[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۵۴۸
  • دوره جدید

ضعف حافظه کوتاه مدت چه نشانه هایی دارد؟، روزنامه شیراز نوین

ایرنا- رها شاهد اظهار داشت: در مواقعی برای هر فردی شاید این موضوع پیش آمده باشد که مطلبی را به خاطر می‌سپارد اما پس از لحظاتی سریعاً آن را از یاد می‌برد و این اتفاق باعث می‌شود که فرد شدیداً ناراحت شده و خود را مؤاخذه کند و یا اطرافیان او را به حواس پرتی متهم می‌کنند. وی با بیان اینکه فقدان و تضعیف حافظه کوتاه مدت می‌تواند بسیار ناراحت کننده و تأثیرات اجتماعی بدی بر فرد بگذارد، برای جلوگیری از ضعیف‌تر شدن آن افزود: حافظه کاری یا کوتاه مدت، از فعال‌ترین بخش‌های‌حافظه است که بدون آن، هیچ چیزی در حافظه بلند مدت ثبت نخواهد شد. با اطلاع از عملکرد و همچنین روش‌های‌تقویت آن، می‌توان ذهن را پرورش داد و از ابتلا به اختلالات پیش آمده برای حافظه کاری نیز پیشگیری کرد.این متخصص شناختی رفتاری با بیان اینکه ظرفیت حافظه کاری یا کوتاه مدت در حال حاضر طبق تحقیقات به عمل آمده از هفت رقم یا کلمه به چهار یا کمتر از آن تنزل کرده، تصریح کرد: در عصر دیجیتال و زمانی که ابزاری جواب سوالات را برای افراد به سرعت پاسخ می‌دهد، دیگر مغز فعالیت و تلاشی از خود نشان نمی‌دهد و بطور معمول حافظه مطلبی را درون خود ذخیره نخواهد کرد. 
وی برای مثال به دستگاه تلفن همراه و در کنار آن دسترسی به شبکه گسترده اینترنت اشاره کرد که یکی از راه‌های کاهش حافظه کوتاه مدت استفاده زیاد از این وسایل دانست و افزود: یکی از روش‌ها برای تقویت حافظه کوتاه مدت و جلوگیری از ضعیف‌تر شدن و بهبود سلامت مغز، تنظیم رژیم غذایی سالم است. شاهد، خوردن میوه و سبزی، پروتئین‌های‌خالص و در مقابل پرهیز از خوردن مواد دارای چربی، نمک و شکر و از همه مهمتر مواد دارای نیکوتین را برای تقویت حافظه مفید دانست و گفت: در کنار رژیم غذایی، ورزش منظم و روزانه، پیاده روی و حرکات آرام بخش مثل یوگا نیز می‌تواند در تقویت عملکرد حافظه مؤثر باشد.
این روانشناس بالینی با بیان اینکه برای تقویت حافظه‌کوتاه مدت باید از سلامتی جسمی و روانی خود مطلع بود، اظهار داشت: بیماری دیابت، فشار خون، اختلالات خواب، افسردگی و استرس به عنوان عمده مشکل جسمی و روانی برای فردی که به ضعف حافظه دچار شده تأثیرگذار است.
وی گفت: ضعف حافظه با حواس‌پرتی متفاوت است و برای اینکه بتوان عملکرد و ظرفیت حافظه کوتاه مدت را افزایش داد می‌توان به نوشتن، شماره گیری تلفن، حل کردن جدول کلمات متقاطع، نقاشی، خواندن با صدای بلند و یا بازی‌های‌ذهنی اقدام کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی