وجود ندارد. دهه ارزشمند محرم و سفر می‌تواند فرصت مغتنمی برای یاری رساندن به اقشار نیازمند باشد. به همان اندازه که  آویختن پرچم سید و سالار شهیدان در ایام عزاداری‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، شاید رسیدگی به احوال معیشتی مردم هم در این روزهای سخت دست کمی از سیاه پوش کردن شهر نداشته‌باشد. در حقیقت پیام عاشورا و اندیشه نهضت حسینی، به آزادگی و ظلم ستیزی منحصر نمی‌شود؛ بلکه در لایه لایه‌های‌این رویداد عظیم حماسی، با بن مایه‌های‌گرانمایه‌ای روبرو هستیم که جامعه را به دست‌گیری از مستمندان، مبارزه با فساد، پرهیز از تجمل گرایی و انسانیت دعوت کرده و از تمامی اقشار جامعه می‌خواهد در برابر کیفیت زندگی همنوعان خود، بی‌تفاوتی نباشند. در حقیقت، این وظیفه اندیشمندان و سرآمدان جامعه است تا ابعاد سترگ قیام عاشورایی و نهضت حسینی را بررسی و کالبدشکافی کرده و به ژرفای گهربار آن دسترسی یابند. شاید در روزگار معاصر، آشنایی با ابعاد عظیم این رویداد مهم تاریخی آن چنان که شایسته است در برخی از مراسم سوگواری‌ها و عزاداری‌ها بررسی نشده و مظلومیت کاروان اهل‌بیت(ع) و توصیف فاجعه کربلا، همانند قرن‌های‌پیشین همچنان در صدر اهمیت است. در صورتی که حمیت حماسه جاویدان، از قید زمان و مکان رها است و به هر برهه و هر مکانی تعمیم‌پذیر است.
اینک شاید وقت آن رسیده باشد تا نذورات عاشقان اهل‌بیت(ع) به صورت هدفمندتری در میان نیازمندان حقیقی تقسیم شود و شاید به این بهانه، بتوان اندکی از فقر جانکاهی که هرم فرودست اقتصادی در آن دست و پا می‌زنند، کاست. دهک‌هایی که چند درجه به زیر خط فقر تبعید شده‌اند و فرزندان آن‌ها برای روزها و ماه‌ها رنگ و بوی تغذیه سالم و مناسب به خود نمی‌بینند. البته امید می‌رود دستگیری از مستمندان حقیقی منحصر به دهه محرم و رویدادهایی مناسبتی نشود؛ بلکه متمولان جامعه در تمامی ادوار سال، به وظیفه انسانی، اجتماعی و دینی خود عمل کرده و به مدد نیازمندان بشتابند. شاید یکی از مبانی فرهنگ عاشورایی هم همین مسئله باشد.
به یاد داشته باشیم که در آستانه مهرماه، گرانی سرسام‌آور نوشت افزار و شهریه‌های‌مدارس دولتی، شاید منجر به ترک تحصیل گروهی از کودکان فقیر و نیازمند شود و چنانچه خیرین بتوانند در این زمینه پیشگام شده و مشکلات آنها را کمتر از گذشته کنند، به راستی حماسه‌ای بزرگ روی داده است. در کنار این مسئله، از یاد نبریم که بسیاری از شیرخوارگاه‌های‌ تحت‌نظارت بهزیستی، خانه‌های‌سالمندان دولتی، آسایشگاه‌های‌عقب مانده‌های‌ذهنی و مراکزی از این قبیل، در ماه‌های‌اخیر به شدت از گرانی‌های‌لجام گسیخته بازار دچار آسیب‌های‌جانکاهی شده‌اند و در صورت همراهی نکردن خیرین و امدادگران اجتماعی، شاهد فاجعه خاموش انسانی در این زمینه خواهیم بود.
امید می‌رود دهه محرم امسال سرآغازی برای ارائه نذری‌های ‌هدفمند به اقشار فرودست جامعه و حمایت از نیازمندان حقیقی باشد و عموم جامعه، فرصتی برای بهره‌مندی فقرا از نذری‌ها فراهم کنند. پیام عاشورا و اندیشه نهضت حسینی، به آزادگی و ظلم‌ستیزی منحصر نمی‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی