[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۶
  • دوره جدید

اصلاح سیستم مالیاتی کشور باید در اولویت باشد، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: با توجه به شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا که شوک بزرگی به اقتصاد وارد کرد انتظار می‌رود که امسال ۶۰ الی ۵۰ درصد کسری بودجه داشته‌باشیم.
بهروز محبی نجم‌آبادی؛ عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، گفت: گشایش اقتصادی دولت که منظور از آن فروش 20میلیون بشکه نفت برای 2 سال آینده بود تبعات زیادی را به همراه داشت. منتقدان، پژوهشکده‌ها و به ویژه مرکز پژوهش‌های‌مجلس شورای اسلامی طرح را به طور جدی بررسی کرده و اعلام کرد که این طرح ایرادات اساسی دارد ولی متأسفانه نه دولت و نه منتقدان عقب‌نشینی نمی‌کنند.
محبی نجم‌آبادی عنوان کرد: امروز باید دولت، مجلس و قوه‌قضاییه با هم و براساس فهم و نتیجه گیری مشترک، برای حل مسائل کشور راه حل ارائه دهند. گاهی طرح‌هایی ارائه می‌شود که وقتی جزییات آن را با دقت بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم که تبعات اجرای آن برای کشور زیاد است.
نماینده مردم سبزوار تصریح کرد: دولت با ترسیم افق مطلوب، سعی دارد طرح‌ها و برنامه‌هایی را پیش ببرد تا به آن چشم انداز دست یابد در حالیکه اغلب این اتفاق نمی‌افتد. متأسفانه یکی از نقدهای اساسی ما در بودجه نویسی این است که چرا مدام با کسری بودجه مواجه هستیم؟ مسئله تعریف منابع مسئله مهم  بین مجلس و دولت  است. ما باید منابع جدیدی را به غیر از نفت تعریف کنیم.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در بودجه سال 99 فروش سالانه یک میلیون بشکه نفت مدنظر بود ولی به صورت غیررسمی با فرآورده‌سازی معادل 700 هزار بشکه فروش داریم.
محبی نجم آبادی تشریح کرد: کشور در شرایط اقتصادی دشواری قرار دارد و از روش‌های ‌دیگری برای فروش نفت استفاده می‌شود. کمیسیون برنامه و بودجه باید به‌طور شفاف بداند که کشور چه میزان فروش نفت داشته و دارد. ما در حال حاضر بر این مسئله تمرکز کرده‌ایم که نباید منبع اصلی ارزآوری فقط نفت باشد. قطعاً یکی از مسائلی که همه دنیا به آن سمت رفته؛ اصلاح سیستم مالیاتی کشور است و باید از این طریق بخش قابل توجهی از منابع را بدست آوریم و هزینه‌ها را اولویت‌بندی کنیم.
نماینده مردم سبزوار خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط موجود و شیوع ویروس کرونا که شوک بزرگی به اقتصاد وارد کرد انتظار می‌رود که امسال  60-50 درصد کسری بودجه داشته باشیم. کسری بودجه امسال جدی است و باید به دنبال منابع جدیدی برای جبران آن باشیم که البته قرار است مواردی را تعریف کنیم. با توجه به توانمندی‌های‌موجود و ثروت بیکران ، بحث صادرات غیرنفتی و توانایی‌های‌زیرساختی که در کشور بوجود آمده، می‌توانیم و یقین دارم که از این بحران نیز عبور خواهیم کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی