[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۱
  • دوره جدید

میدان صادرات به‌ دست قاچاقچیان افتاد، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی-گروه خبر
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: این اتاق مخالفت صریح تعلیق کارت‌های بازرگانی و مطالبه‌گر نظر کارشناسی برای حمایت از صادرات کالاهای غیر نفتی است. به گفته وی عمده صادرات استان فارس به کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام می‌شود که ضروری است هر چه سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف صادرات به کشورهای عراق و افغانستان که به صورت ریالی مجاز به صادرات است اما لیکن در اظهارنامه صادراتی حجم صادرات به ارز خارجی درج و اکنون بدهکار ارزی شناخته شده‌اند، اقدام بایسته انجام شود. رازقی افزود: با این حرکت اشتباه صادر‌کنندگان شناسنامه‌دارجایگاه اصلی خود را دربازارهای صادراتی از دست خواهند داد. 
جمال رازقی با اشاره به مشکلات ناشی از تعلیق کارت‌های‌بازرگانی صادرکنندگان و ضرورت حمایت از صادرات کالاهای غیرنفتی بیان کرد: دریافت و بررسی کارشناسی تعداد زیادی شکایت در خصوص عدم صدور مجوز واردات در مقابل صادرات از سوی صادرکنندگان دارای تعهد ارزی نشان می‌دهد که علی‌رغم صدور مجوز ثبت سفارس در سازمان صنعت، معدن و تجارت؛ بانک مرکزی از تأیید ثبت سفارش‌ها خودداری کردکه که این اقدام موجب عدم امکان رفع تعهد و حتی اخلال در نظام واردات کالا شده است. 
وی ادامه داد: در این زمینه انتظار فعالان بخش خصوصی احیای مجدد مکانیزم کوتاژ به کوتاژ در شرکت‌های‌تولیدی و تجاری واردکننده است.
رازقی افزود: این درحالی است که در برخی از موارد مشاهده شده که صادرکنندگان برخلاف اعلام در سامانه نیما، خریداری برای ارز در کشور مورد صادرات نداشته‌اند که مورد مصداقی ریال کویت ناشی از صادرات سیمان به کویت می‌باشد که خریداری در سامانه به صادرکننده مراجعه ننموده است که موارد مشابه توسط مسئولان استان به وزارت اقتصاد و امور دارایی متعکس شده است.
او با بیان اینکه در اتاق بازرگانی فارس کمیته‌ای جهت بررسی و کارشناسی مشکلات صادرکنندگان استان ناشی از بازگشت ارز حاصل از صادرات فعال شده است، اظهارداشت: در بررسی‌های‌انجام شده این کمیته مشخص شد بسیاری از اقلامی که در سال‌های 97 و 98 و فصل بهار 99 تحت عناوین ارز اشخاص - واردات بدون انتقال ارز قسمتی از واردات تعاونی‌های‌مرزنشینان و کالاهای مشمول مقررات ماده 38 بوده که با تأمین مبالغ آن از محل ارز حاصل از صادرات صورت پذیرفته که ضرورت محاسبه این ارقام بدیهی می‌باشد.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: همچنین در بررسی پرونده‌های‌مربوطه معین است که بدهی ارزی صادرکنندگانی که با استفاده از تمهیدات ماده 12 مقررات صادرات و واردات اقدام به ورود موقت مواد اولیه و سپس صادرات محصول نهایی کرده صرفاً حجم صادرات انجام شده منظور و کسر ارزش ارزی ماده اولیه وارده (ورود موقت) لحاظ نشده است. 
وی، از موارد مصداقی موضوع فوق به صادرات محصولات آردی با گندم از محل ورود موقت یا عصاره شیرین بیان از محل ورود موقت ریشه اشاره کرد.
رازقی ادامه داد: این درحالی است که با توجه به ارقام اعلام شده در خصوص حجم کلی عدم برگشت ارز صادراتی ضرورت پالایش این اعداد و تفکیک استثنائات موضوعی شامل معافیت زیر یک میلیون یورو موضوع بخشنامه بانک مرکزی معافیت صادرات محصولات کشاورزی و غیره لحاظ تا تصمیم‌گیری بر مبنای مقررات مربوطه امکان‌پذیر باشد.
وی عنوان داشت: همچنین ضروری است با رعایت موازین قانونی وزارت اقتصاد و امور دارایی مباحث صادرات واحدهایی که با سرمایه‌گذاری خارجی در کشور به بهره‌برداری و صادرات رسیده‌اند میزان معافیت‌های‌برگشت ارز مورد لحاظ قرار گیرد.
رازقی با برشماری موانع ایجاد شده در خصوص صادرات استان نیز تصریح کرد: عمده صادرات استان فارس به کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام می‌شود که ضروری است هر چه سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف صادرات به کشورهای عراق و افغانستان که به صورت ریالی مجاز به صادرات است اما لیکن در اظهارنامه صادراتی حجم صادرات به ارز خارجی درج و اکنون بدهکار ارزی شناخته شده اند، اقدام بایسته انجام شود.
وی افزود: برخوردهای اخیر نظام بانکی با تجار و صادرکنندگان نه تنها موجب بروز ایرادات اساسی در واردات کالاهای مورد نیاز کشور می‌شود بلکه خدای ناخواسته در شرایط تحریم باعث کمبود کالای ناشی از خود تحریمی داخلی در برخورد با تجار خواهد شد.
رازقی بیان کرد: توقف صادرات موجب افزایش قاچاق محصولات از داخل کشور به خارج از کشور می‌شود زیرا نه تنها سود کلانی برای قاچاقچیان دارد بلکه در بلند‌مدت موجب از بین رفتن بازارهای صادراتی برای صادرکنندگان شناسنامه‌دار و مطرح کشور می‌شود. وی گفت: در شرایط ویژه اقتصادی کشور و فشار تحریم‌های‌ظالمانه، انتظار بخش خصوصی حمایت و تسهیل فرآیند صادرات و واردات و تحقق شعار جهش تولید است. شایان ذکر است که قبلاً هم رئیس اتاق بازرگانی فارس طی مکاتبات متعدد و با بیان نقطه‌نظرات کارشناسی مخالفت خود را با تعلیق کارت بازرگانی اعلام داشته است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی