[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۹
  • دوره جدید

تداوم گرانی تخم مرغ علی‌رغم تشدید نظارت‌ها، روزنامه شیراز نوین

با وجود اینکه عملکرد بازرسی و نظارت سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها حاکی از تشدید نظارت‌ها بر بازار تخم‌مرغ در پنج ماهه اول امسال است، این محصول همچنان بیش از نرخ مصوب عرضه می‌شود.
به گزارش ایسنا، براساس اطلاعات مربوط به عملکرد بازرسی و نظارت سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و با توجه به  تشدید بازرسی‌ها از بازار مرغ و تخم‌مرغ، این کالاها از ابتدای امسال در چندین مرحله به عنوان اولویت بازرسی تعیین شده بودند؛ به‌طوری‌که در پنج ماهه نخست امسال در مجموع ۷۷ هزار و ۴۳۹ مورد از بازار این محصولات انجام و  ۴۸۱۳ مورد تخلف مرتبط با عرضه مرغ و تخم‌مرغ به ارزش بیش از  سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان در سراسر کشور تشکیل شده است.
بر اساس این اطلاعات در پنج ماهه نخست امسال، تعداد بازرسی از بازار گوشت مرغ  ۴۸ هزار و ۴۰۹ مورد بوده و برای ۲۶۷۰ واحد صنفی متخلف، برگه گزارش بازرسی به ارزش ریالی بالغ بر دو‌میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تنظیم شده است. همچنین در این بازه زمانی از بازار تخم‌مرغ ۲۹ هزار ۳۰ مورد بازرسی انجام و برای ۲۱۴۳ متخلف صنفی، گزارش بازرسی به ارزش ریالی حدود یک میلیارد و ۳۰۰‌میلیون تومان تنظیم و به مرجع رسیدگی کننده ارسال شده است.
با این حال قیمت هر شانه تخم‌مرغ در روزهای اخیر در خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران به شانه‌ای ۲۶ هزار تومان رسیده است. البته قیمت این محصول در هفته‌های گذشته در خرده‌فروشی‌ها حدود ۲۲ تا ۲۳ هزار تومان بود.
هشتم تیرماه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قیمت هر شانه تخم‌مرغ ۳۰ عددی بسته به وزن آن را حدود ۲۰هزار تومان تعیین کرد. البته قیمت هر شانه تخم‌مرغ در  تیرماه به بیش از ۳۰ هزار تومان هم رسید که موجب شد صادرات این محصول برای مدتی متوقف شود. البته  عوارض صادراتی، هر کیلوگرم تخم‌مرغ تا پایان مردادماه ۴۰۰۰ تومان تعیین شده بود. 
با این وجود ستاد تنظیم بازار در راستای حمایت از تولیدکنندگان عوارض صادراتی تخم‌مرغ‌ برای شهریورماه را مشروط به تعهد اتحادیه مرکزی مرغداران میهن برای جلوگیری از هرگونه کمبود احتمالی و نیز ثبات و رعایت قیمت‌های مصوب درب مرغداری و مصرف کننده در سطح بازار، حذف کرد.
البته سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرده که روند نظارتی و تشدید بازرسی‌ها روی اقلام کالایی مرغ و تخم‌مرغ در ایام پیش‌روی در سراسر کشور ادامه دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی