[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

بورس مسکن را آشفته می‌کند، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز، یکی از دلایل مهم در گران شدن مسکن را بروز آشفتگی در بازار سرمایه دانست و یادآور شد که بار دیگر شاهد ورود بخشی از سرمایه‌های سرگردان به بازارهای مسکن و خودرو هستیم.
به گزارش شیراز نوین به نقل از ایسنا، قاسم تابنده‌ماه با تأکید براینکه مردم پاسخ اعتماد خود را به دولت در بازار بورس دریافت نکرده‌اند، گفت: امروز مردم در بازار بورس دچار سرگردانی و سردرگمی شده‌اند و با این استدلال که بازار ملک و مسکن از دیگر سرمایه‌گذاری‌ها قابل اعتمادتر است، دارائی‌هایشان را وارد بازار مسکن کرده‌اند.
این فعال بازار مسکن در ادامه با اشاره به اینکه به پایان فصل جابه‌جایی خانواده‌های اجاره‌نشین نزدیک می‌شویم، گفت: علی‌رغم نزدیک شدن به پایان فصل جابه‌جایی خانه برای اجاره‌نشین‌ها، افزایش شدید قیمت دلار، تداوم شیوع بیماری کرونا و ... موجب تداوم افزایش قیمت در بخش‌های اجاره‌بها و خرید ملک و مسکن هستیم.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز ادامه داد: در چنین شرایط حاکم بر اقتصاد کشور، تمایل شدید مالکان به افزایش هرچه بیشتر قیمت چه در بخش اجاره بها، چه در بخش معاملات ملکی اعم از خانه، مغازه، زمین و ... یک واکنش طبیعی است.
او با اشاره به اعمال افزایش ٢٠درصدی سقف اجاره بها در شیراز بر اساس دستورالعمل مصوب ستاد ملی مبارزه با کرونا،  خاطرنشان کرد: این موضوع با اعتراض مالکان از یک سو و مستأجران از سوی دیگر مواجه و منجر به تشکیل قریب به 1000 پرونده و ارجاع این پرونده‌ها به دستگاه قضائی شده که تنها 150 فقره از این پرونده‌ها منجر به سازش شده است.
تابنده‌ماه با بیان اینکه برای کنترل قیمت مسکن و ملک باید به دنبال راهکاری اساسی و تأثیرگذار بود، تصمیمات مقطعی را فاقد تأثیر خصوصاً در بلندمدت دانست و گفت: با رشد شدید بورس و ایجاد موج در بازار سرمایه، بسیاری از مردم دارایی خود را به آن منتقل کردند و با منفی شدن شاخص و ریزش قیمت‌ها در بورس، بار دیگر شاهد بازگشت بخشی از سرمایه‌ها به بازار مسکن هستیم و این یکی از عوامل تأثیرگذار بر گرانی ملک است.
او از شهروندان درخواست کرد تا در صورت بروز اختلاف بین مالک و مستأجر، به جای مراجعه به دادسرا و طی کردن مسیر یک فرآیند طولانی، به مرکز داوری اتحادیه املاک واقع در خیابان قصردشت، ابتدای خیابان پوستچی، شیراز مراجعه و موضوع را دنبال کنند.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک شیراز با بیان اینکه مرکز داوریه اتحادیه املاک، آمادۀ رسیدگی به اختلاف بین مالکان و مستاجران و احکام این مرکز قطعی و لازم‌الاجرا است، گفت: علاوه بر مراجعه حضوری، امکان پاسخگویی تلفنی وجود دارد و افراد می‌توانند برای دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره ۳۲۳۵۰۵۰۰ تماس بگیرند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی