[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۸۴
  • دوره جدید

مکتب شیراز در ایستگاه وکیل‌الرعایا مشهود است ، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی‌فقیه در فارس و امام جمعه شیراز در بازدید از ایستگاه متروی وکیل‌الرعایا گفت: در این ایستگاه هرچه می‌بینیم در درجه اول نمود کار طراحان و سازندگان است، در درجه دوم نمود کار مدیریت مترو هست، در درجه سوم نمود کار مدیریت شهرداری است و نهایتاً نمود هنر شیراز و شیرازی‌ها می‌باشد و امروز هنر شیراز در این ایستگاه جلوه کرده است و تا آخر این جلوه خواهد ماند.
به گزارش شیراز نوین، آیت الله دژکام اظهار کرد: انسان وقتی در ایستگاه منتظر مترو هست حسی به او دست می‌دهد که حس متفاوتی است. اینجا دوباره خود را به عنوان ایرانی و شیرازی پیدا می‌کنیم و می‌توانیم یک احساس ناب فرهنگی و پیام‌های اصیل اسلامی و ایرانی را به مخاطب القا کنیم.
امام جمعه شیراز با حضور در جلسه شورای مدیران شهرداری شیراز تأکید کرد: امیدواریم بقیه ایستگاه‌ها نیز از حداقل‌هایی برخوردار باشند و برای سایر خطوط به فکر باشید. ما می‌خواهیم ایرانی مسلمان و شیرازی با همه ویژگی‌های‌خود باشیم که در این مجموعه‌ها جلوه می‌کند و مخاطبی که می‌آید بداند با چه تفکری مواجه است.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه معماری در عین اینکه ممکن است زیبا، با شکوه و باعظمت باشد چاره‌ای ندارد از اینکه ارزش‌ها و باورهای سازندگان را در خود جلوه دهد، افزود: کار انسان جلوه وجود انسان است و سخن هر انسانی از درون و ذات او بیرون می‌آید. وی خاطرنشان کرد: سخن و کار ما جلوه وجود ما است و معمار، معماران و سازندگان خود را در کاری که ارائه می‌دهند جلوه می‌دهند چنان که خدای متعال در همه این عالم تجلی کرده است و این عالم کار خدا هست و جاهایی نیز کار بشر است و آنجایی که ما کاری ارائه می‌دهیم خود را به نمایش می‌گذاریم.
امام جمعه شیراز ضمن اشاره به اینکه قرآن در مورد ساختمان و بنا بسیار سخن گفته است، خاطرنشان کرد: خانه کعبه جلوه کار حضرت ابراهیم است و با اینکه چند هزار سال از ساخت آن گذشته است و قرآن کریم می‌فرماید «وَإِذْ یَرْفَعُ إِبْرَاهِیمُ الْقَوَاعِدَ مِنَ الْبَیْتِ وَإِسْمَاعِیلُ».این دو نفر خود را نشان دادند و خانه توحید ساختند. یا در آیه دیگری می‌فرماید «وَ تَنحِتُون‌َ مِن‌َ الجِبال‌ِ بُیُوتاً فارِهِین‌َ»، از دل سنگ خانه‌های‌با شکوهی بیرون می‌آورد و هنوز آثار آن باقی است. نماینده ولی‌فقیه در استان فارس اضافه کرد: نکته‌ای در اینجا مطرح است که چون فرهنگ ما در این بناها جلوه می‌کند ما باید در مسابقه بین تمدن‌ها مراقب باشیم که چه کاری انجام می‌دهیم و چه بنایی برای زیست مردم آماده می‌کنیم؟ جناب شهردار گفتند در ساخت و ساز استانداردهایی وجود دارد که به کار تحمیل می‌شود اما ببینید خدای متعال در قرآن کریم می‌فرماید «أَتَبْنُونَ بِکُلِّ رِیعٍ آیَةً تَعْبَثُونَ»، آیا بنا می‌کنید به هر سرزمین مرتفع عمارت و کاخ برای آنکه به بازی عالم سرگرم شوید (و‌از یادخدا غافل مانید).
آیت‌الله دژکام با حضور در جلسه شورای مدیران شهرداری شیراز افزود: از گذشته و در تمدن‌های‌مختلف برخی چیزها را می‌ساختند که نشانه بود اما وقتی نگاه به فرهنگ این نشانه‌ها می‌کردید، متوجه می‌شدید که آنها بیهوده و عبث بودند و برخی از معماری‌ها، نمود فلسفه پوچی بود. از طرفی نمود فلسفه صدرایی را ببینید. ما و شما نماینده این فلسفه متعالی هستیم که پایگاه آن شیراز بوده است و انسان در این فضا که جلوه می‌کند تمام باورهایش را نشان می‌دهد. امام جمعه شیراز خطاب به مدیران شهرداری گفت: باید مراقب باشید که نماینده چه تفکر و فلسفه‌ای هستید که هم در این دنیا جلوه می‌کند و هم در روز قیامت جلوه خواهد کرد. همان طور که خداوند فرموده است«فَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَیْرًا یَرَهُ»، کار شما در قیامت نیز جلوه خواهد کرد. پس مراقب باشید که معماری و شهرسازی و کاری که انجام می‌دهید متناسب با فلسفه و هدف متعالی که داریم، باشد.
نماینده ولی‌فقیه در فارس افزود: در بعضی از جلساتی که خدمت دوستان مهندس، معمار و طراح بوده ام مکرر عرض کردم که ببینید کار شما جلوه کدام تفکر است؟هر چه زیباتر جلوه دهید جاذبه ‌ش برای مردم بیشتر می‌شود. در بین مردم چند نفر کتاب ملاصدرا را خوانده یا اصلاً دیده‌اند؟ولی نمود تفکر ملاصدرا در معماری را در بازار وکیل، مدرسه‌خان و  از این به بعد در ایستگاه مترو وکیل‌الرعایا می‌بینند. ما می‌خواهیم بگوییم که نماینده این نوع تفکر در عالم هستیم و کار ما با این تفکر سازگار است.
آیت‌الله دژکام خاطرنشان کرد: چشم ما به مجموعه‌ای بسیار ارزشمند از نظر هنر معماری معاصر اما ریشه دار در گذشته ارزشمندمان روشن شد چون در کار جلوه‌های‌جدیدی را نیز مشاهده می‌کنیم  و امیدواریم این کار را تکرار کرده و رشد دهیم و در آینده نزدیک همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند ما شاهد تمدن نوین اسلامی باشیم. موضوع دیگری را نیز باید مدنظر خود قرار دهید و مجموعه مترو از این جهت می‌تواند مهم باشد. این ایستگاه در مکانی ساخته شده است که به نوعی بافت قدیم شیراز است و عدالت در همین جاها خود را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه امروزه منطقه بافت قدیم و تاریخی شیراز فریاد عدالت می‌زند، گفت: همه شهرداری شیراز و سایر نواحی باید به کمک شهردار این منطقه بیایند. شیراز قدیم در اصل همین منطقه بوده است و بقیه مناطق، توسعه شهر است اما امروز وقتی وارد این قسمت می‌شویم رنج را حس می‌کنیم. در برخی نقاط مانند سنگ سیاه یا محله لب آب جا دارد که انسان گریه کند. مردم توقع دارند که در این مکان‌ها عدالت نمود پیدا کند. امام جمعه شیراز اظهار کرد: به مسئول مترو عرض می‌کنم که اگر می‌خواهید 400‌هکتار را به عنوان بافت تاریخی شیراز حفظ کنید باید به فکر باشید. به این مناطق  به دلیل شرایط میراث و بافت نمی‌شود دست گذاشت پس باید از زیر زمین حرکت کنیم. از دوستان خواهش دارم که در طراحی خط‌های‌بعدی مترو به فکر این باشند که دسترسی را برای مردمی که در این منطقه تاریخی و قدیمی زندگی می‌کنند آسان کنند چون از بالا محدودیت‌هایی داریم ولی می‌شود ایستگاه‌هایی برای آنها قرار دهیم تا بتوان دسترسی و عبور و مرور مردم را آسان کنیم و ترکیب شهر نیز خراب نشود. این کار را به صورت ویژه مدنظر قرار دهید. نماینده ولی‌فقیه در فارس افزود: طرح‌هایی وجود دارد که زندگی را به این بافت برگردانیم. مطمئناً ما باید در ابتدا امکان رفت و آمد و عبور ومرور را تسهیل کنیم وگرنه به هدفی که داریم نخواهیم رسید. آیت‌الله دژکام با اشاره به اهمیت باغ‌های‌قصردشت گفت: حفظ باغ‌های‌شهر به خصوص باغ‌های‌قصردشت مهم است و اگر راه حفظ آنها را ندانیم باغ خشک می‌شود و امروز خشک شدن و از بین رفتن باغات شیراز، یک دغدغه بسیار جدی برای بنده است. شیراز از قدیم شهر باغ بوده است و باید باغ‌ها را حفظ کرد. شیراز در اطرافش باغ‌های‌بسیار زیبا بوده و شهر درون باغ بوده است. می‌خواهیم بافت و باغ‌ها را حفظ کنیم باید زحمت بکشیم و نبوغ به خرج دهیم. امام جمعه شیراز با بیان اینکه شهرداری برای حل آسیب‌های‌اجتماعی زمینه و شرایط لازم را دارد، افزود: شهرداری باید خود را در این خصوص فعال‌تر کند و نتیجه زحمات بخش‌های‌مختلف را نمود دهد. نماینده ولی‌فقیه در فارس اظهار کرد: اگر به نقطه‌ای برسیم که شیراز را در جلوه‌گری که در تاریخ داشته استمرار دهیم ان‌شاالله نتایج بسیار خوبی از نظر آبادی و رونق زندگی مردم خواهیم گرفت و همه برای شما دعا خواهند کرد و این دعاها برای خود و خانواده شما تأثیر نیک خواهد داشت.
ایستگاه متروی وکیل‌الرعایا، استاندارد جدیدی را به احداث ایستگاه‌های‌متروی کشور اضافه کرد.
شهردار شیراز نیز در این جلسه گفت: ایستگاه متروی وکیل‌الرعایا با معماری چشم‌نواز برگرفته از دوره زندیه و سطح بالای کیفیت ساخت، استاندارد جدیدی را به احداث ایستگاه‌های‌متروی کشور اضافه کرده است. 
مهندس اسکندرپور با اشاره به سخنان آیت الله دژکام مبنی بر اینکه «از سقف زیبا و هلالی شکل ایستگاه متروی وکیل‌الرعایا نمی‌توان چشم برداشت»، افزود: احداث این ایستگاه و استقبال شهروندان از آن نشان داد که می‌توان با بهره‌گیری از مشاوران و پیمانکاران مجرب پروژه‌های‌با کیفیت و زیبا احداث کرد. وی در جلسه شورای مدیران شهرداری شیراز که در محل ایستگاه متروی وکیل‌الرعایا برگزار شد، اضافه کرد: بهره‌برداری از این پروژه حدود 6 ماه به تعویق افتاد تا پروژه‌ای با کیفیت بالا افتتاح و در اختیار شهروندان قرار بگیرد. 
شهردار شیراز خطاب به معاونان و مدیران این مجموعه تأکید کرد: لازم است تا انقلاب فکری و رویکردی در حوزه عمرانی، شهرسازی و معماری شهرداری ایجاد شود تا شاهد احداث پروژه‌هایی دارای کیفیت بالای ساخت و قابل ارائه در عرصه ملی و بین‌المللی همچون این ایستگاه مترو باشیم.
مهندس اسکندرپور خاطرنشان کرد: شهرداران مناطق با توجه به در پیش بودن فصل بارندگی باید لیستی از انجام لایروبی کانال‌ها، مسیل‌ها و جداول تهیه و به تأیید معاون خدمت شهری برسانند تا شاهد آبگرفتگی در سطح شهر نباشیم.
شهردار شیراز با تأکید بر اینکه در 6 ماهه دوم سال جاری با جدیت پروژه‌های‌مختلف شهری را افتتاح و کلنگ‌زنی می‌کنیم، افزود: در نیمه دوم امسال علی‌رغم وارد شدن فضای عمومی کشور به فضای انتخابات اما اجازه نمی‌دهم فضای شهرداری، فضای کار انتخاباتی شود، اگر مدیر یا کارمندی قصد فعالیت انتخاباتی داشته‌باشد از سمت خود استعفا دهد، به فعالیت مورد نظر خود بپردازد و به وقت شهرداری و شهروندان احترام بگذارد. وی همچنین در این جلسه خواستار پاسخگویی سریع و صحیح مسئولان روابط عمومی و مدیران به افکار عمومی شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی