[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

شکست غول بروکراسی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در پاسخ به خبرنگار روزنامه شیرازنوین گفت: در شرایط فعلی تصمیمی برای شرکت در انتخابات آتی شوراها ندارم؛ هر چند که بر اساس مستندات موجود عملکرد شورا مثبت و قابل دفاع است.
دکتر سید عبدالرزاق موسوی ظهردوشنبه ١٠ شهریورماه در نشست خبری با اصحاب رسانه به سیاست‌ها و دستورکار شورای پنجم از ابتدای کار تا به امروز اشاره کرد و بیان داشت: رویکرد شورای پنجم بر مبنای تعریف راهبردهایی کلان برای اداره کلانشهر شیراز به شیوه مطلوب پایه گذاری شده است و در این راستا ٨٤ بند به تصویب اعضا رسید تا به راهکارهایی برای اداره شهر با محوریت بهبود کیفی زندگی شهروندان دست یابیم. وی در ادامه از تدوین برنامه ٥ ساله سوم با رویکرد اندازه‌گیری کمی و کیفی خبر داد و گفت: یکی دیگر از کارکردهای مهم  شورای پنجم به تصویب٢٠ دستورالعمل از ٣٤‌دستورالعمل برنامه سوم است که برای اولین بار در کشور روی می‌دهد. این مقام مسئول خبر از تصویب سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها را در حوزه ساختاری داد و افزود: بحران‌های‌متعدد و شرایط خاص کشور فشارهای دوچندانی را بر همه مجموعه‌ها و به دنبال آن شهرداری وارد کرده است. حوزه‌های‌سرمایه گذاری و گردشگری تابعی از شرایط عمومی کشور هستند و بحران کرونا نیز در کنار تحریم‌ها از رونق آنها به مراتب کاسته است. دکتر موسوی در ادامه  به حمایت مالی دولت از شهرداری‌ها در سنوات قبل اشاره کرد و بیان داشت: در چند سال اخیر بنا بر شرایط کشور دولت این رویه را کنار گذاشته. شهرداری‌‌ها باید براساس درآمدهای پایدار امور خود را به پیش ببرند. رئیس شورای شهر شیراز مرکز پژوهش‌ها را یک نقطه قوت برای کمک به شورراها ارزیابی کرد و گفت: شورای اسلامی شهر شیراز در دوره پنجم تلاش داشته است در  3 حوزه اصلی یعنی وضع مقررات، نظارت بر اجرای مصوبات و تعامل با نهادها و دستگاه‌ها عملکرد مثبتی داشته و بر اساس مستندات موجود عملکرد شورا مثبت و قابل دفاع است. وی در پایان گفت: از دوستان و همکاران همسو و خوش‌فکر خواهش می‌کنم تا با قوت در صحنه انتخابات حضور داشته‌باشند و برای هر گونه کمکی به آنها آمادگی دارم.
در ادامه این نشست خبری سخنگوی شورای اسلامی شهر شیراز گفت: شکست غول بزرگ بروکراسی در ادارات یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در عرصه مدیریت شهری محسوب می‌شود و با رفع این چالش شاهد ایجاد نوآوری و خدمت‌رسانی بهینه به شهروندان خواهیم بود.
مهندس سعید نظری با بیان اینکه توسعه مدیریت شهری در کلان شهر شیراز از اتوبان خلاقیت در برنامه‌ریزی عبور می‌کند، خاطر نشان ساخت: حرکت به سمت و سوی مدیریت مشارکتی می‌تواند راهگشا باشد. وی با اشاره به بی‌ثباتی‌های‌اقتصادی حاکم بر جامعه ایران گفت: زمانی که شورای پنجم شروع به کار کرد، قیمت دلار در کانال 3 هزار تومانی بود و ارتباطات بین‌المللی در شرایط بهتری نسبت به امروز قرار داشت. اما در شرایط کنونی وضع به مراتب دشوارتر شده و این مسئله مدیریت امور شهری را با بحران‌های ‌زیادی روبرو ساخته است که علی‌رغم همه این‌ها برنامه‌های‌خود را به پیش می‌برد. این مقام مسئول با اشاره به تغییرات مثبتی که در دیدگاه شورای پنجم و شهرداری شیراز در دوره کنونی حاصل شده، بیان داشت: در گذشته مفاهیم توسعه در شهرداری بر مبنای بتن محوری و سازه محوری و به دنبال آن مبتنی بر ساخت پل و زیرگذر و ساختارهای حجیم بود که این نگاه توسط شورای پنجم مورد بازبینی قرار گرفت و رویکرد انسان محوری، به تفکر غالب بدل شد.
سخنگوی شورای شهر برنامه‌های‌عدالت محوری، پاسداری از محیط‌زیست، شفافیت در راستای مبارزه با فساد را در صدر امور شورا ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه امروز این تفکرات در مجموعه شهرداری و شورا حاکم شده و در بحث شفافیت و مبارزه با فساد لوایح مختلفی را در دستور کار داریم.
مهندس نظری در ادامه به تغییر رویکرد کمیسیون فرهنگی شورای شیراز در سال چهارم اشاره کرد و بیان داشت: این کمیسیون طی سال‌های‌گذشته نتوانست آنچنان که انتظار می‌رفت به اهداف خود دست یابد به همین دلیل در سال چهارم در تلاش هستیم تا با اتکا به تفکرات نوین و  نیروهای تازه نفس به سمت و سوی اقدامات هدفمند فرهنگی و زیرساختی حرکت کنیم.وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: به احتمال فراوان بودجه ٤ هزار و ٣٠٠ میلیارد تومانی شهرداری در سال جاری محقق خواهد شد. هر چند که مشکل اساسی ما تحقق بودجه نیست بلکه ضریب تورم است.
سخنگوی شورای شهر شیراز با انتقاد از این که تمامی بار برنامه‌های فرهنگی شهر بر دوش شهرداری گذاشته شده و در ایام عزاداری‌های‌سید و سالار شهیدان شاهد بی‌مهری‌ها و مطرح شدن شائبه‌هایی بودیم، گفت: بسیاری از دستگاه‌های فرهنگی برای تدارکات و انجام برنامه‌های‌شان به سراغ شهرداری می‌آیند و در نهایت در مرحله ارزیابی نتیجه تلاش مدیریت شهری آنچنان که شایسته است، بیان نمی‌شود. مهندس نظری در پایان گفت: بیش از دو هفته است که متن قرارداد دوچرخه‌های‌هوشمند اشتراکی بیدود بر روی سامانه شفافیت شورا در دسترس همگان قرار دارد و از آرای کارشناسان حقوقی در این زمینه استقبال می‌کنیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی