[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۶
  • دوره جدید

میراث ماندگار میزبانی برای استان فارس، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
شهر شیراز از ابتدای هفته آینده میزبان مسابقات ورزشی دانش آموزان است و پذیرای 128 تیم از سراسر کشور خواهد بود.
مسئول برگزاری این رقابت‌ها در این ارتباط گفت: این مسابقات، یادواره شهدای مدارس زینبیه و ثارالله شهرستان میانه و همچنین شهدای دانش‌آموز حرم مطهرشاهچراغ(ع) است که با حضور ۱۲۸ تیم از کلیه استان‌های کشور برگزار می‌شود.
سیدکاظم حسینی افزود:  شصت‌وچهار تیم در رشته بسکتبال پسران و دختران و ۶۴ تیم نیز در رشته والیبال پسران و دختران شرکت می‌کنند و مسابقات هم از شانزدهم تا ۲۹ بهمن‌ماه برگزار می‌شود. تیم‌ها روز شنبه 15 بهمن به شیراز می‌رسند و مسابقات از صبح روز یکشنبه آغاز می‌شود. اما افتتاحیه مسابقات، ساعت 6 عصر روز یکشنبه ۱۶ بهمن ماه در سالن شهید دستغیب آغاز خواهد شد، ضمن اینکه مراسم قرعه کشی روز شنبه پانزدهم بهمن در مدرسه عشایری شهید بهشتی برگزار می‌شود. هم افتتاحیه و هم فینال مسابقات از شبکه استانی فارس، شبکه سراسری ورزش و شبکه امید پخش خواهد شد.
وی در ادامه به اقدامات فرهنگی که در کنار برگزاری رقابت‌ها به صورت گسترده انجام می‌شود اشاره کرد و گفت: حمل مشعل مسابقات از مدارس زینبیه و ثارالله شهرستان میانه شروع شده، با همراهی دانش آموزان آذربایجان شرقی به گلزار شهدای میانه رفته و  از آنجا به شیراز آمده است. در ورودی شیراز، تا آرامگاه شهدای گمنام در تپه شهدا حمل شده و از آنجا آمده به حرم مطهر شاهچراغ(ع) و بر آرامگاه شهدای دانش‌آموز و با حضور خانواده شهید آرشام سرایداران و شهید محمدرضا کشاورز که مشعل را تقدیم کردند. سپس توسط دانش‌آموزان قهرمان و ملی‌پوش ما در رشته بسکتبال و والیبال دختران و پسران، حمل شده به اداره کل آموزش و پرورش و در محل آرامگاه شهید گمنام که در این اداره است، توسط مدیرکل محترم تقدیم دانش‌آموزان شده و توسط این عزیزان به مدرسه و کلاس درس شهید محمدرضا کشاورز برده شده و آنجا مورد استقبال دانش‌آموزان قرار گرفته و بالاخره وارد ورزشگاه شهید دستغیب شده است. 
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان فارس در ادامه به بخشی دیگر از کارهای فرهنگی که قرار است در طول برگزاری مسابقات انجام شود اشاره کرد و گفت: ما غرفه‌های مختلفی را از جمله غرفه‌ای مخصوص شهدای زینبیه، غرفه سنجش سلامت دانش آموزان، مربیان، سرپرستان و داوران و همچنین یک کافی شاپ مهدویت هم پیش‌بینی کرده‌ایم که آنجا کارهای فرهنگی تربیتی و اخلاقی در کنار مسابقات ورزشی انجام شود. همچنین برگزاری نماز جماعت و شرکت در نماز جمعه جزو برنامه‌های ماست. برگزاری مسابقات و بازی‌های فکری، مسابقات متنوع و همچنین بازدید از مکان‌های تاریخی و مذهبی شهر شیراز از جمله حرم مطهر شاهچراغ(ع) و فضای تاریخی زندیه و باغ‌های تاریخی متعددی که در شیراز است، آرامگاه حافظیه و سعدیه و بناهای تاریخی شیراز هم در کمیته گردشگری برنامه‌ریزی شده که انجام شود. در افتتاحیه مسابقات هم کارهای متعددی را به عنوان فرهنگ‌سازی مد نظر داریم، از جمله اینکه نزدیک به ۱۲۰ نفر دانش‌آموز کلاس پنجم و ششم ما در طرح شهید طوقانی، ورزش زورخانه‌ای را انجام می‌دهند و برنامه مرشد خوانی دارند.
حسینی در ادامه به میراثی که برگزاری این رقابت‌ها برای استان فارس خواهد داشت اشاره کرد و گفت: مسابقاتی مثل المپیک و جام جهانی، باید میراث خوبی برای هر کشور از خود به جا بگذارد. میراث برگزاری مسابقات دانش آموزی در شهر شیراز نیز، بازسازی و تجهیز مدرسه عشایری شهید بهشتی است که پس از برگزاری رقابت‌ها، در اختیار محصلین عشایر استان قرار خواهد گرفت. ما برای اسکان دانش آموزان حاضر در رقابت‌ها، این مدرسه شبانه روزی را در نظر گرفته‌ایم و نزدیک به یک ماه است که آنجا مشغول هستیم و بیش از ۳ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی این مدرسه هزینه کرده‌ایم. از آماده سازی حیاط مدرسه، تأسیسات، سرویس‌های بهداشتی، رنگ آمیزی حیاط  و رنگ آمیزی اتاق‌ها گرفته تا تعویض کامل تخت‌ها و کلیه لوازم مورد نیاز برای اسکان میهمانان. مدرسه شهید بهشتی که قدیمی‌ترین مدرسه عشایری است، به واسطه برگزاری این مسابقات به طور کامل تجهیز شده و بعد از برگزاری مسابقات، در اختیار دانش‌آموزان عشایر قرار می‌گیرد. این میراث ماندگار مسابقات ما برای استان فارس است، ضمن اینکه از خوابگاه شهید فهمیده و خوابگاه شهید حمزه هم برای اسکان تیم‌ها استفاده می‌کنیم. همچنین از باشگاه فرهنگیان شماره یک شیراز برای اسکان ناظران و داوران و سرپرستان استفاده خواهیم کرد.
گفتنی است که این رقابت‌ها در سالن‌های ورزشی آموزش و پرورش یعنی سالن‌های شهدا، شهید بهشتی، پوریای ولی، طباطبایی، شهید حمزه و  نرجس برگزار خواهد شد.
کاظم حسینی در پایان از همه همشهریان، فرهنگیان و دانش آموزان برای تماشای این رقابت‌ها دعوت کرد و گفت: با توجه به اینکه خیلی از بازیکنان حاضر در این رقابت‌ها، نفرات تیم ملی ما در رده‌های مختلف سنی هستند و آینده ورزش والیبال و بسکتبال ما را می‌سازند، تماشای این مسابقات می‌تواند برای علاقه‌مندان به این رشته‌ها جذابیت‌های فراوانی داشته باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی