[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۰
  • دوره جدید

کم‌تحرکی در کشور بالای ۵۱ درصد است ، روزنامه شیراز نوین

چهاردهمین کنگره بین المللی قلب و عروق خاورمیانه و هفتمین همایش مداخلات پیچیده قلبی با حضور دکتر «حسین فرشیدی» معاون بهداشت وزارت بهداشت و دکتر «یونس پناهی» معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت برگزار شد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «حسین فرشیدی» معاون بهداشت وزارت بهداشت و دکتر «یونس پناهی» معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، مهمانان ویژه دومین روز از برگزاری چهاردهمین کنگره بین المللی قلب و عروق خاورمیانه و هفتمین همایش مداخلات پیچیده قلبی بودند.
بیش از ۵۱ درصد ایرانیان بالای ۱۸ سال، کم‌تحرک هستند
معاون بهداشت وزارت بهداشت در این برنامه ضمن تبریک ایام دهه مبارک فجر و ولادت حضرت امام علی(ع)، از تلاش مسئولان برگزاری چهاردهمین کنگره بین المللی قلب و عروق خاورمیانه و هفتمین همایش مداخلات پیچیده قلبی و اقدام بزرگ کوهورت سلامت در شیراز قدردانی و ابراز امیدواری کرد که نتایج به دست آمده از این همایش بین المللی علمی، منشأ برکات در سلامت کشور شود. دکتر «حسین فرشیدی» ارتقا و تأمین سلامت جامعه را مهم‌ترین وظیفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دانست و گفت: پیگیری طرح‌های ارائه شده در این رویداد علمی می‌تواند موجب کاهش مرگ و میر و افزایش رفاه و سلامت مردم شود. او با بیان این موضوع که بخش اعظم آمار مرگ و میر دنیا ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است، افزود: زندگی شهری، کم تحرکی، چاقی، مصرف زیاد نمک، پرفشاری خون، مصرف دخانیات و الکل از بیشترین عوامل ابتلا به این بیماری‌هاست و بر اساس آمار سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ درصد کم تحرکی در افراد ۱۸ سال و بالاتر در کشور ما، بالای ۵۱ درصد است. این مقام مسئول در وزارت بهداشت با اعلام اینکه بر اساس این آمار، بالای ۳۲ درصد از افراد، مبتلا به پرفشاری خون هستند، درصد آگاهی افراد از ابتلا به فشار خون بالا را نزدیک به ۶۲ درصد اعلام کرد.
توصیه معاون بهداشت وزارت بهداشت، فرهنگ سازی عمومی برای پرهیز از عوامل خطرساز در این زمینه بود.
مرکز تحقیقات قلب و عروق شیراز، از مراکز اثرگذار کشور است 
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز در این نشست، مرکز تحقیقات قلب و عروق شیراز را از مراکز اثرگذار کشور معرفی کرد و از فعالان این حوزه به پاس آگاهی بخشی و پژوهش در راستای تأمین سلامت جامعه قدردانی کرد. دکتر «یونس پناهی» با بیان اینکه طبق تحقیقات جهانی پیرامون عوامل اثرگذار در مرگ و میر افراد در جامعه، بیماری‌های قلبی و عروقی در جایگاه نخست قرار دارد، گفت: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ۸۰ درصد موارد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، قابل پیشگیری است. او با تأکید بر اینکه مراکز تحقیقاتی در دانشگاه‌ها باید متناسب با نیازهای مردم فعالیت کنند، برای همکاری با انجمن‌ها و مراکز تحقیقاتی قلبی عروقی کشور اعلام آمادگی کرد و گفت: باید زمینه‌ای فراهم شود تا این اقدامات را از مرحله مقاله به مرحله عملیاتی و اجرا درآوریم تا موجب تأمین سلامت و کاهش هزینه درمان آنان شود. نکوداشت دکتر «بهرام امینیان» از اساتید پیشکسوت حوزه داخلی و قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز و همچنین تجلیل از برگزیدگان بخش پوستر، از جمله بخش‌های ویژه این نشست بود. این کنگره به همت مرکز تحقیقات قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ۱۳ بهمن آغاز شد و تا ۱۵ بهمن، ادامه داشت. این نشست چهاردهم بهمن ۱۴۰۱ با حضور دکتر «حسین فرشیدی» معاون بهداشت وزارت بهداشت، دکتر «یونس پناهی» معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و جمعی از اساتید برجسته قلب و عروق استان و کشور، پزشکان، دستیاران، کارکنان و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در مجتمع فرهنگی آموزشی ولایت برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی